Protiraketový štít USA přece jen vznikne. V Rumunsku

Zahraničí Zahraničí
14. 9. 2011 10:28
Dohodu podepsali ministři zahraničí obou zemí

Bukurešť - Americká protiraketová základna, která má být namířena například i proti hrozbám z Íránu, bude stát v Rumunsku. Ministři zahraničí USA a Rumunska Hillary Clintonová a Teodor Baconschi podepsali v Bukurešti příslušnou smlouvu.

Americké rakety budou na letecké základně Deveselu na jihu Rumunska, nedaleko hranice s Bulharskem.

Podle smlouvy zůstane základna pod rumunskou kontrolou a velitelem bude Rumun, Američané tam dislokují přibližně dvě stovky vojáků. Maximální počet Američanů na základně má být podle dohody pět stovek.

Letiště Deveselu se rozkládá na ploše 500 hektarů a je podle Rumunů ve výborném stavu. Základna vybavená střelami pro ničení balistických raket by měla vzniknout do roku 2015.

 

Je součástí protiraketového štítu, na kterém se dohodla loni Severoatlantická aliance. Štít má Evropu chránit před raketami dlouhého doletu, se kterými USA i některé další země NATO spojují hlavně Írán.

Foto: Aktuálně.cz

Předchozí americký prezident George Bush chtěl vybudovat základnu a radarovou stanici v Polsku a České republice, ale Barack Obama v září 2009 oznámil premiérům Česka a Polska, že od projektu odstupuje.

Rusku se sice základna v Rumunsku nelíbí, ale jeho protesty jsou mírnější, než tomu bylo v případě základny a radaru v Polsku a České republice.

Zároveň ale v Rumunsku nejsou proti projektu takové protesty, jako byly v Česku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Exhejtman Zimola chce jako člen ČSSD kandidovat za Změnu 2020 v krajských volbách

Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola hodlá v krajských volbách v příštím roce kandidovat za hnutí Změna 2020. Jedná se podle něj o hnutí členů ČSSD i nestraníků. Za Změnu 2020 by mohli kandidovat i někteří další lidé z vedení jihočeské sociální demokracie.

"Nemáme v plánu střílet do nohy ČSSD a ani stranu nějak štěpit. Je to určitá vize, s níž chceme do voleb jít, a vycházíme z modelu, který využil Michal Šmarda," uvedl Jiří Zimola. Řekl, že Šmarda loni v komunálních volbách v Novém Městě na Moravě jako člen sociální demokracie vedl formaci Lepší Nové Město a stal se starostou. Předseda jihočeské ČSSD dodal, že Změna 2020 se otevře i adeptům z řad nestraníků, kteří prý nechtějí figurovat na kandidátní listině sociální demokracie.

Další zprávy