Protiraketový štít USA přece jen vznikne. V Rumunsku

Zahraničí Zahraničí
14. 9. 2011 10:28
Dohodu podepsali ministři zahraničí obou zemí

Bukurešť - Americká protiraketová základna, která má být namířena například i proti hrozbám z Íránu, bude stát v Rumunsku. Ministři zahraničí USA a Rumunska Hillary Clintonová a Teodor Baconschi podepsali v Bukurešti příslušnou smlouvu.

Americké rakety budou na letecké základně Deveselu na jihu Rumunska, nedaleko hranice s Bulharskem.

Podle smlouvy zůstane základna pod rumunskou kontrolou a velitelem bude Rumun, Američané tam dislokují přibližně dvě stovky vojáků. Maximální počet Američanů na základně má být podle dohody pět stovek.

Letiště Deveselu se rozkládá na ploše 500 hektarů a je podle Rumunů ve výborném stavu. Základna vybavená střelami pro ničení balistických raket by měla vzniknout do roku 2015.

 

Je součástí protiraketového štítu, na kterém se dohodla loni Severoatlantická aliance. Štít má Evropu chránit před raketami dlouhého doletu, se kterými USA i některé další země NATO spojují hlavně Írán.

Foto: Aktuálně.cz

Předchozí americký prezident George Bush chtěl vybudovat základnu a radarovou stanici v Polsku a České republice, ale Barack Obama v září 2009 oznámil premiérům Česka a Polska, že od projektu odstupuje.

Rusku se sice základna v Rumunsku nelíbí, ale jeho protesty jsou mírnější, než tomu bylo v případě základny a radaru v Polsku a České republice.

Zároveň ale v Rumunsku nejsou proti projektu takové protesty, jako byly v Česku.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy