Průzkumy ve Francii před volbami preferují levici

Radim Klekner Radim Klekner
10. 6. 2012 6:30
Socialisté mohou mít většinu, Národní frontu totiž gaullistická pravice bojkotuje
Hollande vzbuzuje ve Francouzích velké naděje, i proto, že jeho socialisté jsou favority voleb
Hollande vzbuzuje ve Francouzích velké naděje, i proto, že jeho socialisté jsou favority voleb | Foto: Reuters

Paříž - Nový francouzský prezident Francois Hollande si podle všeho splní i druhé předsevzetí, které si pro letošek dal.

Všemi obávaná cohabitation - obtížné soužití hlavy státu a vlády náležících k opačným politickým táborům - totiž po parlamentních volbách zřejmě nehrozí.

Průzkumy veřejného mínění preferují vcelku jednoznačně Hollandovy socialisty, kteří by v koalici s radikály mohli dokonce dosáhnout na parlamentní většinu. Neogaullistická pravice z Unie pro lidové hnutí (UMP) a nacionalistická Národní fronta (FN) se až na několik málo výjimek odmítly navzájem podpořit v nedělním prvním kole voleb v okrscích, kde by společně měly šanci levici porazit.

Socialisté a Radikální levicová strana (PRG) by tak v 577členném Národním shromáždění mohli mít něco mezi 290 a 320 poslanci a nemuseli se tak vůbec spoléhat na podporu Levicové fronty neúspěšného kandidáta dubnového klání o Elysejský palác Jeana-Luca Mélenchona, která obsahuje také komunisty.

Ti by stejně jako Evropa Ekologie-Zelení, další potenciální partner socialistů, mohli získat 16 až 22 poslanců.

UMP průzkumy přisuzují 209 až 247 mandátů, Národní frontě nanejvýš čtyři.

Do druhého kola voleb, které se koná příští neděli, postoupí totiž v rámci většinového systému jen ten kandidát, který obdržel nejméně 12,5 procenta odevzdaných hlasů. Poslanecký mandát získá vítěz druhého kola.

Populární prezident

Vzhledem k tomu, že vůdkyně FN Marine Le Penová sebevědomě prohlašuje, že se Národní fronta chce stát vůdčí silou na francouzské pravici a také z toho důvodu nepodpořila v květnovém druhém kole prezidentských voleb Nicolase Sarkozyho, je volební dohoda nacionalistů, konzervativců a liberálů v drtivé většině okrsků nemožná.

Francii letos čeká chabý růst, nový prezident chce proto ekonomiku urychleně nastartovat
Francii letos čeká chabý růst, nový prezident chce proto ekonomiku urychleně nastartovat | Foto: Reuters

Hollande přesto nenechal nic náhodě a do poslední chvíle jezdil po celé zemi a burcoval voliče. "Vyzývám vás, abyste nám umožnili sestavit vládu se solidní většinou!" nechal se slyšet na předvolebním mítinku v Pas-de-Calais.

Vzhledem k nepopulárním krokům, které v poslední době podnikla pravicová vláda Francoise Fillona, má prezident usnadněnou úlohu. Jeho obliba také poté, co v prezidentských volbách porazil Sarkozyho, vylétla vzhůru. Podle institutu LH2 ho nyní podporuje 58 procent Francouzů.

Totéž se už ale nedá říct o volebním programu socialistů.

Třicet dva procent dotazovaných souhlasí s tím, aby vláda premiéra Jeana-Marka Ayraulta prosadila slibovanou "generační smlouvu" a daňově zvýhodnila firmy ochotné zachovat pracovní místa osob v předdůchodovém věku výměnou za to, že ke každému z nich přijmou jednoho mladého nezaměstnaného.

Pouze dvacet tři procent účastníků průzkumu nemá nic proti navýšení minimální mzdy, šestnáct procent akceptuje plán na zaměstnání 60 tisíc nových učitelů a jedenáct procent oslovil Hollandeho slib, že na všechny příjmy nad jeden milion franků ročně uvalí pětasedmdesátiprocentní daň.

 

Právě se děje

Další zprávy