Italské volby nemají jasného vítěze. Berlusconiho koalice získá okolo 35 procent, tvrdí odhad

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 5. 3. 2018 0:05
V italských volbách podle odhadů uspěli také populisté z Hnutí pěti hvězd.
Expremiér Silvio Berlusconi.
Expremiér Silvio Berlusconi. | Foto: Reuters

Milán - Parlamentní volby v Itálii skončily. Podle odhadu televizní stanice Rai a La 7 nemají jasného vítěze.

První odhady výsledků ukazují, že vyhrála středopravicová koalice, v níž jsou nejvýraznějšími silami strana Vzhůru, Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho a protiimigrační a euroskeptická Liga severu Mattea Salviniho, uvedla televize RAI.

Koalici následuje populistické Hnutí pěti hvězd, které bude pravděpodobně nejsilnější samostatnou italskou stranou s 30 procenty hlasů. To je pro subjekt, který vznikl teprve v roce 2009, úspěch, připomíná Reuters.

Berlusconiho středopravicový blok podle odhadů získal mezi 33 a 36 procenty hlasů, což by však patrně podle složitého italského volebního systému nestačilo na většinu křesel v parlamentu.

Vládnoucí Demokratická strana bývalého premiéra Mattea Renziho podle prvních odhadů skončila třetí se zhruba 25 procenty hlasů a uvedla, že pokud se první odhady potvrdí, odchází do opozice.

Agentury poukazují na to, že ani jedna z politických sil zřejmě nezíská parlamentní většinu.

V rámci středopravicové koalice má mírný náskok Liga severu před Berlusconiho stranou Vzhůru, Itálie, informovala televize Sky Italia.

Ojedinělý volební systém

Ve volbách do Poslanecké sněmovny získá podle televize RaiNews24 středopravicová koalice 33 až 36 procent hlasů; Hnutí pěti hvězd 29,5 až 32,5 procenta a středolevicová formace kolem PD 24,5 až 27,5 procent hlasů.

Ve volbách do Senátu získá podle stejného zdroje středopravicová koalice 33,5 až 36,5 procenta hlasů; Hnutí pěti hvězd 29,5 až 32 procent hlasů a středolevicová formace kolem PD 25 až 28 procent hlasů.

Italský politický systém je v Evropě ojedinělý v tom, že obě komory mají stejné pravomoci, volí se zároveň na obdobný počet let.

Výsledky se budou upřesňovat v průběhu noci, kolem páté hodiny ranní se podle italských médií budou blížit skutečnému výsledku. Oficiální výsledky mají vyhlášeny v pondělí ve 14:00. Volební účast přesáhla podle ministerstva vnitra 70 procent.

Problémy na Sicílii

Hlasování provázelo na některých místech problémy. Například v sicilském Palermu muselo být přes noc znovu vytištěno 200 000 volebních lístků, protože sem byly doručeny špatné. Palermské volební místnosti otevřely s několikahodinovým zpožděním. 

V Římě zase čekali někteří lidé před volebními místnostmi i déle něž hodinu. Radnice vyzvala Římany, aby k volbám nechodili na poslední chvíli a s jistotou tak odvolili.

"Fronty se budou tvořit i dnes večer. Obávám se, že dojde k situacím, že někteří lidé nestihnou odvolit," projevil znepokojení bývalý italský premiér Silvio Berlusconi. 

Ani jeho hlasování se ale neobešlo bez komplikací. Ve volební místnosti ho překvapil protest polonahé aktivistky, která se podle listu La Repubblica hlásí k hnutí Femen. Expremiéra a předsedu nejsilnější strany favorizované středopravé koalice Berlusconiho ochránci z volební místnosti vyvedli, následně se ale vrátil, aby odevzdal svůj hlas.

Po příchodu expremiéra do milánské volební místnosti vyskočila na stůl před něj polonahá žena. Na Berlusconiho přitom křičela, že on i jeho doba už minula. Heslo "Berlusconi, jsi prošlý" měla napsáno také černou barvou na hrudi.

Ochranka předsedu strany Vzhůru, Itálie (FI) vyvedla z místnosti a muži v černém následně vynesli i mladou aktivistku. Berlusconi se poté vrátil a odevzdal svůj hlas.

Podle listu La Repubblica byla aktivistkou třicetiletá žena francouzsko-alžírského původu s francouzským občanstvím.

Migrace dominuje

Předvolební debatě dominovala témata migrace a ekonomické situace. Doprovázela ji, napsala agentura AP, neofašistická rétorika a násilí namířené proti migrantů. To vyvrcholilo ve středoitalském městě Macerata, kde minulý měsíc neúspěšný kandidát Ligy severu, která je členem středopravé koalice, postřelil šest cizinců černé pleti.

"Předvolební kampaň byla složitá a odporná, nelíbila se mi ani rétorika strany, kterou jsem volil (vládnoucí levicová Demokratická strana). Ale je to strana, jejíž návrhy se nejvíce blíží tomu, co si myslím. Nelíbí se mi, že se šíří nenávist (proti migrantům). Nemá to smysl - přece nemůžeme střílet na lodě a stavět zdi," řekl agentuře AFP při odchodu z volební místnosti v Římě 24letý kadeřník Mirko Canali.

"Musíme najít své místo v Evropě, smlouvy (s EU) nám uškodily stejně jako Řecku. Matteo Salvini (šéf protimigrantské a euroskeptické Ligy severu) bude premiérem, který Itálii dostane mezi hlavní evropské hráče," uvedla Graziella Costagliaová, důchodkyně z Benátek.

Volební místnosti se otevřely v 7:00. Přes 46 milionu oprávněných voličů mohlo volit do 23:00. Italové v zahraničí už volili poštou.

Video: Předvolební Itálii navštívil reportér Aktuálně.cz

Italská organizace Ruah pomáhá běžencům. Více Italů před volbami ale tvrdí, že země musí přitvrdit | Video: Ondřej Houska
 

Právě se děje

před 20 minutami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy