reklama
 
 

První čínská provincie uvolnila politiku jednoho dítěte

17. 1. 2014 19:20
Komunistická strana tak chce zmírnit ekonomické dopady stárnoucí populace.

Peking - Bohatá východočínská provincie Če-ťiang začala jako první v zemi uplatňovat přelomové uvolnění politiky jednoho dítěte, o němž rozhodl v listopadu ústřední výbor Komunistické strany Číny.

Čínské vedení v listopadu oznámilo, že povolí milionům dalších rodin po celé zemi mít dvě děti. Jedná se o nejradikálnější krok ve zmírňování přísné politiky jednoho dítěte, kterou Peking prosazuje už takřka tři desetiletí.

Čínská vláda si od toho slibuje zvýšení porodnosti a snížení finanční zátěže, jíž je pro společnost stárnoucí populace.

Politika jednoho dítěte zákonem zapovídá většině obyvatel Číny zplození více než jednoho potomka. Dvě děti si podle dosavadních pravidel mohli pořídit jen obyvatelé venkova v případě, že je prvorozeným potomkem dívka, příslušníci etnických menšin a páry, kde jsou oba rodiče jedináčky.

Nově budou moci čtyřčlennou rodinu založit i rodiče, kde je jedináčkem pouze jeden z nich.

"Výkonný výbor parlamentu provincie Če-ťiang schválil dodatek k zákonu o populaci a rodinném plánování," sdělila tisková agentura Nová Čína s tím, že reforma vešla v platnost v pátek.

Peking, středočínská provincie Chu-pej a jihočínská Čuangská autonomní oblast Kuang-si by podle očekávání mohly tuto politiku začít uplatňovat již v březnu, dodala Nová Čína.

Čína s 1,4 miliardy obyvatel je nejlidnatějším státem světa. Její vláda tvrdí, že politikou rodin s jediným dítětem se země od roku 1980 vyhnula narození 400 milionů dalších občanů. Stále více expertů ale vyzývá vládu k reformě této politiky, která je v současné době považována za překonanou a škodlivou pro čínské hospodářství.

autor: ČTK | 17. 1. 2014 19:20

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama