Proroctví o "byznysu války" slaví 50 let. A stále platí

Václav Viták
17. 1. 2011 19:52
Před půl stoletím Eisenhower varoval před hrozbou "vojensko-průmyslového komplexu"
Dwight Eisenhower odcházel v roce 1961 jako neoblíbený stařec.
Dwight Eisenhower odcházel v roce 1961 jako neoblíbený stařec. | Foto: Reuters

Washington - Přesně před padesáti lety vznikl nový termín, považovaný za jednu ze základních charakteristik moderního světa. Spojení "vojensko-průmyslový komplex", jež veřejně vyřknul americký prezident Eisenhower, bezmála půlstoletí sloužilo k ideologické válce velmocí na západě a východě od Prahy.

Odkaz "napůl senilního starce"

Když Dwight Eisenhower 17. ledna roku 1961 pronesl na závěr svého druhého funkčního období na rozloučenou slavný projev, v němž varoval před "sílící mocí vojensko-průmyslového komplexu", Američané mu mnoho pozornosti nevěnovali.

Eisenhowerovi bylo tehdy už 71 let a jeho voliči ho považovali za churavějícího, napůl senilního starce, který ztratil kontakt s realitou. Veškerá jejich pozornost se zaměřovala na nově zvoleného prezidenta, Johna Fitzgeralda Kennedyho.

Eisenhower byl v té doby nejstarším prezidentem, jakého USA v historii měly, Kennedy nejmladším. Projev v roce 1961 tak prošel téměř bez povšimnutí.

Budoucnost však ukázala, jak moc odcházející prezident předvídal vývoj událostí.

Železný trojúhelník

Vojenský rozpočet Spojených států tvoří dnes zhruba 50 procent celosvětových výdajů na obranu. Od roku 1961, kdy Eisenhower odcházel z Bílého domu, se po započtení inflace více než zdvojnásobil.

Eisenhowerovo proroctví se tak nakonec stalo jedním z nejzásadnějších v historii. Jak píše list The Independent, jeho sláva v průběhu desetiletí neustále narůstala.

Historici postupně zjistili, že Eisenhower si svůj projev na rozloučenou začal připravovat již v roce 1959. Postupně vzniklo 21 jejích verzí. V jedné figuroval výraz vojensko-průmyslový-kongresový komplex.

V dalších bylo toto nebezpečné propojování zájmů Pentagonu, výrobců vojenské techniky a kongresmanů označováno jako "železný trojúhelník".

Eisenhower nakonec použil v roce 1961 pouze výraz vojensko-průmyslový komplex. Zmínku o Kongresu vyškrtl, zřejmě aby nepopudil své přátele na Kapitolu.

Bestie sílí

Varování před vojensko-průmyslovým komplexem získalo na nové urgentnosti zvláště po 11. září 2001.

Eisenhowerova vnučka Susan napsala v listu The Washington Post, že od tohoto roku vzrostly výdaje USA na obranu a bezpečnost o 119 procent. I když se od toho odečtou výdaje na války v Iráku a Afghánistánu, stále to znamená nárůst o 68 procent.

Pentagon ale už dávno nepočítá v miliardách, ale v bilionech. Od října roku 2006 zadalo americké ministerstvo obrany kontrakty v hodnotě 1,1 bilionu dolarů. Jeho celkové výdaje za toto období činí 2,5 bilionu dolarů.

Vládní dluh USA nyní mimo jiné kvůli gigantickým výdajům na obranu dosahuje rekordní výše 14 bilionů a dál roste.

Americká letadlová loď Carl Vinson.
Americká letadlová loď Carl Vinson. | Foto: Reuters

Eisenhower by patrně nikdy nedovolil, aby USA vedly války v Iráku a v Afghánistánu, za kterou platí státní pokladna pomocí "kreditní karty", tedy v rámci hospodaření na dluh. Když byl ve funkci, hlídal státní rozpočet a udržoval ho vyrovnaný.

List The Independent proto v této souvislosti kousavě poznamenal, že možná to je odpověď pro současnou Ameriku. Měla by si znovu zvolit za prezidenta generála - podobného Eisenhowerovi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 47 minutami

Biden ujistil Putina o tvrdé odpovědi v případě dalšího napětí kolem Ukrajiny

Prezidenti USA a Ruska Joe Biden a Vladimir Putin dnes zhruba dvě hodiny jednali prostřednictvím videokonference. Biden ujistil Putina, že v případě vojenské eskalace mezi Ruskem a Ukrajinou budou USA a spojenci reagovat tvrdými ekonomickými opatřeními. Ukrajina měla být předním tématem rozhovoru lídrů. 

Jednání začalo sedm minut po 16:00 SEČ a skončilo po zhruba dvou hodinách.

Bílý dům oznámil, že se Biden ještě v úterý spojí telefonicky s německou kancléřkou Angelou Merkelovu, francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a premiéry Itálie a Británie Mariem Draghim a Borisem Johnsonem, aby je o výsledku informoval. Hovořil s nimi už v pondělí před schůzkou s Putinem a dohodli se, že zůstanou v kontaktu.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

The Information: Apple před lety uzavřel tajnou dohodu kvůli podnikání v Číně

Šéf americké technologické společnosti Apple Tim Cook před lety uzavřel tajnou dohodu, která potlačila hrozby pro podnikání firmy na čínském trhu výměnou za pomoc při rozvoji čínského technologického sektoru. Informoval o tom dnes server The Information s odvoláním na rozhovory a interní dokumenty Applu. Dodal, že hodnota této dohody se odhaduje na více než 275 miliard dolarů (přes šest bilionů Kč).

Cook podle serveru tuto dohodu připravil v roce 2016 při osobních schůzkách s čínskými představiteli, jejichž cílem bylo zastavit vlnu opatření čínských regulátorů namířených proti Applu.Ta spolu s negativní publicitou vedla k poklesu prodeje telefonů iPhone v Číně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Chilský parlament schválil sňatky lidí stejného pohlaví

Chilský parlament v úterý schválil zákon, jenž umožní sňatky osob stejného pohlaví, včetně adopcí dětí těmito páry. Norma prošla během jednoho dne oběma komorami parlamentu, informovala agentura AFP. V převážně katolické Latinské Americe je manželství pro všechny legální v Kostarice, Ekvádoru, Kolumbii, Brazílii, Uruguayi, Argentině a některých mexických státech.

"Dnes je historický den, naše země schválila manželství osob stejného pohlaví. Je to další krok vpřed z hlediska spravedlnosti, z hlediska rovnosti. Uznává, že láska je láska," prohlásila po hlasování ministryně pro sociální rozvoj Karla Rubilarová.

Návrh zákona předložila chilskému parlamentu před více než čtyřmi lety tehdejší socialistická prezidentka Michelle Bacheletová. Po nástupu pravicového politika Sebastiána Piňery do čela země se však jejím návrhem zákonodárci nezabývali a pokus senátorů z loňského ledna ztroskotal na tvrdém odporu konzervativních stran vládní koalice. Letos v létě nicméně prezident Piňera vyzval k rychlému projednání normy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Státy EU se shodly na reformě DPH, mohou zlevnit léky či ekologické produkty

Země Evropské unie budou moci snížit daň z přidané hodnoty (DPH) u většího množství produktů, než tomu bylo dosud. Na flexibilnějších pravidlech, která umožní výrazně snížit daň například u základních potravin, léků, hygienických potřeb, internetového připojení či klimaticky šetrných produktů, se dnes shodli unijní ministři financí. Sedmadvacítka navíc zavádí nejnižší daňovou sazbu do pěti procent, kterou by podle ministryně financí Aleny Schillerové mohlo Česko uplatnit například u dětských plen či dámské hygieny. Českou vládou plánovanou nulovou sazbu u energií podle nových pravidel naopak zavést nepůjde.

Evropský blok se několik let dohadoval na úpravě nevyhovujících pravidel, která vedla k tomu, že jednotlivé státy musely velmi často pracně vyjednávat výjimky pro sazby u zboží, jež považovaly za důležité. Státy se nakonec shodly na širokém seznamu položek, které budou moci země zařazovat do snížených daňových sazeb.

"Členské státy budou mít větší flexibilitu, aby jejich systémy DPH odrážely vnitrostátní politická rozhodnutí a zároveň zajistily soudržnost se společnými evropskými prioritami: zelenou a digitální transformací a samozřejmě ochranou veřejného zdraví," komentoval dnešní shodu ministrů eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni.

Podle české ministryně financí je přínosem zejména zavedení takzvané supersnížené sazby od nuly do pěti procent. "Tuto sazbu budeme moci uplatňovat na základní potraviny, dětské plenky, léky, ženské hygienické potřeby, ochranné pomůcky, přepravu osob, dodání knih či rozvod vody, což zatím nebylo ČR dovoleno," řekla po jednání Schillerová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy