Protimigrační zákony rušit nebudeme, vzkázalo Maďarsko Evropské komisi

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 9. 2018 19:58
Maďarsko považuje za nepřijatelné, že EK nadále otevřeně podporuje migraci, vzkázala Budapešť Evropské komisi.
Viktor Orbán
Viktor Orbán | Foto: Reuters

Budapešť - Maďarsko soubor protiimigračních zákonů, přezdívaný "Stop Soros", ani příslušné dodatky k ústavě zrušit nehodlá. Taková je odpověď Budapešti zaslaná ve středu Evropské komisi, která v červenci zahájila s Maďarskem řízení pro porušení unijních právních předpisů. Podle maďarské tiskové agentury MTI o tom informoval náměstek maďarského ministra spravedlnosti Pál Völner.

Evropská komise kvůli uvedeným normativním aktům poslala Maďarsko 19. července před Evropský soud a v celém sporu tak postoupila do další fáze. Budapešť ale také dostala dva měsíce na vysvětlení pravidel, která mimo jiné zakazují jakoukoli pomoc ze strany vnitrostátních, mezinárodních i nevládních organizací lidem, kteří žádají v zemi o azyl nebo o povolení k pobytu.

Evropská komise se začala podobou maďarských azylových zákonů zabývat už v roce 2015. Maďarský premiér Viktor Orbán se v migrační krizi po roce 2014 zasazoval o co nejtvrdší řešení, za která si vysloužil opakovanou kritiku.

Země se například podobně jako Česká republika či Polsko odmítla podílet na programu přerozdělování žadatelů o azyl mezi unijními zeměmi podle stanovených kvót.

Soubor kontroverzních zákonů maďarské orgány nazývají "Stop Soros" s odkazem na amerického finančníka podporujícího občanskou společnost George Sorose. Toho premiér Orbán označuje za veřejného nepřítele Maďarska číslo jedna.

Völner na středeční tiskové konferenci k odpovědi maďarské vlády zaslané Evropské komisi řekl, že Maďarsko považuje za nepřijatelné, že EK nadále otevřeně podporuje migraci, místo aby byla obráncem unijních smluv. V této souvislosti uvedl, že maďarská vláda nestáhne "zákony chránící zemi (Maďarsko) a Evropu".

Ve stejný den maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó dnes v Ženevě obvinil experty Rady OSN pro lidská práva ze "zaujatosti a podpory migrace". V reakci na jejich novou zprávu podle agentury Reuters řekl, že "šíří lži" o jeho zemi, a zdůraznil, že Maďarsko má právo nevpouštět na své území "ilegální migranty".

Szijjártó ve své hněvivé a zjevně nepřipravené řeči namířené vůči 18člennému výboru nezávislých expertů prohlásil, že by "neměli být nezávislí na pravdě".

Rada OSN pro lidská práva už v dubnu vyzvala maďarskou vládu, aby zabránila politikům v pronášení nenávistných projevů vůči Romům, muslimům a jiným menšinám. Zároveň ji nabádala, aby zrušila zákonná opatření, jež umožňují deportovat migranty bez možnosti v zemi požádat o azyl.

"Nedávno bohužel někteří činitelé OSN začali šířit lži o mé zemi a namířené proti mé zemi," řekl šéf maďarské diplomacie. "Představitelé OSN nás chtějí přinutit k nemožným věcem - abychom ilegálním migrantům umožnili vstoupit do země. Říkají, že migrace je základní lidské právo, což je lež," zdůraznil maďarský ministr.

"Vyzýváme OSN, aby přestalo lhát o Maďarsku a… přestalo používat vůči Maďarsku dvojí standardy," prohlásil rovněž Szijjártó podle maďarské agentury MTI.

 

Právě se děje

Další zprávy