Protestů přibývá, upálit se pokusilo už 100 Tibeťanů

Jana Černá
14. 2. 2013 12:00
Přes osmdesát mnichů svůj protest proti číské okupaci nepřežilo
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Lhasa/Londýn - Počet mnichů, kteří se pokusili upálit na protest proti čínské okupaci Tibetu, přesáhl stovku.

Exilová vláda v Indii potvrdila, že v noci zemřel mnich, jenž se ve středu zapálil v nepálské metropoli Káthmándú.

Podle lidskoprávní organizace Free Tibet číslo přesáhlo 100 počátkem února, ovšem na potvrzení o pravděpodobně stém pokusu se čekalo déle než týden.

Důvodem prodlevy jsou přísná opatření čínské vlády, která místní obyvatele trestá za poskytování jakýchkoli informací o protestech.

"Tento smutný milník by měl zahanbit čínské úřady, které jsou za něj zodpovědné, a světové vůdce, kteří zatím v odpovědi na pokračující krizi v Tibetu neprokázali žádný vůdčí potenciál," uvedla ředitelka organizace Free Tibet.

Z více než stovky mnichů, kteří se pokusili upálit, jich podle International Campaign for Tibet zemřelo přes osmdesát.

Peking štědře odměňuje za informace

První pokus o sebeupálení proběhl v roce 2009, dramaticky jich začalo přibývat loni.

Kromě Nepálu, kam se Tibeťané často uchylují před útlakem čínské vlády, zaznamenali několik pokusů o sebeupálení i v Indii, kde od roku 1959 sídlí tibetská exilová vláda.

Čína v reakci na tento druh protestů tlačí na Nepál, jenž je podle ní k tibetským uprchlíkům příliš vstřícný. Snaží se také o maximální informační embargo.

Free Tibet dále uvádí, že i za nepřímou účast na protestech můžou odsouzení dostat až desetiletý trest vězení. Na podněcování k protestům je pak pohlíženo jako na vraždu. Toto odsouzení se podle organizace v současné době týká muže s odloženým trestem smrti a několika dalších, kteří si odpykávají třináctiletý trest.

Těm, kteří poskytnou informace vedoucí k zastavení protestů, navíc nabízí čínská vláda finanční odměny šedesátkrát vyšší, než je průměrný roční plat v Tibetu, uvádí Free Tibet s odvoláním na organizaci Tibet Watch.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Chorý se za Waregem trefil potřetí ve čtyřech zápasech

Fotbalista Tomáš Chorý vstřelil v belgické lize třetí gól v posledních čtyřech zápasech. V utkání 14. kola pomohl český útočník Waregemu k výhře 3:0 na hřišti Gentu, čtvrtečního soupeře Liberce v základní skupině Evropské ligy.

Chorý je s třemi brankami druhým nejlepším střelcem 14. týmu tabulky. Jeho moment přišel v 37. minutě, kdy zvýšil na 2:0. Utkání ale nedohrál, v 71. minutě byl střídán.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalisté podlehli Dánsku a potřetí za sebou neuspěli

Čeští basketbalisté podlehli v kvalifikaci mistrovství Evropy ve Vilniusu Dánsku 90:91 a připsali si třetí porážku za sebou. Dánové oplatili výběru trenéra Ronena Ginzburga únorovou prohru z Pardubic 71:75 a po úvodních dvou neúspěších zvítězili podruhé za sebou. Radovali se především díky výkonu Gabriela Lundberga, který nastřílel 38 bodů.

Nejlepší střelcem českého týmu byl s 24 body pivot Martin Peterka, který si připsal i osm doskoků a dvě asistence. Sekundu před koncem měl možnost dát vítězný koš, ale trojkový pokus neproměnil.

Zbývající zápasy kvalifikace o šampionát v roce 2022, na kterém mají čeští reprezentanti díky pořádání jedné ze skupin v Praze účast jistou, čekají Ginzburgův výběr v únoru proti Litvě a Belgii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy