První cenu Václava Havla dostal běloruský vězeň

Petr Jemelka Petr Jemelka
30. 9. 2013 13:35
Ales Bjaljacki porazil konkurenty z Gruzie a Číny.
Foto: Aktuálně.cz

Štrasburk - Rada Evropy udělila historicky první mezinárodní Cenu Václava Havla za lidská práva.

Jejím nositelem se stal běloruský aktivista Ales Bjaljacki, kterého v rodné zemi za jeho aktivity v oblasti lidských práv zavřeli.

Disidentem se stal už v 80. letech, kdy se podílel na protisovětských demonstracích, spoluorganizoval mimo jiné na vzpomínkové akci za oběti čistek sovětské tajné služby NKVD na konci třicátých let minulého století.

Laureát první ceny Václava Havla rovněž spoluzakládal Běloruskou lidovou frontu a Viasnu, což je organizace pomáhající politickým vězňům a jejich rodinám.

Ve vězení je Bjaljacki od srpna 2011, kdy jej zatkli pro údajné daňové úniky. Lidskoprávní organizace, včetně Amnesty International, nicméně tvrdí, že jde o mstu Lukašenkova režimu.

K propuštění známého obhájce lidských práv a svobod prostřednictvím ministerstva zahraničí oficiálně vyzvala i Česká republika.

Ales Bjaljacki.
Ales Bjaljacki. | Foto: Reuters

Vůdce organizace Vjasna nebyl vyznamenán poprvé. V roce 2005 získal cenu Homo Homini české nestátní neziskové organizace Člověk v tísni a v roce 2006 převzal ocenění Pera Angera.

Kromě něj byly ve finální nominaci Asociace mladých gruzínských právníků a čínská Síť na obranu práv.

Přijela i Dagmar Havlová

Vyznamenání se do loňska nazývalo Cenou lidských práv Parlamentního shromáždění, Rada Evropy se jej ale rozhodla přejmenovat k uctění památky prvního prezidenta českého státu.

Cenu mohou dostat jak jednotlivci, tak nevládní organizace či jiné instituce usilující o dodržování lidských práv.

Slavnostního ceremoniálu v rámci podzimní schůze parlamentního shromáždění Rady Evropy se účastní i manželka zesnulého českého disidenta a státníka Dagmar Havlová.

"Když dochází k ohrožení lidských práv, je potřeba něco udělat a (nominovaní) udělali přesně to, co bylo třeba. Někdy je ale třeba také vyzdvihnout činy těch, kteří za lidská práva bojují, protože to je něco, co se děje méně, než by bylo třeba. To je smyslem této ceny," prohlásil ještě před udělením Ceny Václava Havla prezident Parlamentního shromáždění Rady Evropy Jean-Claude Mignon.

Ocenění má ambici být v evropském měřítku srovnatelné se Sacharovovou cenou, která se uděluje již více než 20 let, konstatuje ČTK.

Její laureát získá kromě trofeje a diplomu také 60 000 eur (přibližně 1,5 milionu korun). 

Členové Parlamentního shromáždění vybírali z 27 kandidátů šestici, poté trojici finalistů a z ní vzešel celkový vítěz.

Knihovna Václava Havla na počest vítěze uspořádá v Praze konferenci.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy