Proti změně ústavy demonstrovaly desítky tisíc Maďarů

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
2. 1. 2012 21:43
Premiér Viktor Orbán a jeho strana Fidesz podle demonstrantů podkopávají demokracii
Orbán a jeho strana podle demonstrantů podkopávají demokratický systém v zemi.
Orbán a jeho strana podle demonstrantů podkopávají demokratický systém v zemi. | Foto: Reuters

Budapešť - Před budovou státní opery v centru Budapešti, kde se koná slavnostní koncert k příležitosti zavedení nové ústavy, proti ní protestovaly desítky tisíc lidí.

Nová ústava, kterou prosadila pravicová vláda Viktora Orbána, například zvyšuje státní kontrolu nad justičním systémem a centrální bankou.

Organizátoři demonstrace hovoří o účasti 100 tisíc lidí.

Orbán a jeho strana Fidesz, jež má v parlamentu dvoutřetinovou většinu, podle demonstrantů podkopávají demokratický systém. Demonstranti s sebou mají transparenty s nápisy jako "Evropo, omlouváme se za premiéra Orbána".

Protesty podporují opoziční Maďarská socialistická strana, ekologicky zaměřená strana LMP a Demokratická koalice, kterou vede někdejší premiér Ferenc Gyurcsány.

Poslankyně za Fidesz Gabriella Selmecziová podle agentury MTI naopak tvrdí, že zatímco se Orbánova vláda snaží napravit chyby z Gyurcsányovy éry, "Gurcsányovi rozsévači nenávisti, kteří Maďarsko zruinovali", vyvolávají nepořádek a chaos a povzbuzují lidi k tomu, aby porušovali zákony.

Maďarsko se v roce 2008 ocitnulo na pokraji bankrotu a letos mu znovu hrozí recese. Obrátilo se proto na Mezinárodní měnový fond a Evropskou unii s žádostí o pomoc. Jednání nicméně  v prosinci zkrachovala poté, co vládní kabinet prosadil kontroverzní zákon o centrální bance, jež podle Bruselu ohrožuje její nezávislost.

Kritika ze zahraničí

Země se od neděle už oficiálně nejmenuje Maďarská republika, ale jen Maďarsko. Jeden z ústavních dodatků uvaluje na opoziční socialisty, jakožto následníky bývalé komunistické strany, odpovědnost za zločiny komunistického režimu.

Ústavní dodatky a zákony vyvolaly kritiku nejen maďarské opozice, ale i Evropské komise nebo ministryně zahraničí USA Hillary Clintonové. Brusel kritizoval především ústavní dodatky týkající se ekonomiky, včetně omezení nezávislosti centrální banky. Clintonová v dopise Orbánovi vyjádřila obavy o směřování maďarské demokracie, přičemž upozornila na omezování nezávislosti justice a médií.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Čech odsouzený ve Francii za pašování migrantů je na svobodě

Český řidič, kterého v roce 2018 francouzský soud poslal do vězení za pašování migrantů, je na svobodě. Informaci potvrdil europoslanec Tomáš Zdechovský, který se případu dlouhodobě věnuje. Jiří Sagan si odpykal dvouletý trest, nyní se podle Zdechovského zdržuje ve Španělsku.

V roce 2018 francouzská policie při kontrole Saganova kamionu v přístavním městě Calais objevila skupinu Iráčanů. Soud později Čechovi uložil za pašování migrantů nejdříve trest vězení v délce 18 měsíců, loni jej zpřísnil na dva roky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy