Barikády, ohně a házení kamenů. Násilné protesty proti rasismu se přelévají do Evropy

Simone Radačičová Simone Radačičová
4. 6. 2020 6:26
Protesty v USA, které zažehla smrt černocha George Floyda, se přesunují také do Evropy. Už v úterý do ulic Paříže vyšlo 20 tisíc lidí na protest proti policejní brutalitě a rasismu.
Demonstrace v Paříži připomínající černošského mladíka Adamu Traorého.
Demonstrace v Paříži připomínající černošského mladíka Adamu Traorého. | Foto: Reuters

Francouzi si připomínali případ černošského mladíka Adamy Traorého, který zemřel za nevyjasněných okolností v policejní stanici v roce 2016. Francouzský soud nedávno zveřejnil lékařskou zprávu, které snímá vinu z policistů, již údajně použili nepřiměřenou sílu při zatýkání.

Scény z demonstrace v Paříži by se snadno mohly zaměnit s děním na druhé straně Atlantického oceánu. Mezi transparenty s nápisy "Spravedlnost pro Adamu" bylo mnoho dalších, které odkazovaly na smrt šestačtyřicetiletého černocha George Floyda v Minneapolisu.

Mnozí demonstranti také poklekli, což symbolizuje právě protest proti rasismu a policejní brutalitě vůči neozbrojeným černochům. 

Ve Francii jsou demonstrace spojené se jménem čtyřiadvacetiletého Adamy Traorého, Francouze malijského původu, který zemřel v červenci 2016. 

V den svých čtyřiadvacátých narozenin si Adama společně se svým bratrem vyšli ven. Zastavila je policie, Adama však neměl žádný průkaz totožnosti, a proto se dal na útěk. Chytili ho tři četníci, kteří ho údajně při zatýkání svou vahou přitlačili k zemi. V policejním voze však mladík ztratil vědomí a zemřel na policejní stanici. Když na místo dorazili záchranáři, měl ještě pouta na rukách, popisuje agentura AFP. 

Už tehdy jeho smrt vyvolala velké protesty. 

Přestože od smrti Traorého uplynuly téměř čtyři roky, stále se nedokázalo přesně zjistit, proč zemřel. Úřady i jeho rodina si nechaly vypracovat celkem čtyři lékařské zprávy, jejichž závěry se různí. 

Minulý týden úřady zveřejnily lékařskou zprávu, kterou si objednali dva vyšetřující soudci. Ta fakticky snímá vinu ze zasahujících policistů. Píše se v ní, že Traoré nezemřel na udušení. Vyloučila tak, že by četníci tím, že ho svou vahou přitlačili k zemi, způsobili jeho smrt. Místo toho experti uvádí, že zemřel na srdeční selhání, které vyvolala kombinace dřívějších zdravotních problémů, silného stresu a také látky THC v krvi.  

S těmito závěry ale rodina nesouhlasí. Odvolává se na jinou lékařskou zprávu, kterou si nechala zadat. Z ní naopak vychází, že mladík zemřel na udušení. 

Bojujeme za všechny

Úřady demonstraci v Paříži nepovolily. V zemi jsou kvůli pandemii koronaviru zakázaná shromáždění více než deseti lidí. Organizátoři, včetně Traoréovy sestry Assy, se však rozhodli demonstraci uspořádat navzdory platným zákazům. 

"Dnes tu nemluvíme jen o boji rodiny Adamy Traorého. Bojujeme za všechny. Bojujeme za George Floyda, bojujeme za Adamu Traorého," pronesla k demonstrantům Assa Traoréová, jež se tak přímo odkázala na manifestace ve Spojených státech. "Co se děje v USA, je ozvěnou toho, co máme ve Francii. Oba dva, tedy Floyd i Traoré, před smrtí pronesli stejná slova: Nemohu dýchat," dodala s tím, že na další dny plánuje další protesty. "Budou mnohem lépe organizované," upozornila. 

Podobně jako v USA také ve Francii si černoši nebo lidé severoafrického původu často stěžují na předsudky a násilí ze strany francouzské policie. V některých oblastech, jako jsou hlavně pařížská předměstí, někdy dochází ke střetům s bezpečnostními složkami, po kterých následují obvinění z policejní brutality. 

Francouzská média popisují, že úterní akce byla zpočátku pokojná. Později se ale demonstranti střetli s policií. Na policisty házeli kameny, někteří stavěli i barikády a zakládali ohně. Bezpečnostní složky reagovaly použitím slzného plynu. 

Francouzský ministr vnitra Christophe Castaner v reakci na střety s policií uvedl, že "násilí nemá v demokracii žádné místo". "Nic nemůže ospravedlnit chování, které jsme viděli v Paříži," uvedl k tomu ministr. 

Lidé vyšli do ulic také v dalších francouzských městech, jako je Marseille, Lyon nebo Lille. 

Od Německa po Austrálii 

Demonstrace proti rasismu a policejnímu násilí se z USA v posledních dnech rozšířily i do dalších zemí celého světa. 

Například v Londýně se o víkendu sešly stovky lidí, aby vzdali hold Georgi Floydovi. Další davy demonstrovaly také před americkým velvyslanectvím v Londýně. I tam lidé drželi v rukách transparenty s nápisy jako "Spravedlnost pro George Floyda" nebo "Na černých životech záleží". 

Podobné scény se odehrávaly i před americkou ambasádou v Amsterdamu, Berlíně či Dublinu nebo před konzulátem v Milánu. Další demonstrace se konaly také v Brazílii, na Novém Zélandu, v Austrálii a Mexiku. 

Také v Česku se bude konat demonstrace, a to v sobotu 6. června na Staroměstském náměstí. 

 

Právě se děje

Další zprávy