Průzkum: Svět se bojí změn klimatu a ekonomické nestability

Barbora Roubalová
20. 7. 2015 20:30
Změna klimatu je podle průzkumu mezi světovou populací vnímaná jako největší globální hrozba. Ve výčtu ji následuje ekonomická nestabilita a Islámský stát.
Dopadu klimatických změn se bojí hlavně lidé z Latinské Ameriky.
Dopadu klimatických změn se bojí hlavně lidé z Latinské Ameriky. | Foto: Reuters

Washington - Změny klimatu, ekonomická nestabilita, Islámský stát. To jsou podle průzkumu renomované výzkumné instituce Pew Research Center největší hrozby současného světa. Výzkumníci  se ptali obyvatel 40 států.

Průzkumu se zúčastnilo více než 45 tisíc respondentů. Cílem bylo "změřit" vnímání globálních hrozeb.  V devatenácti zemích veřejné mínění  považuje za největší hrozbu změnu klimatu.

Uvedená čísla vyjadřují, kolik procent obyvatel dané země považuje určitý jev za hrozbu, které se „velmi obává“. Výsledky zveřejnil jako první deník The Guardian.

Největší strach ze změny klimatu mají v Latinské Americe. Konkrétně v Brazílii a v Peru se ho velmi obává 75 procent lidí. Ještě o čtyři procenta více znepokojených je v africké Burkině Faso. Nejméně se klimatických proměn bojí Poláci a Izraelci.

Islámský stát je pak celkem logicky velkou hrozbou pro Libanon, který se nachází v blízkosti centra radikálního hnutí - Sýrie.  Z islamistů má strach také více než 70 procent lidí ve Španělsku, Jižní Koreji, Japonsku a Francii.

Světovou ekonomickou nestabilitu vnímají jako hlavní hrozbu obyvatelé Venezuely, Senegalu a Tanzanie. Zároveň se ukázalo, že jde o druhý nejobávanější jev v polovině států zahrnutých do průzkumu.

Šetření trvalo od března do května letošního roku. V případě dotazu na íránský jaderný program by možná vzhledem k nové dohodě výsledky vypadaly trochu jinak. Nicméně v době průzkumu ho označili za největší hrozbu někteří obyvatelé USA, Španělska a Izraele.

Napětí mezi Ruskem a jeho sousedy je velmi znepokojujícím pro 62 procent Ukrajinců a 44 procent Poláků i Američanů. O jedno procento méně obávajících se nalezneme mezi Francouzi, Brity a Němci.

Výzkum byl prováděn po hackerském útoku na společnost Sony Pictures, z něhož obvinila americká vláda Severní Koreu. Není proto divu, že kybernetické útoky považují za hrozbu hlavně Američané a Jihokorejci.

Nejméně vyděšení jsou podle průzkumu Číňané. Ze změny klimatu má velké obavy jen 19 procent z nich, u ostatních hrozeb jsou čísla ještě menší.

Výsledky šetření na podobné téma mezi Čechy a Slováky byly zveřejněny letos v květnu. Průzkum poradenských společností Idealisti a Empirica ukázal, že války na Ukrajině se Češi obávají méně než Islámského státu, mezinárodního terorismu či uprchlíků. Na Slovensku tomu bylo naopak.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy