reklama
 
 

Protipašerácká mise EU bude ve Středomoří pokračovat, záchranné lodě se ale zastaví

26. 3. 2019 22:05
Diplomaté zemí Evropské unie se dnes předběžně dohodli na půlročním prodloužení protipašerácké unijní operace Sophia ve Středomoří; nasazení lodí bude ale pozastaveno a důraz bude kladen na letecký průzkum a podporu libyjské pobřežní stráže. Informoval o tom portál Politico, který měl možnost do návrhu textu nahlédnout. Jednotlivé státy mají podle informací Politico čas do středečních 11:00 SEČ, aby se ke kompromisu vyjádřily. Loni v prosinci byla operace Sophia prodloužena do konce letošního března.

Základem mandátu evropské námořní operace Sophia, která byla spuštěna v roce 2015, je likvidace sítí převáděčů. Itálie, která operaci nyní velí, se v rámci vládní protiimigrační politiky staví proti tomu, aby uprchlíci zachránění na moři byly dopravovány do italských přístavů.

Unijní diplomaté se nyní dohodli, že z provozních důvodů bude na dobu zmíněného půlročního prodloužení pozastaveno nasazení plavidel, naopak letecká část mise a také podpora libyjské pobřežní stráže bude pokračovat.

Jisté výhrady podle informací Politico zřejmě stále mají Itálie a Maďarsko, zcela přesvědčena o novém režimu není ani Francie. Navržené řešení je podle diplomatů výhodné, neboť nevyžaduje změnu mandátu, což by byl časově náročný proces. Dalšími možnostmi je ukončení operace Sophia a její nahrazení jinou misí s velitelstvím mimo Itálii, například v Tunisku, poznamenal portál.

autor: ČTK | 26. 3. 2019 22:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama