Vyhoštění diplomatů je provokace, reaguje Moskva a vyhrožuje Česku odplatou

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 6. 2020 18:03
Ruská vládní agentura Rossotrudničestvo v reakci na vyhoštění dvou svých pracovníků z Prahy v pátek uvedla, že "nemá důvod zpochybňovat jejich spolehlivost". Agentuře TASS to řekl náměstek ředitele agentury. Ruští zákonodárci mezitím dali najevo, že očekávají reciproční odpověď Moskvy na český krok.
Budova ruské ambasády v Praze.
Budova ruské ambasády v Praze. | Foto: Jan Langer

Česko vyhostilo dva ruské diplomaty v souvislosti s kauzou údajné ruské hrozby českým komunálním politikům jedem ricin. Kauza byla smyšlená a byla důsledkem sporů mezi pracovníky ruského velvyslanectví v Praze, když jeden z nich zaslal českým tajným službám falešné informace, řekli v pátek novinářům v Praze premiér Andrej Babiš a ministr zahraničí Tomáš Petříček.

"Vrátí se do Moskvy. Přijmeme rozhodnutí na základě všech faktů. Zatím nemáme důvod nedůvěřovat našim pracovníkům a z něčeho je obviňovat. Česká strana nepředložila žádnou závažnou kvalitní skutečnost, která by umožňovala souhlasit s jejím stanoviskem," řekl TASS náměstek šéfa ruské vládní agentury Michail Brjuchanov.

Rossotrudničestvo je ruská federální agentura zabývající se záležitostmi postsovětského Společenství nezávislých států, krajanů a mezinárodní humanitární spoluprací.

Ruská diplomacie označila krok za provokaci, na kterou bude nutné odpovědět. Česko podle ní vyhoštěním vážně poškodilo vztahy s Ruskem. "Počínání Prahy dostane nejen adekvátní odpověď, ale bude se k němu přihlížet při utváření ruské politiky vůči Česku. Za takové provokace se musí nést odpovědnost," uvedl v komentáři tiskový odbor ruského ministerstva zahraničí. 

Vykonstruovaná provokace, tvrdí ruské velvyslanectví

Ruské velvyslanectví v České republice označilo vyhoštění dvou diplomatů za nepřátelský krok, který byl od počátku založen na nepodloženém obviňování v médiích. Podle ambasády to svědčí o nezájmu Prahy normalizovat vztahy mezi zeměmi, které poslední dobou degradovaly, za což Moskva dává vinu české straně.

"Jedná se o vykonstruovanou provokaci. Tento nepřátelský krok, jenž byl od počátku založen na nepodloženém obviňování v médiích, svědčí o nezájmu Prahy normalizovat rusko-české vztahy, které poslední dobou degradovaly, a to ne naší vinou. Jsme hluboce rozčarováni z takového přístupu českých partnerů, jenž nechává čím dál menší prostor pro konstruktivní dialog," uvedlo velvyslanectví na svém facebooku.

To, že Rusko na české rozhodnutí vypovědět dvojici ruských diplomatů odpoví, řekl v první ruské reakci podle agentury Ria Novosti poslanec federálního parlamentu Vladimir Džabarov. Český krok má podle něj zabránit cestě prezidenta Miloše Zemana na vojenskou přehlídku, která se má 24. června konat v Moskvě.

"Odůvodnění vyhoštění ruských diplomatů z Česka zní tak pohádkově jako mýty o ruských travičích. Moskva nemá menší zájem než Praha o dobré vztahy, ale zde má všechny důvody odpovědět symetricky," napsal na Twitteru předseda zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu, Státní dumy, Leonid Sluckij.

Snažili jsme se o diskrétnost, říká Petříček

Podle ministra Petříčka se česká diplomacie snažila záležitost vyřešit diskrétně a od počátku komunikovala s ruskou stranou. "Diplomatické řešení nebylo nakonec možné. Přístup Ruské federace nám nedává jinou možnost, a to i s vědomím očekávaných recipročních kroků," řekl k rozhodnutí o prohlášení diplomatů za nežádoucí osoby.

Opoziční politici považují rozhodnutí české vlády za adekvátní a silnou reakci, podle některých by mělo Česko pokračovat ve snižování počtu pracovníků ruské ambasády v ČR. Stejný názor zastávají i pražský primátor Zdeněk Hřib a starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Právě oni společně se starostou pražských Řeporyjí Pavlem Novotným dostali policejní ochranu koncem dubna, kdy o příjezdu ruského agenta s jedem ricin napsal týdeník Respekt.

Česko se rozhodlo vyhostit dva pracovníky ruského kulturního střediska v Praze, a sice Andreje Končakova, který středisko vede a současně plní roli vedoucího představitele Rossotrudničestva v Česku, a Igora Rybakova. Česko mají opustit během 48 hodin, uvedla agentura RIA Novosti.

Video: Policie má pádný důvod mě chránit. Socha Koněva byla pomníkem české servility, říká Hřib 

V Česku nedostanete policejní ochranu jen tak. Abych o ni požádal, mi doporučila nejen policie, říká pražský primátor Zdeněk Hřib. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy