Průzkum: Svět se bojí změn klimatu a ekonomické nestability

Barbora Roubalová
20. 7. 2015 20:30
Změna klimatu je podle průzkumu mezi světovou populací vnímaná jako největší globální hrozba. Ve výčtu ji následuje ekonomická nestabilita a Islámský stát.
Dopadu klimatických změn se bojí hlavně lidé z Latinské Ameriky.
Dopadu klimatických změn se bojí hlavně lidé z Latinské Ameriky. | Foto: Reuters

Washington - Změny klimatu, ekonomická nestabilita, Islámský stát. To jsou podle průzkumu renomované výzkumné instituce Pew Research Center největší hrozby současného světa. Výzkumníci  se ptali obyvatel 40 států.

Průzkumu se zúčastnilo více než 45 tisíc respondentů. Cílem bylo "změřit" vnímání globálních hrozeb.  V devatenácti zemích veřejné mínění  považuje za největší hrozbu změnu klimatu.

Uvedená čísla vyjadřují, kolik procent obyvatel dané země považuje určitý jev za hrozbu, které se „velmi obává“. Výsledky zveřejnil jako první deník The Guardian.

Největší strach ze změny klimatu mají v Latinské Americe. Konkrétně v Brazílii a v Peru se ho velmi obává 75 procent lidí. Ještě o čtyři procenta více znepokojených je v africké Burkině Faso. Nejméně se klimatických proměn bojí Poláci a Izraelci.

Islámský stát je pak celkem logicky velkou hrozbou pro Libanon, který se nachází v blízkosti centra radikálního hnutí - Sýrie.  Z islamistů má strach také více než 70 procent lidí ve Španělsku, Jižní Koreji, Japonsku a Francii.

Světovou ekonomickou nestabilitu vnímají jako hlavní hrozbu obyvatelé Venezuely, Senegalu a Tanzanie. Zároveň se ukázalo, že jde o druhý nejobávanější jev v polovině států zahrnutých do průzkumu.

Šetření trvalo od března do května letošního roku. V případě dotazu na íránský jaderný program by možná vzhledem k nové dohodě výsledky vypadaly trochu jinak. Nicméně v době průzkumu ho označili za největší hrozbu někteří obyvatelé USA, Španělska a Izraele.

Napětí mezi Ruskem a jeho sousedy je velmi znepokojujícím pro 62 procent Ukrajinců a 44 procent Poláků i Američanů. O jedno procento méně obávajících se nalezneme mezi Francouzi, Brity a Němci.

Výzkum byl prováděn po hackerském útoku na společnost Sony Pictures, z něhož obvinila americká vláda Severní Koreu. Není proto divu, že kybernetické útoky považují za hrozbu hlavně Američané a Jihokorejci.

Nejméně vyděšení jsou podle průzkumu Číňané. Ze změny klimatu má velké obavy jen 19 procent z nich, u ostatních hrozeb jsou čísla ještě menší.

Výsledky šetření na podobné téma mezi Čechy a Slováky byly zveřejněny letos v květnu. Průzkum poradenských společností Idealisti a Empirica ukázal, že války na Ukrajině se Češi obávají méně než Islámského státu, mezinárodního terorismu či uprchlíků. Na Slovensku tomu bylo naopak.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku byla hodinu neprůjezdná, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova v úterý zhruba na hodinu zastavila provoz na dálnici D1 ve směru na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta byl přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Jeden člověk byl zraněn. Vyplynulo to z informací Národního dopravního informačního centra a krajských hasičů.

Nehoda na 56. kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Podle mluvčí středočeských hasičů Terezy Fliegerové narazilo osobní auto do nákladního. "Bylo tam nějaké lehčí zranění. Hasiči nikoho nevyprošťovali, ale poskytli předlékařské ošetření," uvedla Fliegerová. Provoz na dálnici byl podle Národního dopravního informačního centra obnoven kolem 07:30.

Na místě kromě hasičů zasahovali také policisté a záchranáři. "Zraněný byl ošetřen. Jeho zdravotní stav nevyžadoval převoz do zdravotnického zařízení, takže byl ponechán na místě," řekla mluvčí krajské záchranné služby Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy