reklama
 
 

Protichůdné požadavky Irska a DUP blokují jednání o brexitu. Neustoupíme, vzkazují obě strany

Aktualizováno 7. 12. 2017 0:04
Severoirská Demokratická unionistická strana i irský premiér setrvávají na svých pozicích ohledně hranice mezi Irskem a Severním Irskem. Vládě Theresy Mayové to výrazně komplikuje situaci.

Londýn/Dublin - Protichůdné požadavky ohledně hranice mezi Irskem a Severním Irskem po brexitu v úterý zazněly od Dublinu a od šéfky severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), jejíž podpora drží při životě současnou britskou vládu. Irský premiér Leo Varadkar trvá na dodržení dřívějších slibů o zachování aktuální podoby hranice. Postoj Arlene Fosterové z DUP je prý ale stejně jednoznačný, když odmítá po odchodu Británie z EU pro Severní Irsko jiné podmínky než pro zbytek země.

Varadkar po telefonátu s Mayovou oznámil, že britská premiérka hodlá v nejbližších hodinách představit Dublinu návrh řešení. "Chce k nám přijít zpět s nějakým textem dnes v noci nebo zítra. Vyjádřil jsem ochotu ho zvážit, protože chci, abychom se přesunuli do druhé fáze příští týden, pokud to bude možné," prohlásil.

Kvůli výhradám DUP údajně v pondělí ztroskotala jednání mezi britskou premiérkou Theresou Mayovou a předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Do summitu šéfů evropských vlád, kteří mohou schválit postup rozhovorů kolem brexitu do další fáze přitom zbývá jen deset dní.

Posun jednání ale EU podmiňuje vyjasněním tří zásadních oblastí: finančního vyrovnání Londýna a EU ohledně dřívějších závazků, práv občanů EU po brexitu a právě režimu na hranicích mezi Irskou republikou a Severním Irskem.

Varadkar prohlásil, že Irsko očekává dohodu založenou na principech předběžně ujednaných v pondělí. "Věci se mají tak, že míč je velmi jasně na straně Londýna. Ještě je čas na to, aby dohoda znovu nabrala správný směr, čekáme na odpověď Londýna, jakmile budou připraveni," citovala irského premiéra agentura Reuters. Varadkar dodal, že Irsko nemůže podpořit posun vyjednávání o brexitu bez záruky, že Británie dodrží dřívější sliby.

"Postoj irského premiéra může být jednoznačný jak chce, náš postoj v souvislosti s těmito záležitostmi je rovněž jednoznačný," reagovala předsedkyně DUP Fosterová.

Ta v uplynulých dnech několikrát upozornila, že její strana nepodpoří žádnou dohodu, která by zaváděla v Severním Irsku z britského pohledu zvláštní režim a která by komplikovala obchodní výměnu se zbytkem Spojeného království. Dokument připravený v pondělí ale podle britských médií předpokládal, že v Severním Irsku by i po brexitu platila do značné míry unijní pravidla.

Britští labouristé tvrdí, že jediným východiskem ze sporu Irska a Severního Irska je setrvání Británie v evropské celní unii a ve společném trhu i po odchodu z EU. Stejný postup premiérce Mayové podle Reuters navrhla i skotská konzervativní lídryně Ruth Davidsonová, ve které mnozí vidí premiérčinu nástupkyni v čele konzervativní strany. To by ale s velkou pravděpodobností vedlo k pádu britské vlády.

autor: ČTK | 5. 12. 2017 23:24

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama