Protesty v Řecku si vyžádaly první oběti na životech

Radim Klekner Radim Klekner
5. 5. 2010 14:25
Dvoudenní stávka paralyzuje život na Peloponéském poloostrově
Aténské ulice se znovu přeměnily v bitevní pole
Aténské ulice se znovu přeměnily v bitevní pole | Foto: Reuters

Athény - Protesty proti úsporným opatřením řecké vlády mají první oběti. Podle athénské policie uhořeli dnes v centru města v budově banky, kterou zapálil rozvášněný dav, tři lidé.

Hasiči budovu evakuovali, obětem na životech ale zabránit nedokázali.

"Nalezli jsme tři mrtvé v budově, v níž zuří požár," stojí v hlášení athénských požárníků.

Do ulic řecké metropole dnes vyrazily desetitisíce lidí, které se na mnoha místech střetly s policií. Jedná se o největší nepokoje od roku 2008, kdy mladí Řekové protestovali proti smrti mladíka zastřeleného pořádkovými silami.

V úterý stávkovali především zaměstnanci státních firem, dnes se k nim přidal také soukromý sektor. Nejcitelněji se stávka projevila v dopravě. 

Již o půlnoci se zastavil provoz na řeckých letištích, ráno přestaly jezdit vlaky a námořní trajekty. Očekává se, že zavřeny zůstanou také školy, nemocnice a řada úřadů.

Desetitisíce Řeků dnes prošly centrem Athén za dunění bubnů a skandování: "Nechte nás na pokoji!". Největší protest od začátku krize zorganizoval odborový svaz PAME, kontrolovaný komunistickou stranou.

Rozlícení mladí Řekové rozbíjeli výkladní skříně a házeli na policisty kamení a zápalné lahve.

Několik desítek demonstrantů, kteří se pokusili dostat do parlamentu, zahnala policie slzným plynem.

"Tahle opatření jsou hrozná," postěžovala si agentuře Reuters čtyřiapadesátiletá prodavačka Maria Tzivarová. "Bojím se, že mě vyhodí z práce nebo mi alespoň sníží mzdu. Bude to velmi tvrdé." 

Platit mají všichni

Řekům se především nelíbí, že by veškerou tíhu úsporných opatření měli nést zaměstnanci, důchodci a všeobecně nízkopříjmové skupiny. Na obrovském nárůstu státního dluhu se přitom podílely všechny složky společnosti.

"Existují ještě jiné věci, které může vláda udělat, než sebere peníze důchodci, který dostává za měsíc pět set eur (12 800 korun)," citovala stanice BBC předsedu odborové centrály ADEDY Spyrose Papaspyrose.

Výměnou za finanční pomoc ve výši 110 miliard eur souhlasil kabinet socialisty Jorgise Papandrea s tím, že na tři roky zmrazí platy ve státním sektoru a zvedne daň z přidané hodnoty. Skokově zvýší cenu pohonných hmot o deset procent a zlikviduje třinácté a čtrnácté platy.

Přijem průměrné řecké rodiny se tak sníží o patnáct procent.

Řekové proto nelenili a vyšli do ulic.

"Vládní opatření zruinují můj život," řekla agentuře Reuters pětadvacetiletá učitelka na poloviční úvazek Panagiota Katsaganiová. "Plánovala jsem svou budoucnost, teď se budu muset vrátit k rodičům."

Katsaganiová přijde s velkou pravděpodobností o místo, protože v rámci úsporných opatření ministerstvo školství zruší ze všeho nejdříve právě poloviční úvazky.

Řešení přinese ulice

Zaměstnanci státních podniků v úterý pochodovali k budově parlamentu pod transparenty hlásícími: "Ani euro kapitalistům".

A členové komunistické strany vyvěsili na zdech Akropole nápis: "Lide Evropy - povstaň!"

Další zemětřesení ve státních financích provázené protesty lze očekávat ve Španělsku, Irsku a Portugalsku.

Ačkoliv Řekové uznávají, že platy ve státním sektoru byly v řadě případů velkorysé, trvají na tom, že účet za krizi musejí platit všichni.

"Zaplatili jsme za jejich zisky, teď platíme za krizi, řešení přinese ulice!" skandovali účastníci protestu před parlamentem.

Řecko musí do čtyř let snížit deficit rozpočtu státních financí ze současných 13,6 procenta hrubého domácího produktu na tři procenta. Přispět k tomu mají škrty ve státním sektoru ve výši třiceti miliard eur.

Líní Řekové? Jen někteří

Řekové si zcela nepochybně žili nad poměry. Zdaleka ale ne všichni. Vysoké penze a předčasný odchod do důchodu, o nichž v uplynulých dnech hovořila média po celé Evropě, byla výsadou jen úzké skupiny privilegovaných.

Životní náklady v Řecku jsou navíc takřka stejně vysoké jako v bohatém Německu, kam hodně Řeků odešlo za prací.

"Můj otec šel jako samostatně výdělečná osoba do důchodu v sedmašedesáti letech," řekla Aktuálně.cz Maria Bogdanu, která pracuje jako lektorka řečtiny v kolínském nakladatelství Naumann und Göbel.

"Z toho si 27 sedm let platil nejvyšší důchodový příspěvek. Měl velmi slušný důchod tisíc eur, když ale zemřel, začala moje matka pobírat pouze šest set eur."

Tvrzení o předčasných odchodech do důchodu odmítá.

Foto: Reuters

"Vysoké důchody dva a půl tisíce eur se týkaly opravdu jen vysokých státních úředníků z ministerstev a odchody do penze v pětapadesáti letech pilotů či příslušníků pobřežní hlídky, normální Řek musí odpracovat nejméně pětatřicet let, aby měl nárok na plný důchod," říká.

Řekové odcházejí do penze v průměru ve dvaašedesáti letech. Teď chce vláda zvednout důchodový věk postupně až na 67 let.

Podle průzkumu agentury ALCO je každý druhý respondent připraven připojit se ke stávce. Třetina Řeků je přesvědčena, že současnou krizi na Peloponéském poloostrově se podaří překonat až za deset let. 

 

Právě se děje

Další zprávy