Průzkum ukázal radikalizaci muslimů

Reuters, man
19. 2. 2006 11:09
Londýn - Britský konzervativní nedělník Sunday Telegraph dnes zveřejnil průzkum o názorech muslimů, žijících ve Spojeném království. Uvnitř INFOGRAFIKA.

Průzkum ukázal, že stoupá počet příznivců islámského práva šaríja.

Čtyři z deseti dotázaných uvedli, že jsou pro zavedení šaríji mezi muslimy v zemi či v oblastech, kde muslimové výrazně převažují. Nicméně 91 procent účastníků průzkumu řeklo, že "cítí loajalitu k Velké Británii."

Dvacet procent oslovených odpovědělo, že má "sympatie k pocitům a motivům" teroristů, kteří loni v červenci zaútočili na soupravy metra a autobus v Londýně. Většina muslimů se od atentátníků, kteří připravili o život 52 lidí, distancuje.

Sunday Telegraph interpretuje výsledky jako důkaz rostoucích rozdílů mezi muslimy a většinovou populací ve Velké Británii. Ve Spojeném království žije přibližně 1,5 miliónu muslimů, pocházejících většinou z Pákistánu, Indie nebo Bangladéše.

Sunday Telegraph je konzervativní list, který zaujímá vůči islámu a muslimům ze všech seriózních britských deníků jedny z nejkritičtějších stanovisek.

Foto: Tomáš Daněk

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy