Průzkum ukázal radikalizaci muslimů

Reuters, man
19. 2. 2006 11:09
Londýn - Britský konzervativní nedělník Sunday Telegraph dnes zveřejnil průzkum o názorech muslimů, žijících ve Spojeném království. Uvnitř INFOGRAFIKA.

Průzkum ukázal, že stoupá počet příznivců islámského práva šaríja.

Čtyři z deseti dotázaných uvedli, že jsou pro zavedení šaríji mezi muslimy v zemi či v oblastech, kde muslimové výrazně převažují. Nicméně 91 procent účastníků průzkumu řeklo, že "cítí loajalitu k Velké Británii."

Dvacet procent oslovených odpovědělo, že má "sympatie k pocitům a motivům" teroristů, kteří loni v červenci zaútočili na soupravy metra a autobus v Londýně. Většina muslimů se od atentátníků, kteří připravili o život 52 lidí, distancuje.

Sunday Telegraph interpretuje výsledky jako důkaz rostoucích rozdílů mezi muslimy a většinovou populací ve Velké Británii. Ve Spojeném království žije přibližně 1,5 miliónu muslimů, pocházejících většinou z Pákistánu, Indie nebo Bangladéše.

Sunday Telegraph je konzervativní list, který zaujímá vůči islámu a muslimům ze všech seriózních britských deníků jedny z nejkritičtějších stanovisek.

Foto: Tomáš Daněk

 

Právě se děje

před 11 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy