Protivládní protesty uspěly. Libanonský premiér Harírí podá demisi

ČTK ČTK
29. 10. 2019 15:33
Libanonský premiér Saad Harírí v úterý oznámil, že rezignuje na svůj post. Informovala o tom agentura Reuters. Reagoval tak na téměř dva týdny trvající protivládní protesty, jejichž účastníci pranýřují kabinet kvůli hluboké hospodářské krizi a nečinnosti v boji proti korupci.
Libanonský premiér Saad Harírí oznamuje rezignaci.
Libanonský premiér Saad Harírí oznamuje rezignaci. | Foto: Reuters

Harírí v projevu řekl, že jeho snahy o vyřešení situace "se dostaly do slepé uličky" a že proto podá demisi k rukám prezidenta Michela Aúna. Demisi podá on osobně i celý jeho kabinet.

Rozsáhlé demonstrace v Libanonu začaly v půlce měsíce, k jejich vzniku přispěla plánovaná úsporná opatření včetně záměru zavést nové daně a poplatky, mimo jiné na tabák, benzín i za některé sociální platformy, včetně používání sítě WhatsApp. Ačkoli premiér vzápětí slíbil Libanoncům rychlé reformy a od zavedení nových daní ustoupil, demonstranti v ulicích dál požadovali odstoupení vlády.

Libanonský veřejný sektor patří k nejzadluženějším na světě, veřejný dluh dosahuje 150 procent hrubého domácího produktu, upozorňuje agentura Reuters. Kvůli protestům byly uzavřeny banky, školy i mnoho obchodů. Podle analytiků stojí za uzavřením bank kromě bezpečnostních obav rovněž obavy z výběrů úspor.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy