Evropané vyšli do ulic na podporu íránských demonstrantů. Ženy si stříhaly vlasy

Evropané vyšli do ulic na podporu íránských demonstrantů. Ženy si stříhaly vlasy
Obyvatelé vyšli do ulic také na Kypru.
Protesty v Íránu vypukly v polovině září po úmrtí mladé Íránky kurdského původu Mahsy Amíníové. Ta zemřela poté, co ji zadržela mravnostní policie, protože neměla zakryté vlasy a dekolt podle přísných pravidel islámského kodexu oblékání. Další fotografie z protestů v Madridu.
Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch tvrdí, že v Íránu při protestech zahynulo nejméně 83 lidí.
Stejný obrázek se naskytl také v nizozemském Eindhovenu.
Foto: Reuters
ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
1. 10. 2022 21:19
V Íránu na univerzitách a ve velkých městech pokračovaly během soboty protesty proti vládě a policii. Tisíce lidí vyšly do ulic na podporu íránským demonstrantům také v Madridu, Londýně a dalších evropských městech. Demonstrace v Íránu vypukly v polovině září po úmrtí mladé Íránky kurdského původu Mahsy Amíníové.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku, řekl Fiala

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

"Museli jsme si pro to připravit evropské rozhodnutí, abychom to mohli udělat. To se nám podařilo. Dnes je tedy možné provést i zastropování pro velké firmy, což dříve možné nebylo," uvedl premiér.

Možnost zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy se dostala ve Sněmovně do již přijaté novely energetického zákona, která zejména zavedla výrobcům elektřiny povinnost platit odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Podobu zastropování cen by měl kabinet stanovil svým nařízením. Také Síkela v neděli na ČT hovořil o tom, že by nařízení mohla vláda vydat do konce roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy