Protesty po výbuších v Indii: zatím klid

vid
8. 3. 2006 17:00
Varanasí - Indická města vyhlásila bezpečnostní pohotovost po bombových útocích na hinduistický chrám ve Varanasí. Úřady se obávají střetů mezi hinduisty a muslimskou menšinou.

Úřady tvrdí, že situaci mají pod kontrolou. Dnešní pouliční protesty nepřerostly v nábožensky motivované násilí. Podle některých policejních zdrojů za atentátem stáli militantní islamisté.

Bomba v posvátném chrámu: 20 mrtvých

Včera vybuchla bomba v jednom z nejposvátnějších hinduistických měst Varanasí. Exploze otřásla hinduistickým chrámem ve Varanasí na břehu Gangy. Krátce nato explodovala další nálož na nedalekém nádraží.

Útokům bezprostředně podlehlo 15 lidí a dalších pět zemřelo podle agentury Reuters během noci v nemocnicích.

Místní úřady ve Varanasí dnes užavřely školy, obchody i náboženské budovy. V ulicích hlídkují ozbrojení policisté. Na některých místech ve městě se shromáždily davy lidí protestujících proti místním vládám.

Protesty: ozbrojení policisté v ulicích

"Vláda podporuje islamistický terorismus tím, že ignoruje aktivity militantních skupin," řekl agentuře Reuters místní lídr hinduistické nacionalistické strany Bharatiya Janata.

Protesty se dnes zklidnily poté, co do města přijel ministr vnitra Šivraj Patil a šéfka vládnoucí strany Sonia Gándhíová.

Ve městech v celé severní Indii a především v severním státě Uttrapradéš, kde žije početnější muslimská menšina, byly posíleny hlídky a ostraha podobných objektů, aby se předešlo následkům případných útoků.

"By to teroristický útok. Měl všechny znaky teroristického činu. Byly vedeny tak, aby způsobily co největší škody," řekl představitel ministerstva vnitra a dodal, že vyšetřování již zahájila zvláštní protiteroristická jednotka.

Teroristický útok podobný loňskému v Dillí

K útokům se doposud nikdo nepřihlásil, ale podezření padá podle některých policejních zdrojů na militantní islamisty. Šéf policie státu Uttarpradéš, kde Varanasí leží, podezřívá z útoků militantní skupinu Laškar-e-Taibá, pocházející z Pákistánu.

Televize CNN dnes přinesla informaci, že podle vyšetřovatelů byly nastražené bomby stejného typu jako ty, které v říjnu zabily 60 lidí v Novém Dillí. K loňským útokům se přiznala skupina Inkilab, jedna z odnoží Laškar-e-Taibá.

Policie tvrdí, že všechny výbuchy byly naplánovány tak, aby způsobily co největší škodu. V chrámu uctívajícím opičího boha Hanumana bylo v době útoku velké množství věřících na večerní modlitbě. V době útoku se tam konaly také tři svatby. Další útok byl namířen proti lidem na nádraží.

 

Právě se děje

Další zprávy