Desítky tisíc Rusů protestovaly na podporu Navalného. Policie přes 3000 osob zatkla

Demonstrace za Navalného se konají v Moskvě (na snímku) i dalších městech Ruska.
Alexej Navalnyj byl zatčen 17. ledna při návratu do Moskvy z léčení v Německu, kde se zotavoval ze srpnové otravy, kterou opozičník připisuje Putinovi a tajné službě FSB, což Kreml popírá. Den po zadržení soud na prezidentova kritika uvalil třicetidenní vazbu. Ruská vězeňská služba jej viní, že "systematicky porušoval" režim podmíněného trestu. Ten dostal za zpronevěru, které se podle soudu dopustil. Navalnyj obvinění odmítl jako zmanipulovaná a Rusy vyzval k novým protestům.
První demonstrace vypukly v sobotu kvůli časovému posunu na Dálném východě. V Jakutsku přitom účastníky neodradily ani silné mrazy kolem -50 stupňů Celsia.
Tisíce lidí vyšly do ulic také ve Vladivostoku, Chabarovsku, Novosibirsku a Čity na východě země.
Jeden z demonstrantů v Omsku na Sibiři, kterého právě zadrželi strážci zákona.
Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 23. 1. 2021 16:15
Po celém Rusku se v sobotu konaly demonstrace na podporu opozičního předáka Alexeje Navalného. Toho úřady zatkly minulý víkend při návratu do Moskvy z léčení v Německu po otravě jedem novičok. V Moskvě se akce podle agentury Reuters zúčastnilo až 40 000 lidí. Policie již po celé zemi podle agentur zadržela přes 3000 účastníků demonstrací.

Protestních akcí v přibližně šedesáti ruských městech se podle tiskových agentur zúčastnily desítky tisíc lidí, policie pozatýkala přes 3000 osob. Řada lidí byla zadržena v Moskvě, kde se podle odhadů novinářů největší demonstrace zúčastnilo kolem čtyřiceti tisíc osob. 

Záběry na sociálních sítích ukazovaly již ráno řadu demonstrantů v sibiřském Jakutsku, kteří přišli protestovat i přes velkou nepřízeň počasí, teploty tam spadly na asi minus 50 stupňů Celsia.

Dav podporovatelů ruského opozičníka se už dříve shromáždil i v Irkutsku, Jekatěrinburgu nebo Krasnojarsku. Aktivisté zveřejnili videonahrávky z Vladivostoku, na nichž je vidět, jak policisté při zásazích pronásledují a bijí demonstranty obušky a nakládají je do policejních antonů. 

Nejméně dvoutisícový protest se konal v druhém největším ruském městě Petrohradu. Demonstranti skandovali "Svobodu Navalnému!", "Svobodu politickým vězňům!" či "Putin je lhář!". Novináři mezitím zveřejnili další důkazy policejního násilí v tamních ulicích. 

Téměř 40 000 lidí se podle organizátorů sešlo na největším sobotním protestu v hlavním městě Moskvě. Demonstrace začala ve 14:00 místního času (12:00 SEČ). 

Řadu účastníků policisté zatkli, včetně manželky Navalného Julije, Ljubov Sobolové, právničky a spolupracovnice Navalného z jeho Fondu boje s korupcí nebo jeho mluvčí Kiru Jarmišovou, která následně dostala trest devíti dnů vězení. Sobolová byla s dalšími spolupracovníky opozičního vůdce zatčena již ve čtvrtek, následně ji ale úřady jako matku malého dítěte propustily.  

Zatýkání Julije Navalné v Moskvě.

Demonstranti v Moskvě se po akci na Puškinově náměstí vydali na pochod ke Kremlu. Někteří z nich házeli po policistech sněhové koule, což vyprovokovalo střety mezi bezpečnostními složkami a nespokojenci. V davu byly vidět transparenty s nápisy jako "Já se nebojím" či "Ne diktatuře".

Ruské ministerstvo zahraničí mezitím kritizovalo americkou ambasádu v Moskvě, že zveřejnila přesná místa a časy několika demonstrací plánovaných na sobotu, a hodlá si kvůli tomu předvolat americké diplomaty.

Ambasáda informace publikovala společně s varováním pro americké občany, aby se těmto místům vyhnuli. "Pod záminkou obav o bezpečnost amerických občanů v zahraničí chce Washington rozdmýchat protesty v Rusku," uvedlo ruské ministerstvo.

Zhruba dvě stovky lidí se v sobotu sešly na podporu opozičníka také u ruského velvyslanectví v Praze. Dorazili většinou mladí lidé, na pořádek dohlížela policie. Několik stovek demonstrujících se odpoledne shromáždilo i v centru Prahy.

Sobotní protest u ruské ambasády v Praze.
Sobotní protest u ruské ambasády v Praze. | Foto: ČTK

Ostrý kritik Kremlu 

Alexeje Navalného, který je pokládán za nejostřejšího a nejviditelnějšího Putinova odpůrce na domácí scéně, zadržela policie minulou neděli na moskevském letišti. Přiletěl z Německa, kde se zotavoval ze srpnové otravy, kterou opozičník připisuje Putinovi a tajné službě FSB, což Kreml popírá. Den po zadržení soud na prezidentova kritika uvalil třicetidenní vazbu.

Ruská vězeňská služba jej viní, že "systematicky porušoval" režim podmíněného trestu, který mu byl v roce 2014 uložen za údajnou zpronevěru. Evropský soud pro lidská práva nicméně označil tento rozsudek za "účelový", sám opozičník ho odmítá jako nepodložený. Ve videu, zveřejněném v pondělí po soudním rozhodnutí o vazbě, vyzval Navalnyj Rusy, aby se nebáli a vyšli do ulic protestovat. 

Video: Zatčený Navalnyj? Putin ho má za nepřítele, může sedět ještě několik let, říká Litvin

Dalo se čekat, že Navalnyj bude zatčen, jiná cesta není, může sedět ve vězení několik let. Jen jeden člověk může rozhodnout o jeho osudu - Putin. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 43 minutami

ČEZ dostal od úřadu pro jadernou bezpečnost povolení pro nový zdroj v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ toto pondělí získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů, uvedl ČEZ.

SÚJB dnes na svém webu uvedl, že na posouzení žádosti spolupracoval tým inspektorů úřadu, specialistů Státního ústavu radiační ochrany a dalších expertů. Správní řízení trvalo téměř 12 měsíců. Byla při něm hodnocena zadávací bezpečnostní zpráva a další dokumenty, které se podle atomového zákona k žádosti přikládají. "Z hodnocení nevyplynuly žádné skutečnosti, které by vydání povolení bránily," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy