Proroctví o "byznysu války" slaví 50 let. A stále platí

Václav Viták
17. 1. 2011 19:52
Před půl stoletím Eisenhower varoval před hrozbou "vojensko-průmyslového komplexu"
Dwight Eisenhower odcházel v roce 1961 jako neoblíbený stařec.
Dwight Eisenhower odcházel v roce 1961 jako neoblíbený stařec. | Foto: Reuters

Washington - Přesně před padesáti lety vznikl nový termín, považovaný za jednu ze základních charakteristik moderního světa. Spojení "vojensko-průmyslový komplex", jež veřejně vyřknul americký prezident Eisenhower, bezmála půlstoletí sloužilo k ideologické válce velmocí na západě a východě od Prahy.

Odkaz "napůl senilního starce"

Když Dwight Eisenhower 17. ledna roku 1961 pronesl na závěr svého druhého funkčního období na rozloučenou slavný projev, v němž varoval před "sílící mocí vojensko-průmyslového komplexu", Američané mu mnoho pozornosti nevěnovali.

Eisenhowerovi bylo tehdy už 71 let a jeho voliči ho považovali za churavějícího, napůl senilního starce, který ztratil kontakt s realitou. Veškerá jejich pozornost se zaměřovala na nově zvoleného prezidenta, Johna Fitzgeralda Kennedyho.

Eisenhower byl v té doby nejstarším prezidentem, jakého USA v historii měly, Kennedy nejmladším. Projev v roce 1961 tak prošel téměř bez povšimnutí.

Budoucnost však ukázala, jak moc odcházející prezident předvídal vývoj událostí.

Železný trojúhelník

Vojenský rozpočet Spojených států tvoří dnes zhruba 50 procent celosvětových výdajů na obranu. Od roku 1961, kdy Eisenhower odcházel z Bílého domu, se po započtení inflace více než zdvojnásobil.

Eisenhowerovo proroctví se tak nakonec stalo jedním z nejzásadnějších v historii. Jak píše list The Independent, jeho sláva v průběhu desetiletí neustále narůstala.

Historici postupně zjistili, že Eisenhower si svůj projev na rozloučenou začal připravovat již v roce 1959. Postupně vzniklo 21 jejích verzí. V jedné figuroval výraz vojensko-průmyslový-kongresový komplex.

V dalších bylo toto nebezpečné propojování zájmů Pentagonu, výrobců vojenské techniky a kongresmanů označováno jako "železný trojúhelník".

Eisenhower nakonec použil v roce 1961 pouze výraz vojensko-průmyslový komplex. Zmínku o Kongresu vyškrtl, zřejmě aby nepopudil své přátele na Kapitolu.

Bestie sílí

Varování před vojensko-průmyslovým komplexem získalo na nové urgentnosti zvláště po 11. září 2001.

Eisenhowerova vnučka Susan napsala v listu The Washington Post, že od tohoto roku vzrostly výdaje USA na obranu a bezpečnost o 119 procent. I když se od toho odečtou výdaje na války v Iráku a Afghánistánu, stále to znamená nárůst o 68 procent.

Pentagon ale už dávno nepočítá v miliardách, ale v bilionech. Od října roku 2006 zadalo americké ministerstvo obrany kontrakty v hodnotě 1,1 bilionu dolarů. Jeho celkové výdaje za toto období činí 2,5 bilionu dolarů.

Vládní dluh USA nyní mimo jiné kvůli gigantickým výdajům na obranu dosahuje rekordní výše 14 bilionů a dál roste.

Americká letadlová loď Carl Vinson.
Americká letadlová loď Carl Vinson. | Foto: Reuters

Eisenhower by patrně nikdy nedovolil, aby USA vedly války v Iráku a v Afghánistánu, za kterou platí státní pokladna pomocí "kreditní karty", tedy v rámci hospodaření na dluh. Když byl ve funkci, hlídal státní rozpočet a udržoval ho vyrovnaný.

List The Independent proto v této souvislosti kousavě poznamenal, že možná to je odpověď pro současnou Ameriku. Měla by si znovu zvolit za prezidenta generála - podobného Eisenhowerovi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Zemřel fotograf František Dostál, proslul souborem Letní lidé z říční plovárny

Ve věku 84 let zemřel toto pondělí fotograf František Dostál, dokumentarista a reportér, který zachycoval absurditu všedního dne i neobyčejných setkání. Informovala o tom jeho partnerka Alena Vykulilová. Dostálovým nejslavnějším souborem je kolekce Letní lidé, který vytvořil mezi roky 1968 až 1990 ve Zlenicích na řece Sázavě. Dokumentoval v něm přes dvě desítky let rekreace obyčejných lidí na říční plovárně.

František Dostál se narodil roku 1938 v pražských Vršovicích, které se také staly jeho prvotní inspirací. Fotit začal v 60. letech, publikoval v řadě periodik. Námětem jeho tvorby byli především lidé pražských ulic a posázavští trampové, k nimž sám patřil. Pro jeho dílo byl typický jemný humor, často těžící z absurdních setkání nesourodých prvků na jednom obrazu.

Přestože se Dostál fotografii věnoval výhradně jako amatér, patří se svými více než 20 knižními tituly, bezpočtem novinových a magazínových ilustrací i bezmála 70 výstavami k nejpublikovanějším českým fotografům.

Studoval na průmyslové škole strojnické v letech 1953 až 1957, kde se poprvé seznámil s fotografií. V mládí byl aktivním sportovcem. Jako dorostenec se stal držitelem československého rekordu ve sprinterské štafetě a skákal do výšky. Téměř do důchodu pracoval jako konstruktér obráběcích strojů ve firmě Škoda Plzeň se sídlem v Praze.

Za výstavní aktivitu se stal členem mnoha fotoklubů - v Argentině, Brazílii, Jugoslávii, Německu, Polsku, Velké Británii, získal řadu čestných titulů a více než stovku ocenění. Roku 2008 obdržel cenu ministerstva kultury za celoživotní přínos amatérské fotografii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy