Propusťte politické vězně a přestaňte utlačovat disidenty, vyzvali experti OSN Saúdskou Arábii

ČTK ČTK
2. 1. 2018 19:22
V Saúdské Arábii bylo za poslední měsíce zadrženo přes šedesát prominentních duchovních, novinářů, aktivistů a učitelů.
Foto: ČTK

Ženeva - Nezávislí experti OSN vyzvali Saúdskou Arábii, aby přestala utlačovat disidenty a propustila desítky politických aktivistů, kteří jsou vězněni od září. Informovala o tom agentura Reuters. V království bylo od loňského září podle odhadů OSN zadrženo více než 60 prominentních duchovních, novinářů, aktivistů a učitelů.

O utlačování disidentů už dříve informovaly organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) a Human Rights Watch (HRW), mezinárodní organizace, jako je OSN, nicméně Saúdskou Arábii kritizuje zřídka.

Vláda Saúdské Arábie se k prohlášení expertů OSN zatím nevyjádřila. Rijád tvrdí, že v zemi nejsou političtí vězni, ale podle saúdskoarabských vládních zdrojů citovaných agenturou Reuters království sleduje činnost aktivistů s cílem zajistit stabilitu společnosti.

"Jsme svědky perzekuce ochránců lidských práv, kteří pokojně využívali práva na svobodu slova, shromažďování, sdružování a vyznání," uvedlo pět nezávislých expertů OSN s tím, že protiteroristické a jiné bezpečnostní zákony v zemi v posledních měsících sloužily k systematickému zatýkání disidentů.

Mezi zatčenými je například prominentní duchovní Salmán Audah, kterého experti z OSN označili za reformátora a vlivnou náboženskou postavu, jelikož se v minulosti zastával většího dodržování lidských práv v rámci islámského náboženského práva šaría. Dalším vězněným je spisovatel a učitel Abdalláh Málikí, obchodníci Isám Zamíl, Abdalazíz Šubajlí a Ísa bin Hamad Hamíd ze zakázaného saúdskoarabského sdružení pro občanská a politická práva.

"Navzdory tomu, že Saúdská Arábie byla v roce 2016 zvolena členem Rady OSN pro lidská práva, nadále umlčuje, svévolně vězní, zadržuje a utlačuje obhájce lidských práv a kritiky," uvedli experti.

O listopadové protikorupční čistce, při níž bylo v Saúdské Arábii zadrženo zhruba 200 princů, ministrů a obchodníků, experti v prohlášení nehovořili. Někteří z těchto zadržených byli propuštěni, když odevzdali část svého majetku.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy