reklama
 
 

Jako po zemětřesení. Silný déšť a vítr v Itálii od pondělí usmrtily už 19 lidí

2. 11. 2018 23:31
V neděli se očekává další zhoršení počasí ve střední a jižní Itálii.

Řím - Prudký vítr a silné deště v tomto týdnu v Itálii si vyžádaly smrt už 19 lidí, informovala v pátek agentura AP s odvoláním na místní úřady. Čtvrteční bouře v benátském regionu na severovýchodě země vyvrátila na svazích Dolomit celé hektary lesního porostu.

"Jsme na kolenou," zhodnotil situaci místní guvernér, který vládu žádá o finanční pomoc i úlevy, napsal deník La Stampa. V neděli se očekává další zhoršení počasí ve střední a jižní Itálii.

Poslední obětí se stala 60letá žena, kterou na jihozápadě italského ostrova Sardinie v pátek odpoledne zabil blesk, když se navzdory špatnému počasí vydala s manželem na výlet do přírody.

"V benátských horách to vypadá jako po zemětřesení, tisíce hektarů lesa leží na zemi, jako by tam přejela obrovská motorová pila," uvedl guvernér benátského regionu Luca Zaia. Bez elektřiny se zatím v této oblasti musí podle něj obejít 160 000 uživatelů.

Vítr za několik hodin vyvrátil tolik stromů, kolik by dřevorubci vytěžili za tři roky, uvedl zpravodajský server BBC. Některé vesnice v Dolomitech jsou kvůli sesuvům půdy a poničeným silnicím odříznuté od okolního světa.

Zaia požádal banky, aby v postižených oblastech nyní od lidí, kteří přišli o vše, nevybíraly splátky hypoték a poskytovaly jim mimořádné půjčky. Na vládu se Zaia obrátil s prosbou, aby postižení nemuseli platit daně a poplatky za energie. V nejhůře postižených oblastech jsou zavřené školy.

Italský úřad civilní ochrany označil poslední vlnu bouřek za "jednou z nejsložitějších meteorologických situací posledních šedesáti let". Podle deníku La Stampa se v neděli počasí opět zhorší: ve střední a jižní Itálii očekávají meteorologové déšť a místy prudké bouřky.

Itálii zasáhly vražedné bouře. Centrum Benátek je pod vodou. | Video: Reuters |  00:42

autor: ČTK | 2. 11. 2018 23:31

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama