Protesty v Íránu jsme potlačili, tvrdí generál. Podle něj to bylo jen slepé pobuřování

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 1. 2018 16:41
Demonstrace začaly jako protesty proti špatné ekonomické situaci, ale později zazněla i kritika íránských vůdců.
Protesty v Íránu na konci roku 2017.
Protesty v Íránu na konci roku 2017. | Foto: ČTK

Teherán - Íránská policie už potlačila protivládní protesty. Řekl to ve čtvrtek generál Abdorrahím Músaví, který stojí v čele íránské armády.

Protesty začaly před týdnem v několika městech a zákroky proti nim si vyžádaly životy asi 20 lidí. Ve středu a ve čtvrtek vyšli do ulic stoupenci režimu a provolávali hesla na podporu íránského vedení.

"Slepé pobuřování bylo slabé a k jeho udušení v zárodku stačila část policie… můžete si být jisti, že vaši kolegové (v armádě) jsou připraveni postavit se hloupým obětem Velkého Satana (Spojených států)," sdělil generál.

O ukončení protestů už ve středu hovořil velitel revolučních gard generál Mohammad Alí Džafarí, podle jehož slov pobuřování skončilo a nepřátele Íránu se podařilo porazit díky připravenosti národa.

Zatímco Džafarí ještě ve středu tvrdil, že v zemi demonstrovalo celkem 15 000 osob, íránský ministr vnitra Abdolrezá Rahmání-Fazlí ve čtvrtek oznámil, že podle věrohodných vládních statistik se za celý týden protivládních protestů zúčastnilo 42 000 lidí. Dodal, že demonstrace trvaly týden, protože bezpečnostní složky jednaly tolerantně a snažily se situaci řešit nenásilně. 

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že ho jeho íránský protějšek Hasan Rúhání ujistil, že se situace v Íránu do dvou dnů stabilizuje. Erdogan zároveň dodal, že demonstrace ovlivňovali provokatéři z ciziny, což dříve zmínily íránské úřady.

Protestující studenti v Teheránu.
Protestující studenti v Teheránu. | Foto: ČTK

Demonstrace začaly minulý čtvrtek jako protesty proti špatné ekonomické situaci, ale později se k heslům demonstrantů připojily i slovní útoky na íránské vůdce.

Ve středu a také ve čtvrtek se sešli na mnoha místech příznivci režimu s íránskými vlajkami a portréty duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího. "Stojíme společně za svým vůdcem," volali účastníci jedné z akcí.

Podle íránské televize se tato shromáždění konala ve čtvrtek v Mašhadu, kde původně protesty začaly, dále v Isfahánu, Šírázu, Ardabílu i Orumíji. Podobně jako Chameneí účastníci z nepokojů vinili USA a Izrael. V Teheránu se má další shromáždění na podporu vlády konat v pátek po poledních modlitbách.

Protivládní demonstrace se v minulém týdnu konaly hlavně v noci. Podle íránské televize už byly poslední dvě noci klidné. Západní agentury ale připomínají, že úřady částečně zablokovaly přístup k sociálním sítím, takže odpůrci režimu nemají možnost informovat o svých akcích.

Obětí je kolem 20, zatčených několik set. Polooficiální agentura Tasním informovala, že ve městě Borúdžerdu na západě Íránu je mezi zatčenými občan Evropské unie. Tvrdí to zástupce tamní justice. Podle tohoto zdroje tato osoba prošla výcvikem v evropských tajných službách a byla vyslána do Borúdžerdu, aby tam vedla protesty. Ze zprávy není jasné, z jaké evropské země zadržená osoba je ani zda má také íránské občanství.

Video: V Íránu pokračovaly krvavé protesty kvůli špatné ekonomické situaci a teokratickému režimu

V Íránu pokračovaly krvavé protesty špatné ekonomické situaci a teokratickému režimu v zemi | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy