Protiraketový štít USA přece jen vznikne. V Rumunsku

Zahraničí Zahraničí
14. 9. 2011 10:28
Dohodu podepsali ministři zahraničí obou zemí

Bukurešť - Americká protiraketová základna, která má být namířena například i proti hrozbám z Íránu, bude stát v Rumunsku. Ministři zahraničí USA a Rumunska Hillary Clintonová a Teodor Baconschi podepsali v Bukurešti příslušnou smlouvu.

Americké rakety budou na letecké základně Deveselu na jihu Rumunska, nedaleko hranice s Bulharskem.

Podle smlouvy zůstane základna pod rumunskou kontrolou a velitelem bude Rumun, Američané tam dislokují přibližně dvě stovky vojáků. Maximální počet Američanů na základně má být podle dohody pět stovek.

Letiště Deveselu se rozkládá na ploše 500 hektarů a je podle Rumunů ve výborném stavu. Základna vybavená střelami pro ničení balistických raket by měla vzniknout do roku 2015.

 

Je součástí protiraketového štítu, na kterém se dohodla loni Severoatlantická aliance. Štít má Evropu chránit před raketami dlouhého doletu, se kterými USA i některé další země NATO spojují hlavně Írán.

Foto: Aktuálně.cz

Předchozí americký prezident George Bush chtěl vybudovat základnu a radarovou stanici v Polsku a České republice, ale Barack Obama v září 2009 oznámil premiérům Česka a Polska, že od projektu odstupuje.

Rusku se sice základna v Rumunsku nelíbí, ale jeho protesty jsou mírnější, než tomu bylo v případě základny a radaru v Polsku a České republice.

Zároveň ale v Rumunsku nejsou proti projektu takové protesty, jako byly v Česku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
před 1 hodinou

Fotbaloví mistři Evropy budou hrát s vítězi Copy América

Evropská fotbalová unie UEFA se domluvila s jihoamerickou federací CONMEBOL na uspořádání zápasu mezi vítězi mistrovství Evropy a Copy América. Oznámila to dnes UEFA, dohoda zatím platí na tři ročníky akce.

Současní šampioni Itálie a Argentina se utkají příští rok v červnové reprezentační pauze, o místu konání se teprve rozhodne. Kromě toho UEFA a CONMEBOL otevřou společnou kancelář v Londýně.

Obě nejsilnější konfederace patří k největším odpůrcům návrhu na zkrácení čtyřletého intervalu mistrovství světa na polovinu, s nímž nedávno přišel předseda Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino. FIFA kvůli kritice pozvala na 30. září zástupce klubů, ligových soutěží, národních federací i hráčských unií k on-line konferenci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy