Prosím, nechte Lisabon žít, žádá Brity švédský premiér

Zahraničí Zahraničí
8. 10. 2009 12:20
Švédsko předsedá na půl roku EU a dokončení rafitikace Lisabonu je pro něj prioritou
Fredrik Reinfeldt s českým premiérem Janem Fischerem.
Fredrik Reinfeldt s českým premiérem Janem Fischerem. | Foto: Reuters

Stockholm - Švédský premiér Fredrik Reinfeldt vyzval šéfa britských konzervativců Davida Camerona, aby příští rok nepořádal referendum o Lisabonské smlouvě a nebránil jejímu zavedení ve všech 27 státech Evropské unie.

Napsal to britský list The Times, který s Reinfeldtem hovořil po jeho středečních jednání s českým premiérem Janem Fischerem.

Švédsko nyní předsedá na půl roku Evropské unii, štafetu převzalo v červenci od Česka. Reinfeldt vytyčil schválení Lisabonské smlouvy celou EU nejpozději do konce roku jako svoji prioritu.

Konzervativci jsou velkými favority ve volbách příští rok v květnu. Cameron slíbil, že pokud Lisabonská smlouva nevstoupí do britských voleb v platnost, vypíše o ní referendum.

Není však jasné, co udělá, pokud už bude text ratifikován ve všech zemích Evropské unie. Smlouvu přitom už ratifikoval britský parlament, zejména díky hlasům vládnoucích labouristů.

Konzervativci se nyní štěpí na dvě křídla. Cameron začíná připouštět, že referendum nevypíše, ale pokusí se získat z Bruselu některé kompetence zpět pro britskou vládu.

Radikální euroskeptické křídlo vedené starostou Londýna Borisem Johnsonem požaduje referendum v každém případě. Někteří analytici hovoří o tom, že by šlo vlastně o referendum, které by rozhodovalo o samotném setrvání Británie v Evropské unii.

Podle průzkumů veřejného mínění sice většina Britů odmítá Lisabon, ale zároveň nechce vystupovat z EU.

Reinfeldt je politicky blízký Davidu Cameronovi. Jeho pravicové seskupení Aliance pro Švédsko v roce 2006 vyhrálo volby a ukončila tak ve Švédsku dlouholetou nadvládu sociální demokracie.

David Cameron s manželkou.
David Cameron s manželkou. | Foto: Reuters

"Už jsme spolu o tom mluvili a víme, že se v názoru na Lisabonskou smlouvu a evropské záležitosti lišíme. Až se stane premiérem, bude potřebovat přátele v Evropě, aby dosáhl svých cílů. A já chci být v tomto směru jeho přítelem. Proto tvrdím, že když půjde všechno podle plánu, tak doufáme, že bude všechno hotové do Nového roku - dlouho před britskými volbami," řekl Reinfeldt.

Na Camerona tlačí také další jeho pravicoví "kolegové" v EU. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy a německá kancléřka Angela Merkelová.

Už mu vyčetli, že konzervativci opustili řady Evropské lidové strany v Evropském parlamentu a založili euroskeptickou frakci společně s ODS. Sarkozy odmítl tento týden pozvání na konferenci konzervativců v Manchesteru.

Lisabon zatím ještě neratifikovaly Polsko a Česká republika. V obou zemích se čeká na podpis prezidentů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy