Turecko požádalo Česko o vydání zatčeného Muslima. Kurdové svolávají demonstrace

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 26. 2. 2018 16:57
Podle syrských Kurdů se Sálih Muslim výrazně podílel například na boji proti Islámskému státu.
Sálih Muslim.
Sálih Muslim. | Foto: ČTK

Damašek/Praha - Turecko oficiálně požádalo Českou republiku o vydání zatčeného kurdského politika Sáliha Muslima. Uvedl to mluvčí turecké vlády, jehož citovala agentura Reuters. Řekl zároveň, že v pondělí bude Muslim předveden před soud. 

Muslima zatkla česká policie v sobotu na základě mezinárodního zatykače vydaného Interpolem na žádost Turecka.

Turecká agentura Anadolu už dříve uvedla, že Ankara pracuje na žádosti o vydání s českými představiteli a tu že musí schválit soud a ministr spravedlnosti.

Mluvčí českého ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová reagovala, že "ministerstvo spravedlnosti zatím žádné extradiční materiály neobdrželo". Ministr zahraničí Martin Stropnický bude o případu v nejbližších dnech telefonovat se svým tureckým protějškem. Ujistil, že Česko bude postupovat férově a zákonně.

Stropnický zároveň odmítl i jen spekulovat o možnosti, že by Praha uvažovala o možnosti vyměnit dva české občany nyní vězněné v Turecku právě za Muslima. Turecký soud loni poslal na více než šest let Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase do vězení za spolupráci se syrskými Kurdy.

"Určitě nebudeme po telefonu s prominutím handlovat. U nás fungují jasná pravidla, jsme právní stát a rozhoduje to soud. V důsledku to může ještě rozhodnout ministr spravedlnosti. Ale to je vše," řekl Stropnický. Verdikt českého soudu o Muslimovi by přitom podle něj mohl padnout už v úterý. Rozhodnutí o vazbě je věcí soudů, extradiční žádost pak záležitostí soudů a ministerstva spravedlnosti.

Podle tureckého velvyslance v Praze Ahmeta Bigaliho by propuštění Muslima mohlo mít negativní vliv na česko-turecké vztahy. Řekl to na pondělní tiskové konferenci. Turecko podle něj respektuje nezávislost českých soudů, zdůraznil však, že podle Ankary je zadržený muž podezřelý z terorismu. Bigali také řekl, že turecká žádost o vydání Muslima není spojena s případem dvojice Čechů, kteří byli loni v Turecku odsouzeni za spolupráci za spolupráci se syrskými Kurdy.

"Nemorální chování"

Mezitím syrská kurdská Strana demokratické unie (PYD) odsoudila Muslimovo zadržení a požádala o jeho propuštění. "Česká vláda by měla Sáliha Muslima okamžitě propustit a omluvit se za toto nelegální a nemorální chování," uvedla PYD ve svém prohlášení.

Sedmašedesátiletý Muslim se podle ní významně podílel na boji proti teroristické organizaci Islámský stát (IS).

"Pan Muslim sehrál významnou úlohu v revolučním procesu v Sýrii, zejména v diplomatické oblasti proti teroristickému IS," uvádí strana.

Muslim byl podle ní ústřední osobou v jednání o politickém řešení v Sýrii a demokratických projektech na severu země. "Snaží se ochránit svět od teroru podporovaného vládou AKP," stojí v prohlášení PYD s odkazem na tureckou vládní Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP).

Protesty nejen v Česku

Kromě výzvy k české vládě o propuštění Muslima PYD v prohlášení také vyzvalo Kurdy žijící v Evropě k "demokratickým akcím". Před českých ministerstvem vnitra se například sešly dvě stovky lidí k demonstraci.

Další lidé svolali demonstrace v Dánsku, Norsku, Kanadě nebo Británii. "Apelovali jsme na naše ambasády, aby požádaly místní úřady o zpřísnění ochrany," dodala mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Ankara umístila Muslima na seznam teroristů před čtrnácti dny. Ocitl se v kategorii nejhledanějších osob za členství ve straně zakázané v Turecku. Podle Ankary je PYD odnož turecké Strany Kurdských pracujících (PKK), která je považovaná za teroristickou v Turecku, EU a USA. Zatykač na Muslima Turecko vydalo ale už v listopadu 2016, a to za údajný podíl na pumovém útoku, při němž v únoru 2016 zemřelo v Ankaře 26 lidí.

Izraelský tisk napsal, že Muslimovo zadržení bude testem turecko-českých vztahů a prověří také komplikovaný vztah Turecka k Evropské unii. List The Jerusalem Post napsal, že Muslim v minulých dnech cestoval hodně po Evropě a v jednom rozhovoru prohlásil, že "turecká vláda okupuje část Sýrie, pokouší se obsadit i část Afrínu a prosadit tam demografické změny".

Kritika i od Merkelové

Tobias Pflüger z německé strany Levice Muslimovo zatčení odsoudil. "Česká republika coby dlouholetý člen Evropské unie zjevně prokázala Turecku službu." Pflüger si přeje, aby německá vláda požádala o Muslimovo vydání.

The Jerusalem Post připomenul, že kancléřka Angela Merkelová už Turecko kritizovala za využívání zatykačů Interpolu, když se Turecko loni snažilo prosadit vydání německého spisovatele zadrženého ve Španělsku. Dogan Akhanli byl zatčen loni v srpnu v Granadě a po důrazných protestech Německa byl následující den propuštěn. Turecko po nezdařeném puči v roce 2016 usilovalo o zatčení několika osob v Evropě.

 

Právě se děje

Další zprávy