Proti změně ústavy demonstrovaly desítky tisíc Maďarů

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
2. 1. 2012 21:43
Premiér Viktor Orbán a jeho strana Fidesz podle demonstrantů podkopávají demokracii
Orbán a jeho strana podle demonstrantů podkopávají demokratický systém v zemi.
Orbán a jeho strana podle demonstrantů podkopávají demokratický systém v zemi. | Foto: Reuters

Budapešť - Před budovou státní opery v centru Budapešti, kde se koná slavnostní koncert k příležitosti zavedení nové ústavy, proti ní protestovaly desítky tisíc lidí.

Nová ústava, kterou prosadila pravicová vláda Viktora Orbána, například zvyšuje státní kontrolu nad justičním systémem a centrální bankou.

Organizátoři demonstrace hovoří o účasti 100 tisíc lidí.

Orbán a jeho strana Fidesz, jež má v parlamentu dvoutřetinovou většinu, podle demonstrantů podkopávají demokratický systém. Demonstranti s sebou mají transparenty s nápisy jako "Evropo, omlouváme se za premiéra Orbána".

Protesty podporují opoziční Maďarská socialistická strana, ekologicky zaměřená strana LMP a Demokratická koalice, kterou vede někdejší premiér Ferenc Gyurcsány.

Poslankyně za Fidesz Gabriella Selmecziová podle agentury MTI naopak tvrdí, že zatímco se Orbánova vláda snaží napravit chyby z Gyurcsányovy éry, "Gurcsányovi rozsévači nenávisti, kteří Maďarsko zruinovali", vyvolávají nepořádek a chaos a povzbuzují lidi k tomu, aby porušovali zákony.

Maďarsko se v roce 2008 ocitnulo na pokraji bankrotu a letos mu znovu hrozí recese. Obrátilo se proto na Mezinárodní měnový fond a Evropskou unii s žádostí o pomoc. Jednání nicméně  v prosinci zkrachovala poté, co vládní kabinet prosadil kontroverzní zákon o centrální bance, jež podle Bruselu ohrožuje její nezávislost.

Kritika ze zahraničí

Země se od neděle už oficiálně nejmenuje Maďarská republika, ale jen Maďarsko. Jeden z ústavních dodatků uvaluje na opoziční socialisty, jakožto následníky bývalé komunistické strany, odpovědnost za zločiny komunistického režimu.

Ústavní dodatky a zákony vyvolaly kritiku nejen maďarské opozice, ale i Evropské komise nebo ministryně zahraničí USA Hillary Clintonové. Brusel kritizoval především ústavní dodatky týkající se ekonomiky, včetně omezení nezávislosti centrální banky. Clintonová v dopise Orbánovi vyjádřila obavy o směřování maďarské demokracie, přičemž upozornila na omezování nezávislosti justice a médií.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy