Protipašerácká mise EU bude ve Středomoří pokračovat, záchranné lodě se ale zastaví

ČTK ČTK
26. 3. 2019 22:05
Diplomaté zemí Evropské unie se dnes předběžně dohodli na půlročním prodloužení protipašerácké unijní operace Sophia ve Středomoří; nasazení lodí bude ale pozastaveno a důraz bude kladen na letecký průzkum a podporu libyjské pobřežní stráže. Informoval o tom portál Politico, který měl možnost do návrhu textu nahlédnout. Jednotlivé státy mají podle informací Politico čas do středečních 11:00 SEČ, aby se ke kompromisu vyjádřily. Loni v prosinci byla operace Sophia prodloužena do konce letošního března.
Foto: Reuters

Základem mandátu evropské námořní operace Sophia, která byla spuštěna v roce 2015, je likvidace sítí převáděčů. Itálie, která operaci nyní velí, se v rámci vládní protiimigrační politiky staví proti tomu, aby uprchlíci zachránění na moři byly dopravovány do italských přístavů.

Unijní diplomaté se nyní dohodli, že z provozních důvodů bude na dobu zmíněného půlročního prodloužení pozastaveno nasazení plavidel, naopak letecká část mise a také podpora libyjské pobřežní stráže bude pokračovat.

Jisté výhrady podle informací Politico zřejmě stále mají Itálie a Maďarsko, zcela přesvědčena o novém režimu není ani Francie. Navržené řešení je podle diplomatů výhodné, neboť nevyžaduje změnu mandátu, což by byl časově náročný proces. Dalšími možnostmi je ukončení operace Sophia a její nahrazení jinou misí s velitelstvím mimo Itálii, například v Tunisku, poznamenal portál.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nehoda tří nákladních aut ráno uzavřela dálnici D48 na Karvinsku

Nehoda tří nákladních aut uzavřela ráno na Karvinsku dálnici D48 ve směru na Český Těšín. Policie zatím nemá informace o tom, že by na místě byli zranění, řekla policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

Auta se podle Jirouškové srazila krátce po 05:30, o uzavření dálnice na 69. kilometru informovalo Národní dopravní informační centrum před 06:30. Doprava je podle něj odkloněna na 62. kilometru u Tošanovic, auta se mohou vracet zpět na exitu 70.

Další zprávy