Proti Trumpovi. Němci pustí Huawei do sítě 5G, velvyslanec USA poslal varovný dopis

Martin Novák Martin Novák
19. 4. 2019 11:06
Německo nevyslyší výzvu Spojených států a nevyřadí čínskou firmu Huawei s jejími technologiemi z plánů na budování sítí 5G. V rozhovoru pro deník Financial Times to oznámil šéf německého telekomunikačního úřadu Jochen Homann.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Z Německa přicházely zhruba od začátku roku protichůdné zprávy o tom, zda Berlín považuje technologie Huawei za bezpečnostní hrozbu či nikoliv.

Kancléřka Angela Merkelová tvrdila, že čínská firma by měla dostat šanci se na budování 5G sítě podílet, naopak někteří bývalí i současní pracovníci kontrarozvědky zastávali opačný názor.

"Kdo tuto technologii poskytuje, je schopen odposlouchávat komunikaci," řekl televizi ARD bývalý šéf Spolkové zpravodajské služby (BND) Gerhard Schindler.

Jochen Homann ale tvrdí, že Německo neobdrželo od USA žádné důkazy, které by svědčily o možné čínské špionáži nebo nebezpečí kybernetické sabotáže v souvislosti s Huawei. "Ani nevím o tom, že by kdokoliv jiný v Německu takové informace dostal," doplnil.

Zhoršení vztahů

Americký velvyslanec v Berlíně Richard Grenell poslal minulý měsíc německé vládě dopis s varováním, že Američané omezí Němcům přístup ke zpravodajským informacím, pokud vláda kancléřky Angely Merkelové dovolí společnosti Huawei přístup k zakázkám na výstavbu nových mobilních sítí.

Dopis vyvolal v Německu kritiku. Není to poprvé, co Grenell sklidil v zemi pobouření za své výroky. Už loni varoval německé firmy, že budou čelit americkým sankcím, pokud neukončí své podnikání v Íránu.

Spor o Huawei tak zřejmě zhorší už tak špatné vztahy mezi spolkovou vládou a administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Řada evropských zemí se zatím nerozhodla, zda čínské společnosti a technologie do budování 5G sítí pustí. Velká Británie zřídila speciální komisi, která má za úkol Huawei prověřovat.

Odlišné přístupy k Huaweii

Síť 5G má být v budoucnosti základem veškerých hlavních inovací. Bude zajišťovat ovládání většiny přístrojů a měla by vést k rychlejší dopravě, například rozvoji samořiditelných automobilů. Zvýší přenosovou rychlost dat o desítky procent.

Loni v prosinci český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) označil používání technologií čínských firem Huawei a ZTE za bezpečnostní riziko. Na základě tohoto varování některé státní instituce vyřadily firmy z plánovaných tendrů. Huawei se proti tomu ohradil a pohrozil České republice arbitráží.

Opačným případem je Maďarsko. Minulý týden označil ministr financí Mihály Varga společnost Huawei za strategického partnera vlády pro informační technologie. V Maďarsku firma zaměstnává přes 2000 lidí a vybudovala tam své největší zahraniční logistické centrum.

Slovensko žádné restrikce vůči Huawei nepřijalo, podle premiéra Petera Pellegriniho nemá žádné důkazy o bezpečnostní hrozbě.

Belgické centrum pro kybernetickou bezpečnost oznámilo, že důkazy o špionáži neobjevilo. Od vlády mělo za úkol analyzovat možné hrozby spojené s Huawei, která dodává zařízení belgickým mobilním operátorům Proximus, Orange Belgium a Telenet.

Polská policie na začátku roku zatkla bývalého důstojníka kontrarozvědky a čínského zaměstnance Huawei.

Video: S čínským režimem nikdy spolupracovat nebudeme, tvrdí šéf Huaweie v Česku

Pokud by po mně někdo chtěl, abych mu poskytl informace, které by narušily bezpečnost zákazníků, zastavil bych naši činnost, tvrdí Radoslaw Kedzia. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy