Protesty propukly v Sýrii, na Bahrajnu klid před bouří

Václav Viták
21. 3. 2011 12:06
Největší problémy mají nyní prezidenti Bašár v Sýrii a Sálih v Jemenu
Přístupy k Perlovému náměstí v Manámě hlídají nyní saúdské jednotky
Přístupy k Perlovému náměstí v Manámě hlídají nyní saúdské jednotky | Foto: Reuters

Manáma/Damašek/Saná - Krajně napjatý klid panuje na Bahrajnu i v Sýrii po demonstracích a protestech z minulého týdne a víkendu. V Jemenu opouští prezidenta Sáliha jeden důležitý spojenec za druhým.

Bahrajnský král Hamad bin Ísá Chalífa v pondělí prohlásil v jasné narážce na Írán, že se bezpečnostním silám podařilo zmařit spiknutí proti jeho zemi, jež bylo zosnované v zahraničí.

Poděkoval také jednotkám ze spřátelených sunnitských zemí za to, že pomohly v jeho království potlačit nepokoje, které trvaly již celé týdny.

V Manámě i na celém ostrově se lidé nyní vracejí do práce a v šíitských ulicích a oblastech je již méně kontrolních bodů a vojáků. Situace však připomíná klid před další bouří.

V šíitské vesnici Buri se konal v pondělí pohřební průvod, na Bahrajnu již čtvrtý během posledních čtyř dnů, jehož se podle agentury Reuters účastnily asi 2000 lidí, kteří křičeli „Pryč s Chalífou".

Pohřbíván byl osmatřicetiletý otec tří dětí, jenž byl několik dní nezvěstný a pak v neděli  nalezen mrtvý. Někdo - šíité si myslí, že policie - ho ubil k smrti.

V pondělí se také konal v Manámě čtvrthodinový protest před tamní budovou Spojených národů, na kterém promluvil Hadí al-Musáví, představitel šíitského hnutí Vifák, největší organizace stojící v opozici proti vládnoucím menšinovým sunnitům.

Podle Musávího je po tvrdém zásahu bezpečnostních sil proti demonstrantům, který proběhl minulé úterý, nejméně 100 lidí nezvěstných. "Nic o nich nevíme," řekl, „…a nikdo nám o nich nechce nic říct."

Syrský prezident čelí největší krizi za dobu své vlády

Nejtěžší víkend za celou dobu své vlády prožil syrský prezident Bašár Asad. V jihosyrském městě Derá ležícím u hranic s Jordánskem propukly v neděli divoké demonstrace, které vyústily v podpalování budov.

Protestující si vybili dlouho zadržovaný hněv na místním sídle vládnoucí strany Baas, komplexu soudních budov a na dvou pobočkách telefonní společnosti Syriatel.

Všechny tyto budovy jsou v Sýrii, nejautoritářštější arabské zemi, symboly nesvobody a korupce.

Nepokoje v Deraá začaly již v pátek, když bezpečnostní síly zahájily palbu na pokojný protestní pochod žádající propuštění patnácti školáků, kteří popsali zeď školy graffiti s texty požadujícími politickou svobodu a konec korupce.

Čtyři demonstranti byli zabiti a Damašek ve snaze uklidnit situaci slíbil, že okamžitě zadržené školáky propustí. V sobotu na pohřbu dvou ze čtyř pátečních obětí tisíce účastníků volaly po „revoluci", v neděli pak propukly násilné nepokoje.

Nyní mají demonstranti podle agentury Reuters v Derá pod kontrolou staré město, zbývající části drží syrské ozbrojené síly.

Protestující požadují propuštění politických vězňů, propuštění guvernéra, veřejný soud s těmi, kdo nařídili v pátek palbu na pokojnou demonstraci, a zrušení místního sídla tajné policie v Derá.

Situace, která nyní vládne v Sýrii, je nejhorší od roku 2000, kdy Bašár Asad převzal vládu nad zemí po svém otci Háfízovi.

Sálih stále osamělejší

V Jemenu se prezident Alí Abdalláh Sálih snaží sestavit novou vládu, protože v neděli rozpustil kabinet v reakci na skutečnost, že ho opouští stále více důležitých spojenců.

Amatérský snímek z pohřbu demonstranta, kterého v pátek zastřelily syrské bezpečnostní síly
Amatérský snímek z pohřbu demonstranta, kterého v pátek zastřelily syrské bezpečnostní síly | Foto: Reuters

V pondělí se k nim přidal další významný muž, vlivný generál Alí Mohsen, který patřil doposud k Sálihovým stoupencům. Mohsen však v televizi Al-Džazíra řekl, že vyjadřuje „podporu mírové revoluci mládeže a jejím požadavkům (na odstoupení Sáliha)".

Generál, který je velitelem jednotek severozápadní části Jemenu, však nešel tak daleko, aby oznámil i svou rezignaci.

V zemi byl v pátek, kdy snipeři stříleli v hlavním městě Saná ze střech do lidí demonstrujících proti Sálihovi a 52 jich zabili, vyhlášen na 30 dní výjimečný stav.

Policie dostala mimořádné pravomoci k udržení pořádku, situace je však pro prezidenta, který v Jemenu vládne již třicet let, stále složitější.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

České basketbalistky vyhrály v kvalifikaci ME i podruhé

České basketbalistky vyhrály i druhý zápas v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. V pražské hale Královka rozhodla o výhře 60:59 nad Rumunskem sekundu před koncem Kateřina Elhotová. Výběr trenéra Štefana Svitka navázal na čtvrteční vítězství 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy