První církev na světě požehnala sňatkům gayů

hp
23. 10. 2009 12:09
Švédská lutheránská církev bude jako první na světě oddávat homosexuály.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Církevní sňatky homosexuálů, které církve po celém světě odmítají, budou ve Švédsku možné. Tamní lutheránská církev jako první na světě odsouhlasila, že její kněží mohou od listopadu oddávat i homosexuální páry.

"Co se mě týče, bylo učiněno správné rozhodnutí. Ale také sympatizuji s lidmi, kteří si myslí, že bylo příliš rychlé rozhodnutí," citoval britský list The Independent švédského arcibiskupa Anderse Wejryda.

Své rozhodnutí oznámila církev poté, co sňatky párů stejného pohlaví legalizoval na začátku tohoto roku švédský parlament. Nahradil tak zákon povolující homosexuální svazky, ne ale svatby. Pro legalizaci homosexuálních sňatků řeklo své ano 176 z celkového počtu 238 přítomných poslanců.

Nový zákon eliminoval právní rozdíly mezi heterosexuálními a homosexuálními manželskými páry. Pro církve to ale neznamelo, že by by byly nuceny svatby homosexuálních páru uskutečňovat.

Podle církevních úředníků se ale někteří lutheránští kněží s možností oddávat i homosexuály stále nesmířili. Podle nich tyto sňatky odporují bibli.

Švédská federace pro práva lesbiček, gayů, bisexuálů a transsexuálů prohlásilo, že se jedná o veliký krok správným směrem.

Lutheránská církev je největší církví ve Švédsku. Hlásí se k ní kolem 80 procent tamějšího obyvatelstva.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy