Protesty po výbuších v Indii: zatím klid

vid
8. 3. 2006 17:00
Varanasí - Indická města vyhlásila bezpečnostní pohotovost po bombových útocích na hinduistický chrám ve Varanasí. Úřady se obávají střetů mezi hinduisty a muslimskou menšinou.

Úřady tvrdí, že situaci mají pod kontrolou. Dnešní pouliční protesty nepřerostly v nábožensky motivované násilí. Podle některých policejních zdrojů za atentátem stáli militantní islamisté.

Bomba v posvátném chrámu: 20 mrtvých

Včera vybuchla bomba v jednom z nejposvátnějších hinduistických měst Varanasí. Exploze otřásla hinduistickým chrámem ve Varanasí na břehu Gangy. Krátce nato explodovala další nálož na nedalekém nádraží.

Útokům bezprostředně podlehlo 15 lidí a dalších pět zemřelo podle agentury Reuters během noci v nemocnicích.

Místní úřady ve Varanasí dnes užavřely školy, obchody i náboženské budovy. V ulicích hlídkují ozbrojení policisté. Na některých místech ve městě se shromáždily davy lidí protestujících proti místním vládám.

Protesty: ozbrojení policisté v ulicích

"Vláda podporuje islamistický terorismus tím, že ignoruje aktivity militantních skupin," řekl agentuře Reuters místní lídr hinduistické nacionalistické strany Bharatiya Janata.

Protesty se dnes zklidnily poté, co do města přijel ministr vnitra Šivraj Patil a šéfka vládnoucí strany Sonia Gándhíová.

Ve městech v celé severní Indii a především v severním státě Uttrapradéš, kde žije početnější muslimská menšina, byly posíleny hlídky a ostraha podobných objektů, aby se předešlo následkům případných útoků.

"By to teroristický útok. Měl všechny znaky teroristického činu. Byly vedeny tak, aby způsobily co největší škody," řekl představitel ministerstva vnitra a dodal, že vyšetřování již zahájila zvláštní protiteroristická jednotka.

Teroristický útok podobný loňskému v Dillí

K útokům se doposud nikdo nepřihlásil, ale podezření padá podle některých policejních zdrojů na militantní islamisty. Šéf policie státu Uttarpradéš, kde Varanasí leží, podezřívá z útoků militantní skupinu Laškar-e-Taibá, pocházející z Pákistánu.

Televize CNN dnes přinesla informaci, že podle vyšetřovatelů byly nastražené bomby stejného typu jako ty, které v říjnu zabily 60 lidí v Novém Dillí. K loňským útokům se přiznala skupina Inkilab, jedna z odnoží Laškar-e-Taibá.

Policie tvrdí, že všechny výbuchy byly naplánovány tak, aby způsobily co největší škodu. V chrámu uctívajícím opičího boha Hanumana bylo v době útoku velké množství věřících na večerní modlitbě. V době útoku se tam konaly také tři svatby. Další útok byl namířen proti lidem na nádraží.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Lidé v Praze i v Brně demonstrují proti turecké ofenzivě na severu Sýrie

Na podporu Kurdů na severu Sýrie se dnes vpodvečer sešlo v Praze na Klárově asi 700 lidí, kteří demonstrují proti turecké ofenzivě. Chtějí podpořit zákaz vývozu zbraní do Turecka a vyzývají k uvalení ekonomických sankcí na Turecko s cílem zastavit vojenskou agresi na severu Sýrie. Průvod demonstrantů se kolem 18:45 vydal za doprovodu policistů na Malostranské náměstí. Akci pořádá Výbor na obranu revoluce v Rojavě.

V Brně na Dominikánském náměstí se na podporu Kurdů sešlo podle odhadu strážníků kolem 400 lidí. Turecko zahájilo vojenskou operaci v severovýchodní Sýrii před týdnem.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Édouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11 000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzivě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy