Průlom: Pátrací týmy našly v oceánu ocas letounu AirAsia

ČTK ČTK
7. 1. 2015 6:55
Nález ocasu ztraceného letadla je důležitým milníkem v pátrání, černé skříňky by se měly nacházet právě v této části letounu.
Foto: Reuters

Jakarta - Indonéským záchranářům se podařilo pod mořskou hladinou objevit ocasní část letadla společnosti AirAsia, které zmizelo za bouřlivého počasí 28. prosince i se 162 lidmi na palubě. Oznámil to ve středu šéf pátracího týmu Bambang Soelistyo.

Nález je podle agentury AP zvláště významný, protože důležité palubní záznamníky, tzv. černé skříňky zachycující konverzaci v pilotní kabině a údaje o letu, by se měly nacházet právě v ocasní části letounu.

Soelistyo za hlavní prioritu záchranářů označil objevení obětí a černých skříněk. Až dosud se podařilo nalézt pouze čtyři desítky těl obětí.

Indonéští představitelé lokalizovali části trupu letounu na dně Jávského moře v oblasti asi 160 kilometrů od ostrova Borneo už v pondělí. Silné proudy, vichr a mohutné vlny ale dosud prozkoumání pěti velkých objevených předmětů bránily.

Letoun se zřítil 42 minut po startu z druhého největšího indonéského města Surabaya na trase do Singapuru.

Příčiny neštěstí ještě nebyly zjištěny. Než byl se strojem přerušen kontakt, pilot oznamoval řídicí věži, že se blíží k nebezpečným mrakům. Kvůli hustému provozu však nedostal povolení vystoupat do větší výšky. Záchranáři předpokládají, že námraza způsobila výpadek motorů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Aktivisté z Greenpeace promítli na budovu vlády vzkaz pro Babiše

Aktivisté ve vzkazu požadovali, aby Česko přijalo plán na uhlíkovou neutralitu v Evropské unii do roku 2050. Česko plán na razantní snížení emisí odmítá, premiér Andrej Babiš (ANO) před několika dny zopakoval, že ani na nadcházejícím jednání evropských státníků ho nepodpoří.

Z Dvořákova nábřeží promítali na budovu české vlády aktivisté heslo "Chraňte klima, aby tady mohly žít i naše děti! Greenpeace." Projekci prokládali obrazy plamenů. Heslo vycházející z předvolebního hesla hnutí ANO vybrala organizace záměrně.

"To je celý smysl té uhlíkové neutrality a všech klimatických opatření. Abychom planetu a životní podmínky v aspoň stávající podobě, ideálně i lepší zanechali i pro naše děti a budoucí generace," vysvětlil aktivista Jan Freidinger.

Další zprávy