Protesty v Barmě zasáhly další město

Pavel Vondra
28. 8. 2007 14:10
V ulicích poprvé pochodovali buddhističtí mniši
Buddhistický mnich na mostě U Bein nedaleko Mandalaje
Buddhistický mnich na mostě U Bein nedaleko Mandalaje | Foto: Pavel Vondra

Rangún - Pouliční protesty proti zdražení pohonných hmot, které propukly v Barmě na sklonku předminulého a minulého týdne, se dnes rozšířily do dalšího města.

Jak informuje agentura Reuters s odvoláním na místní zdroje, kolem dvou set lidí dnes uspořádalo protestní pochod ve městě Sittwe na severozápadě země.

Akce probíhala na jedné z hlavních ulic a trvala více než hodinu.

Životní podmínky v tomto přístavním městě s populací čítající necelých 200 tisíc lidí jsou podle analytiků obzvlášť těžké a dodávky energie krajně nespolehlivé, a to přesto, že jde o jedno z center těžby ropy a zemního plynu v Barmě.

Mniši v ulicích

Podle očitých svědků se dnešního pochodu vůbec poprvé od propuknutí protestů zúčastnili buddhističtí mniši, kteří sehráli klíčovou roli při vlně prodemokratických manifestací, jež se v Barmě odehrály v srpnu a září 1988, a kteří se tradičně těší v barmské společnosti velké úctě.

Cena jízdného v rangúnských autobusech po zdražení pohonných hmot dvojnásobně vzrostla
Cena jízdného v rangúnských autobusech po zdražení pohonných hmot dvojnásobně vzrostla | Foto: Pavel Vondra

Jak včera v rozhovoru pro Aktuálně.cz potvrdil tajemník barmské exilové Asociace na podporu politických vězňů (AAPP) Bo Gyi, generálové se ze všech sil snažili zabránit tomu, aby se mniši k protestujícím aktivistům přidali.

Internetová verze v Thajsku vycházejícího listu Irrawaddy, který situaci v Barmě pozorně sleduje, včera přinesla rozhovor s opatem kláštera Mae Soe Yein  v barmském druhém největším městě Mandalaji, který potvrdil, že na něj úřady v této věci vyvíjely nátlak.

"Pokud veřejnost bude protestovat, podpoříme je, dokud jejich požadavky nebudou splněny," uvedl představený kláštera U Kavarinda. "Podporujeme také probíhající demonstrace v Rangúnu. Dožadují se jen svých práv."

Vojenskou návštěvu s důraznou výzvou mnichům neúčastnit se žádných pouličních demonstrací potvrdil listu také opat dalšího mandalajského kláštera War So.

Další protest v Rangúnu 

Protesty dnes pokračovaly i v největším barmském městě Rangúnu, kde kolem padesáti lidí pochodovalo ulicemi, než je podle očitých svědků zastavily osoby v civilu.

Jak řekl agentuře Reuters mluvčí opoziční Národní ligy pro demokracii (NLD) Nyan Win, osm lidí bylo zatčeno

"Pochodovat začalo dvacet lidí, ale protest se rozrostl, takže ve chvíli, kdy přišlo zatýkání, čítal na 50 lidí," uvedl Nyan Win.

Na citlivých místech bývalého hlavního města nadále hlídkují ozbrojení policisté v uniformách i v civilu a příslušníci provládních lidových milicí ze Sdružení za unijní solidaritu a rozvoj (USDA), kteří byli vycvičeni k neutralizaci pouličních nepokojů.

Junta: Neměli jsme na to

Barmská junta včera ve státních sdělovacích prostředcích odůvodnila zdražení pohonných hmot zrušením dosavadních subvencí, které si prý již nemohla dovolit.

Ceny nafty a benzínu se tak zdvojnásobily a ceny stlačeného zemního plynu (CNG) vzrostly dokonce na pětinásobek.

To mělo za následek nejen zdražení cen jízdného v autobusech, ale také zvýšení cen některých základních komodit. Rýže tak například zdražila o 100 procent, vejce o 90 procent, maso o polovinu.

"Za normálních okolností by zrušení státních subvencí představovalo racionální ekonomický krok," píše ve svém komentáři list The Nation vycházející v sousedním Thajsku.

"Vzhledem k dlouholetému útlaku a utrpení barmského lidu ale nárůst cen znamená jednoznačnou příležitost k protestu. Mohlo by jít o příslovečnou poslední kapku."

Co bude dál?

Pozorovatelé a analytici jsou nicméně ohledně dalších vyhlídek na pokračování protestů v zemi spíše skeptičtí.

Tím spíše, že nejrespektovanějí vůdci opozice včetně předáků hnutí generace 88 jsou od minulého týdne ve vězení.

Osvoboďte všechny studentské vůdce generace 88, dožaduje se demonstrant před barmskou ambasádou v Bangkoku
Osvoboďte všechny studentské vůdce generace 88, dožaduje se demonstrant před barmskou ambasádou v Bangkoku | Foto: Reuters
   

Úřady je obviňují z protistátní činnosti a přípravy teroristických útoků, za což jim hrozí až dvacetiletý trest.

Několik zahraničních vlád včetně té české minulý týden vyzvalo k neprodlenému propuštění účastníků demonstrací, kteří pouze uplatňovali své právo na svobodu projevu.

Tato i mnohé jiné svobody jsou v zemi systematicky porušovány již od roku 1962, kdy se moci v zemi ujala armáda.

Pozorovatelé varují, že se svou vedoucí roli v zemi bude armáda snažit zakotvit i v nové ústavě, kterou momentálně připravuje Národní shromáždění.

Zástupci NLD, která v roce 1990 vyhrála poslední demokratické volby v zemi, aniž by dostala šanci podílet se na vládě, mezi jeho delegáty nejsou.

 

Právě se děje

Další zprávy