Průlom: Pátrací týmy našly v oceánu ocas letounu AirAsia

ČTK ČTK
7. 1. 2015 6:55
Nález ocasu ztraceného letadla je důležitým milníkem v pátrání, černé skříňky by se měly nacházet právě v této části letounu.
Foto: Reuters

Jakarta - Indonéským záchranářům se podařilo pod mořskou hladinou objevit ocasní část letadla společnosti AirAsia, které zmizelo za bouřlivého počasí 28. prosince i se 162 lidmi na palubě. Oznámil to ve středu šéf pátracího týmu Bambang Soelistyo.

Nález je podle agentury AP zvláště významný, protože důležité palubní záznamníky, tzv. černé skříňky zachycující konverzaci v pilotní kabině a údaje o letu, by se měly nacházet právě v ocasní části letounu.

Soelistyo za hlavní prioritu záchranářů označil objevení obětí a černých skříněk. Až dosud se podařilo nalézt pouze čtyři desítky těl obětí.

Indonéští představitelé lokalizovali části trupu letounu na dně Jávského moře v oblasti asi 160 kilometrů od ostrova Borneo už v pondělí. Silné proudy, vichr a mohutné vlny ale dosud prozkoumání pěti velkých objevených předmětů bránily.

Letoun se zřítil 42 minut po startu z druhého největšího indonéského města Surabaya na trase do Singapuru.

Příčiny neštěstí ještě nebyly zjištěny. Než byl se strojem přerušen kontakt, pilot oznamoval řídicí věži, že se blíží k nebezpečným mrakům. Kvůli hustému provozu však nedostal povolení vystoupat do větší výšky. Záchranáři předpokládají, že námraza způsobila výpadek motorů.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Rijád oznámil, že zničil čtyři drony vyslané jemenskými povstalci

Vojenská koalice pod velením Rijádu v pátek oznámila, že zlikvidovala čtyři drony naložené výbušninami, které vyslali na Saúdskou Arábii z Jemenu šíitští povstalci Húsíové. Povstalci naopak tvrdí, že cíle v Saúdské Arábii zasáhli. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle sdělení Rijádu byly bezpilotní letouny zneškodněny nad povstalci kontrolovanou částí Jemenu. Mluvčí Húsíů ale na Twitteru uvedl, že povstalci cíle v Saúdské Arábii zasáhli "s vysokou přesností". Konkrétně mělo jít o řídící věž letiště v Nadžránu, sklad zbraní na základně krále Chálida a další vojenské cíle

Koalice ve středu oznámila, že zahájila novou vojenskou operaci namířenou proti Húsíům poté, co znásobili své přeshraniční útoky na Saúdskou Arábii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy