Průzkum ukázal radikalizaci muslimů

Reuters, man
19. 2. 2006 11:09
Londýn - Britský konzervativní nedělník Sunday Telegraph dnes zveřejnil průzkum o názorech muslimů, žijících ve Spojeném království. Uvnitř INFOGRAFIKA.

Průzkum ukázal, že stoupá počet příznivců islámského práva šaríja.

Čtyři z deseti dotázaných uvedli, že jsou pro zavedení šaríji mezi muslimy v zemi či v oblastech, kde muslimové výrazně převažují. Nicméně 91 procent účastníků průzkumu řeklo, že "cítí loajalitu k Velké Británii."

Dvacet procent oslovených odpovědělo, že má "sympatie k pocitům a motivům" teroristů, kteří loni v červenci zaútočili na soupravy metra a autobus v Londýně. Většina muslimů se od atentátníků, kteří připravili o život 52 lidí, distancuje.

Sunday Telegraph interpretuje výsledky jako důkaz rostoucích rozdílů mezi muslimy a většinovou populací ve Velké Británii. Ve Spojeném království žije přibližně 1,5 miliónu muslimů, pocházejících většinou z Pákistánu, Indie nebo Bangladéše.

Sunday Telegraph je konzervativní list, který zaujímá vůči islámu a muslimům ze všech seriózních britských deníků jedny z nejkritičtějších stanovisek.

Foto: Tomáš Daněk

 

Právě se děje

před 14 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy