V Bratislavě demonstrovali ultras proti rouškám. V neděli je napodobí čeští fanoušci

ČTK Aktuálně.cz ČTK, Aktuálně.cz
17. 10. 2020 20:36
Před úřadem slovenské vlády v Bratislavě se v sobotu sešlo několik stovek fotbalových fanoušků a příznivců krajní pravice odmítajících aktuální opatření proti šíření koronaviru. Policisté proti radikálům, kteří na ně házeli kameny a lahve, použili slzný plyn a vodní dělo, informoval deník SME. Protesty fotbalových a hokejových fanoušků se očekávají v neděli také v Praze.

Podle deníku SME se ve slovenské metropoli sešlo přibližně 400 až 500 lidí, kteří provolávali vulgární nadávky na adresu slovenského premiéra Igora Matoviče a požadovali jeho demisi. Kromě fotbalových fanoušků, kteří do Bratislavy přijeli z různých částí země, dorazili také příznivci krajně pravicové strany Kotlebovci - Lidová strana Naše Slovensko vedené Marianem Kotlebou.

Ministr vnitra Roman Mikulec nepovolenou demonstraci kritizoval a jejím účastníkům vzkázal, že se nevyhnou spravedlnosti. "Je opravdu smutné, když v době, kdy u nás znepokojivě roste počet nakažených, je vyhlášen nouzový stav a zákaz shromažďování, se najdou lidé, kteří nic z toho nerespektují," napsal na Facebooku Mikulec. Jediným cílem demonstrace fotbalových chuligánů a radikální pravice bylo podle něj provokovat.

V pátek slovenské úřady evidovaly druhý nejvyšší denní nárůst počtu případů koronaviru od začátku epidemie - přibylo 1968 infikovaných, čímž celková bilance vzrostla na 28 268.

Země v reakci na šíření nákazy například zakázala konání hromadných akcí, uzavřela kina, divadla či wellness centra, střední školy přešly na distanční formu výuky. Nejvyšší soutěže v pěti sportech, včetně fotbalové a hokejové ligy, však mohou pokračovat bez diváků. Premiér Matovič dnes oznámil, že Slovensko plánuje otestovat na koronavirus všechny obyvatele.

Protesty fanoušků zažije i Praha

Proti "zmatečným" vládním restrikcím kvůli šíření nemoci covid-19 chtějí v neděli v Praze na Staroměstském náměstí protestovat také čeští fanoušci fotbalových a hokejových klubů. Podle signatářů prohlášení na webu hooligans.cz je to proto, že jsou protikoronavirová nařízení oznamována jako na běžícím páse, bez jakýchkoliv podkladů a většina lidí nemá možnost se jim přizpůsobit.

Pražská policie podle mluvčí Evy Kropáčové v souvislosti s protestem připravuje bezpečnostní opatření. Fotbaloví a hokejoví příznivci se na demonstraci svolávají na sociálních sítích. Kolik se jich zúčastní, není známo. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) účastníky vyzval k pokojnému průběhu a dodržení pravidel.

 

Právě se děje

Další zprávy