Průzkum: Libertas zůstane před branami europarlamentu

Zahraničí Zahraničí
30. 5. 2009 14:00
Průzkum pro Irish Times ukázal, že euroskeptici Declana Ganleye mají malé šance na zvolení
Declan Ganley, šéf politické strany Libertas
Declan Ganley, šéf politické strany Libertas | Foto: libertas.eu

Dublin - Irské euroskeptické hnutí Libertas zřejmě příští týden neuspěje ve volbách do Evropského parlamentu. Ukázal to předvolební průzkum pro list Irish Times.

Pokud volby 5. června výsledek průzkumu potvrdí, bude to znamenat velkou překážku v boji této strany proti Lisabonské smlouvě.

Libertas, které se stylizuje do pozice panevropské strany s kandidáty po celé EU, byli totiž jednou z hlavních skupin, jejíž kampaň přispěla k porážce Lisabonské smlouvy v irském referendu loni v červnu.

Ganley: pokud nebudu zvolen, novou kampaň nepovedu

Irsko plánuje nové hlasování o smlouvě na podzim pod podmínkou některých ústupků ze strany EU v klíčových oblastech. Lídr irských Libertas Declan Ganley už ale dopředu oznámil, že nebude stát v čele nové kampaně proti smlouvě, pokud nezíská křeslo v Evropském parlamentu. A právě to teď průzkum naznačil jako pravděpodobný scénář.

Výsledky naznačily, že Ganley má podporu jen asi kolem devíti procent. Blíže znovuzvolení je naopak euroskeptička a nacionalistická europoslankyně Mary Lou McDonald z Sinn Fein.

Zároveň s volbami do Evropského parlamentu budou Irové 5. června volit místní zastupitelstva a dva členy parlamentu. Vládnoucí strana Fianna Fail má přitom podle Irish Times rekordně nízkou podporu 20 procent.

Strana premiéra Briana Cowena je tak až třetí za opoziční Fine Gael a Labouristy. Všechny tři jsou nicméně pro Lisabon.

Kvůli vysoké popularitě některých svých osobností a systému, který umožňuje přesun hlasů od slabších kandidátů těm silnějším, hrozí vládní Fianna Fail ztráta pouze jednoho ze čtyř europoslanců.

Průzkum pro Irish Times prováděla agentura TNS od úterý do čtvrtka prostřednictvím rozhovorů s pěti sty lidmi v každém ze čtyř irských obvodů pro eurovolby.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy