Protesty proti karikaturám i v Bejrútu

Redakce ZAH, čtk
5. 2. 2006 12:13
Damašek - Část z tisíců demonstrantů, kteří se dnes shromáždili před budovou dánského velvyslanectví, se pokusila na zastupitelský úřad zaútočit a přinutila policii k nasazení vodních děl, slzného plynu a ke střelbě do vzduchu. Několik osob bylo zraněno.

Na obranu velvyslanectví v křesťanské čtvrti Ašrafíja bylo podle agenturních informací nasazeno na 2000 příslušníků armády a policie. Muslimští demonstranti, jejichž počet policejní zdroje odhadují na nejméně 15 000, byli svezeni do Bejrútu autobusy z celé země. V okolí velvyslanectví zapálili několik automobilů a zaútočili kameny i na nedaleký křesťanský kostel. Pracovníci velvyslanectví vyklidili budovu podle policie již před dvěma dny a odvezli z ní jak své osobní věci, tak dokumenty.

Karikatury stále dráždí

Karikatura proroka i nadále dráždí. V syrském Damašku podpálili demonstranti budovu dánského velvyslanectví. V budově přitom sídlí také chilský a švédský diplomatický úřad.

Agentura AP s odvoláním na očité svědky uvedla, že předem ohlášená demonstrace zpočátku probíhala vcelku v klidu. Později se stovky rozvášněných demonstrantů pokusily budovu obsadit, v čemž jim ale policie zabránila.

Při potyčkách byl nakonec policejní kordon proražen a několik demonstrantů založilo u vchodu do budovy požár. Krátce na to se ocitla v plamenech i celá třípatrová budova. Požár zlikvidovali až hasiči.

V době incidentu nebyli v objektu žádní diplomaté, protože je dnes volný den. Budova velvyslanectví je podle dostupných informací značně poškozená a vznikly prý velké materiální škody.

Gaza: Protesty i karafiáty

Silné protesty dnes zažila i Gaza. Stovky Palestinců vyšly do ulic v rámci neutuchajících protestů kvůli karikaturám proroka Mohameda, které po dánském listu Jyllands-Posten zveřejnily i další evropské deníky.

Asi dvě desítky výtržníků v Gaze vyplenilo ráno německé kulturní středisko, kde rozbíjely okna a dveře a spálily německou vlajku. Další tři desítky protestujících házely kamení na budovu Evropské komise, než zasáhla policie.

Před oběma budovami se shromáždilo zhruba 50 školních dětí a výrostků, kterým v dalším vandalismu zabránily pořádkové síly.

Později vyrazilo 400 manifestantů znovu k budově Evropské komise. Průvod šel za vozidlem s tlampačem, ze kterého se ozývalo, že "urážka proroka je urážkou každého muslima".

"Bráníme tě krví a duší, proroku" znělo další z hesel. Demonstranti rovněž spálili dánskou vlajku.

Maskovaní ozbrojenci z radikálního hnutí napojeného na palestinský Fatah se později za radikály omluvili. V prohlášení předneseném před katolickým chrámem v Gaze odmítli slova demonstrantů, kteří vyhrožovali útoky na kostely. Křesťanům pak rozdávali květiny.

Indonésie nabádá k umírněnosti

Indonéský prezident Susilo Bambang Yudhoyono dnes řekl, že karikatury jasně ukázaly nedostatek citu k víře určité náboženské skupiny. "Jde o urážku symbolů náboženství a zraňují se tím city muslimů," dodal.

Prezident této nejlidnatější muslimské země ale zároveň vybídl Indonésany, aby záležitost přešli s klidem, a připomněl, že přijal omluvu vedení dánského listu a smířlivý postoj dánského premiéra Anderse Fogha Rasmussena.

Ultrakonzervativní íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád pak dnes nařídil - kvůli karikaturám proroka Mohameda - přehodnotit a zrušit obchodní kontrakty s Dánskem.#reklama

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy