Vědci stvořili průhlednou myš, bude mít široké využití

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
2. 8. 2014 12:55
Na jejím těle lze pouhým okem pozorovat vnitřní orgány a jejich propojení. To může v budoucnu pomoci při diagnostice a léčbě řady lidských nemocí - od autismu až po chronické bolesti.
Bílé laboratorní myši by brzy mohly nahradit průhledné.
Bílé laboratorní myši by brzy mohly nahradit průhledné. | Foto: University of Missouri

Washington - Vědcům se pomocí nové technologie podařilo vytvořit průhlednou myš, na jejímž těle lze pouhým okem pozorovat vnitřní orgány a jejich propojení.

Ačkoli při výzkumu používali mrtvé hlodavce zbavené kůže, jde podle odborníků o průlom, který v budoucnu může pomoci při diagnostice a léčbě řady lidských nemocí - od autismu až po chronické bolesti.

Vědci z kalifornského technologického institutu publikovali výsledky výzkumu v odborném časopise Cell a už nyní předpovídají, že jejich poznatky bude možné prakticky uplatnit.

Zprůhlednění tkání by mohlo pomoci třeba při biopsiích, kdy se na vzorcích diagnostikují nádorová onemocnění nebo nemoci jater. V průhledné tkáni se dá totiž snadno rozpoznat rozšíření rakovinných buněk nebo určitého viru.

Další uplatnění by metoda mohla mít například při výzkumu nervových onemocnění nebo demence.

Průhlednosti těla hlodavců dosáhli vědci tím, že do krevního oběhu a míchy mrtvých těl aplikovali chemikálie. Některé z nich odstraňují tukové buňky, které brání pronikání světla do tkání, další dokážou tkáně konzervovat a udržují je pohromadě. Právě tuky totiž poskytují tkáním soudržnost a po jejich vyplavení by se z nich bez dalšího zásahu stala jen masa beztvaré hmoty.

"Je to uskutečnění snu každého biologa," řekla serveru BBC členka vědeckého týmu Viviana Gradinaruová. "Ačkoli zobrazovací metody pomáhají lékařům získat představu o tělesných funkcích, neukazují, co dělají jednotlivé tkáně nebo buňky."

Právě to podle ní nová metoda dovoluje, a umožní tak získat přesný obrázek o fungování nervové soustavy nebo mozkových buněk, což může odborníky přivést k objevům nových léčebných metod.

 

Právě se děje

Další zprávy