Protipašerácká mise EU bude ve Středomoří pokračovat, záchranné lodě se ale zastaví

ČTK ČTK
26. 3. 2019 22:05
Diplomaté zemí Evropské unie se dnes předběžně dohodli na půlročním prodloužení protipašerácké unijní operace Sophia ve Středomoří; nasazení lodí bude ale pozastaveno a důraz bude kladen na letecký průzkum a podporu libyjské pobřežní stráže. Informoval o tom portál Politico, který měl možnost do návrhu textu nahlédnout. Jednotlivé státy mají podle informací Politico čas do středečních 11:00 SEČ, aby se ke kompromisu vyjádřily. Loni v prosinci byla operace Sophia prodloužena do konce letošního března.
Foto: Reuters

Základem mandátu evropské námořní operace Sophia, která byla spuštěna v roce 2015, je likvidace sítí převáděčů. Itálie, která operaci nyní velí, se v rámci vládní protiimigrační politiky staví proti tomu, aby uprchlíci zachránění na moři byly dopravovány do italských přístavů.

Unijní diplomaté se nyní dohodli, že z provozních důvodů bude na dobu zmíněného půlročního prodloužení pozastaveno nasazení plavidel, naopak letecká část mise a také podpora libyjské pobřežní stráže bude pokračovat.

Jisté výhrady podle informací Politico zřejmě stále mají Itálie a Maďarsko, zcela přesvědčena o novém režimu není ani Francie. Navržené řešení je podle diplomatů výhodné, neboť nevyžaduje změnu mandátu, což by byl časově náročný proces. Dalšími možnostmi je ukončení operace Sophia a její nahrazení jinou misí s velitelstvím mimo Itálii, například v Tunisku, poznamenal portál.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy