Prozatím stačí Trumpova písemná výpověď, napsal Mueller k vyšetřování ruského vlivu

ČTK ČTK
5. 9. 2018 6:49
Nabídka zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera je obsažena v dopise, který prezidentovi právníci obdrželi v pátek.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller je ochoten přijmout jako první krok i písemné odpovědi prezidenta Donalda Trumpa na otázky týkající se tajné spolupráce jeho kampaně s Ruskem na ovlivňování americké prezidentské kampaně z roku 2016. S odvoláním na nejmenovaný zdroj o tom informovala agentura Reuters. Mueller však nevyloučil, že s prezidentem bude o tématu hovořit později.

Muellerova nabídka přijmout od Trumpa písemné odpovědi je obsažena v dopise, který prezidentovi právníci obdrželi v pátek, uvedl zdroj obeznámený se záležitostí. Trumpův právnický tým a Muellerovi vyšetřovatelé přitom už několik měsíců jednají o tom, zda bude v rámci vyšetřování ruského vměšování vyslechnut i šéf Bílého domu.

Informovaná osoba sdělila, že Muellerův tým by po obdržení písemných odpovědí rozhodl o dalším kroku, jímž by mohl být rozhovor s Trumpem.

Americké tajné služby jsou přesvědčeny, že Rusko ovlivňovalo kampaň před prezidentskými volbami v roce 2016, a to v Trumpův prospěch. Moskva to popírá. Stejně tak i samotný Trump, který Muellerovo vyšetřování označuje za hon na čarodějnice.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy