Kvůli drogám dám zabít i vlastního syna. Filipínce děsí brutalita prezidenta Duterteho

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 21. 9. 2017 19:29
Filipínský prezident Rodrigo Duterte prohlásil, že by nechal zabít vlastního syna, pokud se potvrdí, že je namočený do obchodu s drogami. Paolo Duterte čelí obvinění, že je součástí čínského gangu, který na Filipíny pašuje metamfetamin. Jeho otec je přitom známý krvavým tažením proti narkomanům. Při policejních akcích proti podezřelým obchodníkům s drogami bylo od loňského léta zabito už přes 3800 lidí. Proti prezidentovi a jeho brutalitě vyšly ve čtvrtek do ulic tisíce lidí.
Tisíce Filipínců protestovaly proti brutální politice Rodriga Duterteho.
Tisíce Filipínců protestovaly proti brutální politice Rodriga Duterteho. | Foto: Reuters

Manila - Syn filipínského prezidenta Rodriga Duterteho Paolo čelí obvinění z napojení na obchod s drogami. Jeho otec je přitom nekompromisní bojovník proti narkomafii. A tak ani s vlastním synem nemá slitování.

Paolo Duterte, syn filipínského prezidenta.
Paolo Duterte, syn filipínského prezidenta. | Foto: Reuters

"Jak už jsem dříve řekl: Kdybych měl děti, které jsou zapletené v drogách, zabijte je, aby lidé nemohli nic říct," připomněl ve středu filipínský prezident.

Mluvil o případu svého 42letého syna.

Paolo Duterte, zástupce starosty města Davao, se tento měsíc objevil před senátním výborem. Ten vyšetřuje obvinění, že je Duterte junior členem čínského gangu převážejícího na Filipíny krystalický metamfetamin.

"Pulongu (přezdívka Paola), přikazuji, aby tě zabili, pokud tě přistihli," řekl podle britského listu The Guardian filipínský prezident. "A já sám ochráním policisty, kteří tě zabijí, pokud je to celé pravda," dodal.

Rodrigo Duterte nechvalně proslul tím, že za necelých 15 měsíců své vlády poslal na smrt nejméně 3800 narkomanů, dealerů a lidí, kteří upadli byť jen v podezření, že by mohli mít co do činění s drogami. Výjimku teď nehodlá udělat ani v případě vlastní rodiny.

Pouliční protesty

Proti Duterteho krutému tažení vyšly ve čtvrtek do ulic na Filipínách tisíce lidí.

Šlo o asi největší protestní akci od loňského nástupu Rodriga Duterteho do úřadu.
Šlo o asi největší protestní akci od loňského nástupu Rodriga Duterteho do úřadu. | Foto: Reuters

Účastníci demonstrací prezidenta obviňovali z diktátorských praktik a brutálních operací proti podezřelým obchodníkům s drogami.

Protesty se uskutečnily u příležitosti 45. výročí vyhlášení stanného práva již zesnulým diktátorem Ferdinandem Marcosem.

Podle agentury AP jde zřejmě o největší protestní akce proti Dutertemu od jeho loňského nástupu do úřadu.

Marcos vládl Filipíncům 20 let železnou pěstí. Věznil disidenty a potlačoval občanské svobody, dokud ho v roce 1986 nesvrhlo nekrvavé lidové povstání.

Tisíce komunistických povstalců a prezidentových politických odpůrců byly během jeho vlády zabity, mučeny nebo zmizely. Odhaduje se, že během své vlády Marcos se svou rodinou nezákonně nashromáždil pět až deset miliard dolarů.

Podobný diktátorovi

Kritici stávajícího prezidenta uvádějí, že Duterte se Marcosem v mnohém inspiroval.

Proti Dutertemu.
Proti Dutertemu. | Foto: Reuters

"Duterte a jeho bezpečnostní složky používají vyjádření a taktiku, které jako by byly vystřiženy z Marcosova scénáře represí, a stále častěji a intenzivněji porušují lidská práva," uvedla podle agentury AP levicová organizace Karapatan.

Právě levicoví aktivisté byli ve velké míře zastoupeni mezi účastníky demonstrací, protestních pochodů, mší a dalších akcí. Přišli ale také opoziční politici, zástupci původního obyvatelstva, náboženští vůdci, podnikatelé i jiní, napsala agentura Reuters.

Na bezpečnost dohlížely stovky příslušníků pořádkové policie.

V Manile se část demonstrantů shromáždila na mostě vedoucím k prezidentskému paláci, další početná skupina se sešla v univerzitním areálu. Demonstraci před americkou ambasádou policie zakázala.

Mše na univerzitě se zúčastnila také filipínská viceprezidentka Leni Robredová, která je silnou kritičkou Duterteových policejních razií. Prohlásila, že Filipínci narození po skončení Marcosovy éry by neměli být lhostejní a měli by rozpoznat známky "rostoucí tyranie".

Stávající prezident Duterte několikrát vyjádřil obdiv k Marcosovi. Sám také v květnu vyhlásil tříměsíční stanné právo na jihu země poté, co islamisté napojení na teroristickou organizaci Islámský stát obsadili jihofilipínské město Marawi na ostrově Mindanao. Duterte poté několikrát pohrozil, že stanné právo prodlouží, případně rozšíří na celou zemi.

Duterte si nicméně na Filipínách stále udržuje značnou popularitu. Jeho stoupencům se líbí jeho rozhodnost a nesmlouvavý postoj ke zločinu a vnímají ho jako obhájce obyčejných lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy