"Ženy. Život. Svoboda." V Íránu bouří už i školy, režim si kromě zatýkání neví rady

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
7. 10. 2022 7:54
Nina Šakaramiová žila v Teheránu a v neděli by oslavila sedmnácté narozeniny. V září ale zmizela. Rodina našla její tělo o deset dní později v márnici detenčního centra. Dospívající dívka je jen další z obětí nynějších velkých íránských demonstrací proti tamní islámské diktatuře. V reakci na její smrt se protesty nově rozšířily i do budov škol a univerzitních kampusů.
Protesty na podporu íránských žen.
Protesty na podporu íránských žen. | Foto: Reuters

Protesty v Íránu pokračují už přes dva týdny a i přes obrovské represe bezpečnostních složek, které demonstranty masově zatýkají a střílí do nich ostrými náboji, se stále rozrůstají. Tento týden se do nich velmi aktivně zapojili žáci středních škol, píše list The Guardian. I v nich vedou vlnu odporu hlavně dívky, které si sundávají povinné hidžáby a ukazují své odkryté vlasy.

Školačky v Karadži nedaleko metropole Teheránu pochodovaly ulicemi města bez hidžábu a skandovaly: "Ženy. Život. Svoboda." Heslo se stalo symbolem protestů a je znít v ulicích většiny měst. Podobné záběry se objevily i z kurdského Sanandadže.

Na sociálních sítích se šíří fotky i videa mladých dívek s odhalenými nebo ostříhanými vlasy. Žačky ve školách sundávají obrazy dvou ajatolláhů, kteří zemi vedli od islámské revoluce v roce 1979. Někde je nahrazují slogany protestů, jinde na ně ukazují vulgární gesta. Na některých školách děti křičely "smrt diktátorovi" a na portréty íránských vůdců šlapaly po chodbách.

Od začátku protestů bezpečnostní složky zabily nejméně padesát demonstrantů a přes 1500 jich skončilo ve vězení, včetně novinářů nebo umělců. Ve městech, kde lidé nemohou svůj názor projevit na ulici, probíhají protesty uvnitř budov a fotky a videa z nich se i přes vládní blokádu sociálních sítí a internetového připojení šíří online. Někdy je ale kvůli cenzuře těžké informace ověřit a zjistit skutečný rozsah demonstrací.

Z vězení se stal kampus

V pondělí studenti v konzervativním městě Mašhad protestovali proti masovému zatýkání v Teheránu. Podle nich je už nyní za mřížemi tolik studentů, že věznice připomínají vysokoškolské kampusy.

"Univerzita Šaríf se stala vězením!" skandovali studenti. Právě šarífská univerzita v Teheránu se stala místem velkých pouličních bojů během víkendu, kdy bezpečnostní složky na demonstranty použily slzný plyn a mnoho lidí pozatýkaly.

Masové protesty původně začaly jako reakce na zadržení a následné zabití 22leté Mahsy Amíníové. Žena kurdského původu byla zatčena mravnostní policií údajně kvůli tomu, že jí šátek nedostatečně zakrýval vlasy. Podle policie žena ve vazbě utrpěla infarkt. Její rodina, stejně jako většina Íránců, je však přesvědčena, že zemřela následkem policejní brutality.

V západoíránském rodném městě Mahsy Amíníové momentálně stávkují učitelé a žačky protestují v ulicích. Videa ukazují, jak na demonstraci skandovaly: "Nebojte se, jsme všichni společně." Svědci také popsali mnoho menších protestů, kdy se lidé spontánně shromáždili na ulici nebo křičeli protivládní hesla ze střech domů a z oken, uvádí Rádio Svobodná Evropa.

Režim viní zahraniční síly

Z protestů se postupem času stalo širší hnutí, které požaduje změnu režimu v Íránu. Lidé jsou nespokojení s ekonomickou situací i silným vlivem muslimských vůdců na jejich životy. Vládnoucí vrstva ale jakoukoliv kritiku odmítá. V úterý prezident Ebráhím Raísí zopakoval, že za nepokoji stojí kurdští opozičníci, Spojené státy a Izrael. "Jednota a národní pospolitost jsou nezbytné, aby byli naši nepřátele neakceschopní," uvedl.

Národní jednota zemí skutečně prostupuje, ale ne tak, jak by si politici a duchovní přáli. Protesty se šíří napříč regiony i společenskými vrstvami. Dokonce i oficiální vládní deník Džomuri islámi úřady kritizoval, že si nepřipouští vlastní neoblíbenost i chyby, kterých se dopustily. "Ani zahraniční nepřátelé, ani domácí opozice nemůže dovést města k nepokojům bez toho, aniž by v nich panovala nespokojenost," tvrdí list.

Americký prezident Joe Biden tvrdý zásah proti demonstrantům kritizoval a uvedl, že tento týden zváží další opatření proti těm, kteří mají násilí proti poklidným protestům na svědomí. Nové sankce proti Íránu promýšlí i Evropská unie.

Video: Masové protesty v Íránu: Smrt mladé Mahsy byla poslední kapkou, říká novinářka Rahimi

„Íránské ženy chtějí rovná práva, nejde jen o hidžáb. Represe ze strany režimu jsou dlouhodobé. Smrt Mahsy Amíní byla tou poslední kapkou." | Video: Michael Rozsypal
 

Právě se děje

Další zprávy