První čínská provincie uvolnila politiku jednoho dítěte

ČTK ČTK
17. 1. 2014 19:20
Komunistická strana tak chce zmírnit ekonomické dopady stárnoucí populace.
Foto: Reuters

Peking - Bohatá východočínská provincie Če-ťiang začala jako první v zemi uplatňovat přelomové uvolnění politiky jednoho dítěte, o němž rozhodl v listopadu ústřední výbor Komunistické strany Číny.

Čínské vedení v listopadu oznámilo, že povolí milionům dalších rodin po celé zemi mít dvě děti. Jedná se o nejradikálnější krok ve zmírňování přísné politiky jednoho dítěte, kterou Peking prosazuje už takřka tři desetiletí.

Čínská vláda si od toho slibuje zvýšení porodnosti a snížení finanční zátěže, jíž je pro společnost stárnoucí populace.

Politika jednoho dítěte zákonem zapovídá většině obyvatel Číny zplození více než jednoho potomka. Dvě děti si podle dosavadních pravidel mohli pořídit jen obyvatelé venkova v případě, že je prvorozeným potomkem dívka, příslušníci etnických menšin a páry, kde jsou oba rodiče jedináčky.

Nově budou moci čtyřčlennou rodinu založit i rodiče, kde je jedináčkem pouze jeden z nich.

"Výkonný výbor parlamentu provincie Če-ťiang schválil dodatek k zákonu o populaci a rodinném plánování," sdělila tisková agentura Nová Čína s tím, že reforma vešla v platnost v pátek.

Peking, středočínská provincie Chu-pej a jihočínská Čuangská autonomní oblast Kuang-si by podle očekávání mohly tuto politiku začít uplatňovat již v březnu, dodala Nová Čína.

Čína s 1,4 miliardy obyvatel je nejlidnatějším státem světa. Její vláda tvrdí, že politikou rodin s jediným dítětem se země od roku 1980 vyhnula narození 400 milionů dalších občanů. Stále více expertů ale vyzývá vládu k reformě této politiky, která je v současné době považována za překonanou a škodlivou pro čínské hospodářství.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy