Proroctví o "byznysu války" slaví 50 let. A stále platí

Václav Viták
17. 1. 2011 19:52
Před půl stoletím Eisenhower varoval před hrozbou "vojensko-průmyslového komplexu"
Dwight Eisenhower odcházel v roce 1961 jako neoblíbený stařec.
Dwight Eisenhower odcházel v roce 1961 jako neoblíbený stařec. | Foto: Reuters

Washington - Přesně před padesáti lety vznikl nový termín, považovaný za jednu ze základních charakteristik moderního světa. Spojení "vojensko-průmyslový komplex", jež veřejně vyřknul americký prezident Eisenhower, bezmála půlstoletí sloužilo k ideologické válce velmocí na západě a východě od Prahy.

Odkaz "napůl senilního starce"

Když Dwight Eisenhower 17. ledna roku 1961 pronesl na závěr svého druhého funkčního období na rozloučenou slavný projev, v němž varoval před "sílící mocí vojensko-průmyslového komplexu", Američané mu mnoho pozornosti nevěnovali.

Eisenhowerovi bylo tehdy už 71 let a jeho voliči ho považovali za churavějícího, napůl senilního starce, který ztratil kontakt s realitou. Veškerá jejich pozornost se zaměřovala na nově zvoleného prezidenta, Johna Fitzgeralda Kennedyho.

Eisenhower byl v té doby nejstarším prezidentem, jakého USA v historii měly, Kennedy nejmladším. Projev v roce 1961 tak prošel téměř bez povšimnutí.

Budoucnost však ukázala, jak moc odcházející prezident předvídal vývoj událostí.

Železný trojúhelník

Vojenský rozpočet Spojených států tvoří dnes zhruba 50 procent celosvětových výdajů na obranu. Od roku 1961, kdy Eisenhower odcházel z Bílého domu, se po započtení inflace více než zdvojnásobil.

Eisenhowerovo proroctví se tak nakonec stalo jedním z nejzásadnějších v historii. Jak píše list The Independent, jeho sláva v průběhu desetiletí neustále narůstala.

Historici postupně zjistili, že Eisenhower si svůj projev na rozloučenou začal připravovat již v roce 1959. Postupně vzniklo 21 jejích verzí. V jedné figuroval výraz vojensko-průmyslový-kongresový komplex.

V dalších bylo toto nebezpečné propojování zájmů Pentagonu, výrobců vojenské techniky a kongresmanů označováno jako "železný trojúhelník".

Eisenhower nakonec použil v roce 1961 pouze výraz vojensko-průmyslový komplex. Zmínku o Kongresu vyškrtl, zřejmě aby nepopudil své přátele na Kapitolu.

Bestie sílí

Varování před vojensko-průmyslovým komplexem získalo na nové urgentnosti zvláště po 11. září 2001.

Eisenhowerova vnučka Susan napsala v listu The Washington Post, že od tohoto roku vzrostly výdaje USA na obranu a bezpečnost o 119 procent. I když se od toho odečtou výdaje na války v Iráku a Afghánistánu, stále to znamená nárůst o 68 procent.

Pentagon ale už dávno nepočítá v miliardách, ale v bilionech. Od října roku 2006 zadalo americké ministerstvo obrany kontrakty v hodnotě 1,1 bilionu dolarů. Jeho celkové výdaje za toto období činí 2,5 bilionu dolarů.

Vládní dluh USA nyní mimo jiné kvůli gigantickým výdajům na obranu dosahuje rekordní výše 14 bilionů a dál roste.

Americká letadlová loď Carl Vinson.
Americká letadlová loď Carl Vinson. | Foto: Reuters

Eisenhower by patrně nikdy nedovolil, aby USA vedly války v Iráku a v Afghánistánu, za kterou platí státní pokladna pomocí "kreditní karty", tedy v rámci hospodaření na dluh. Když byl ve funkci, hlídal státní rozpočet a udržoval ho vyrovnaný.

List The Independent proto v této souvislosti kousavě poznamenal, že možná to je odpověď pro současnou Ameriku. Měla by si znovu zvolit za prezidenta generála - podobného Eisenhowerovi.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy