Tah Tuskem se vyplácí. Po comebacku expremiéra výrazně roste podpora polské opozici

ČTK ČTK
27. 7. 2021 10:48
Polské opoziční uskupení Občanská koalice (KO), jejímž lídrem se nedávno stal někdejší premiér Donald Tusk, zaznamenalo za poslední měsíc výrazný nárůst popularity a snížilo náskok vládní konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS). Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění společnosti IBRiS pro server Onet.pl. vzrostla podpora pro centristickou koalici za měsíc o 10 procentních bodů.
Bývalý polský premiér Donald Tusk.
Bývalý polský premiér Donald Tusk. | Foto: Reuters

V čele zůstává stále Právo a spravedlnost, jehož podpora je s 33,6 procenta podobná jako před čtyřmi týdny. Na druhé místo se dostala Občanská koalice, kterou by volilo 26,2 procenta dotázaných, tedy o deset procentních bodů víc oproti předchozímu průzkumu.

Naopak největší propad zaznamenalo další centristické uskupení, dosud druhé Polsko 2050, které vytvořil televizní moderátor Szymon Holownia. Podpora mu klesla o sedm bodů a volilo by ho nyní 10,9 procenta respondentů.

Levici podporuje 7,1 procenta účastníků průzkumu a krajně pravicovou Konfederaci 5,4 procenta dotázaných (o 3,9 procentního bodu méně než v minulém průzkumu). Do Sejmu by se dostala ještě koalice vedená Polskou lidovou stranou (PSL), která reprezentuje ve sněmovně rolníky a venkov. Tu by volilo pět procent lidí. Přes 11 procent Poláků není rozhodnuto, komu by dalo svůj hlas.

Do polské politiky se nedávno vrátil Donald Tusk, jenž je považován za hlavního protivníka šéfa PiS Jaroslawa Kaczyńského. Bývalý polský premiér a později také šéf Evropské rady se na začátku července postavil do čela Občanské platformy (PO), která je součástí Občanské koalice. Současný předseda Evropské lidové strany (EPP) je už delší dobu vnímán jako možný zachránce Občanské platformy, jejíž obliba u voličů klesala.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

"Naše země není otevřená". Američané začali vyhošťovat tábořící migranty z Haiti

Americké úřady začaly s vyhošťováním tisíců lidí původem z Haiti, kteří se tento týden utábořili na hranici mezi Mexikem a Texasem. Úřady dnes vypravily první tři lety na Haiti, řekl agentuře AP nejmenovaný zdroj. Bezpečnostní složky také zablokovaly vstup do Texasu z mexické strany. 

Tento týden dorazilo do okolí texaského města Del Rio z Mexika zhruba 14 tisíc lidí. Utábořili se u mostu, který spojuje mexický a texaský břeh řeky Rio Grande, tvořící hranici mezi Mexikem a USA. Většina migrantů je z Haiti, ale i zemí Střední Ameriky.

V sobotu americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že navýší přepravní kapacity pro vyhoštění lidí, kteří nezákonně překročili hranici. Ministerstvo uvedlo, že "naše hranice není otevřená, a lidé by se neměli vydávat na nebezpečnou cestu". Migranti by měli být navráceni do země původu, aniž by dostali možnost si podat žádost o azyl.

před 1 hodinou

Čeští inline hokejisté získali na MS sedmé zlato, rozdrtili ve finále Kanadu 7:0

Čeští inline hokejisté získali na mistrovství světa organizace FIRS v italském Roccarasu sedmé zlato v historii. Ve finále rozdrtili svěřenci trenéra Martina Mecery 7:0 Kanadu a navázali na triumfy z let 2007, 2011, 2013, 2015, 2016 a 2018.

Češi, kteří byli na minulém světovém šampionátu v Barceloně v roce 2019 druzí, získali 16. medaili za sebou a na 26. šampionátu 22. cenný kov. Druzí byli šestkrát a třetí devětkrát.

Do vedení se dostali Mecerův tým v čase 9:05 díky brance Patrika Šebka, v 15. minutě zvýšil Jakub Bernad. Po 51 sekundách druhého poločasu se prosadil Marek Loskot a v posledních sedmi minutách zápasu si Češi ještě s chutí zastříleli. Nejdříve využil přesilovku Loskot, potom se zapsali podruhé v utkání mezi střelce také Bernad s Šebkem a 64 sekund před koncem dovršil debakl Kanady Lukáš Novák. Gólman Daniel Brabec udržel čisté konto.

Zdroj: ČTK
Další zprávy