Proti zvyklostem. Obamová si u Saúdů nezakryla vlasy

ČTK ČTK
28. 1. 2015 9:48
Manželka amerického prezidenta si také podávala ruku s muži v saúdskoarabské delegaci. Ruku jim ale sama nenabízela, nýbrž počkala až na jejich gesto.
Obamovi po boku nového saúdskoarabského krále Salmána.
Obamovi po boku nového saúdskoarabského krále Salmána. | Foto: Reuters

Rijád - Choť amerického prezidenta Baracka Obamy Michelle si při úterní návštěvě Saúdské Arábie v rozporu s tamními zvyklostmi nezakryla hlavu.

Všimly si toho mnohé sdělovací prostředky i uživatelé sociálních sítí.

Stanice CNN upozornila i na to, že Obamová podávala ruku mužům v saúdskoarabské delegaci a že si s ní potřásl rukou také nový král Salmán ibn Abdal Azíz Saúd.

Obama zkrátil návštěvu Indie, aby stihl kondolovat v Saúdské Arábii za zesnulého krále Abdalláha, jehož Salmán v pátek v čele království nahradil. Rozhodnutí vydat se do Rijádu na úkor původní asijské cesty sdělovací prostředky označily za důkaz toho, jaký význam Spojené státy přikládají vztahům s Rijádem.

Pokrývku hlavy neměly ani další ženy

Obamová se po boku svého manžela objevila v černých kalhotách a delším barevném plášti. Na hlavě neměla nic stejně jako další ženy v americké delegaci.

Saúdská Arábie vyznává přísnou formu sunnitského islámu a tamní ženy si důsledně zahalují tělo i hlavu. Očekává se to i od návštěvnic.

Na Twitteru se okamžitě začalo debatovat pod heslem Michelle Obama nezahalená. Někteří uživatelé připomenuli, že při návštěvě muslimské Indonésie se Obamová podřídila a chodila se zakrytou hlavou.

Egyptský Al-Ahrám na obranu americké první dámy napsal, že kritika je nepřiměřená, jelikož šlo o improvizovanou a velmi krátkou návštěvu. The Washington Post napsal, že byť někteří z uživatelů sociálních sítí tvrdili, že saúdskoarabská televize záběry s první dámou zamlžila, není to pravda.

Podali si ruce

Stanice CNN zase poukázala na to, že ačkoli v muslimském světě se muži vyhýbají fyzickému kontaktu s cizími ženami, takže jim ani nepodávají ruce, král a další představitelé ropného království Obamové ruku podali.

Bílý dům k tomu poznamenal, že podobně tomu bylo i při návštěvách političek, jako byly někdejší ministryně zahraničí Hillary Clintonová nebo Madeleine Albrightová či německá kancléřka Angela Merkelová.

V případě Obamové bylo prý pro splnění požadavků etikety dostatečné, když na letišti při vítání sice stála po Obamově boku, avšak poněkud v pozadí. Ruku sama mužům nenabízela, ale počkala až na jejich gesto. Kdo je neudělal, s tím se pozdravila jenom kývnutím hlavy.

Jak napsal The Washington Post, Obamova cesta do Rijádu byla míněna jako nepolitické gesto a vyjádření soustrasti nad zemřelým. Jenomže v zemi, jako je Saúdská Arábie, může být nezakrytí hlavy v případě ženy vyloženo politicky, ať už jde o úmysl, nebo opomenutí.

 

Právě se děje

Další zprávy