V Sýrii mají své malé Guantánamo, říká propuštěný zajatec IS

ČTK ČTK
15. 3. 2015 14:25
Bití, psychický teror a neustálý strach - tak líčí španělský novinář Javier Espinosa každodenní krutost svého šestiměsíčního zajetí extremisty Islámského státu (IS).
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Madrid/Londýn - Teroristické milice si zřídily na severním okraji syrského města Halab své Guantánamo, v němž držely až 23 rukojmích jedenácti různých národností, z nichž sedm je mrtvých. Z této repliky americké věznice na Kubě pro teroristy dopadené v Afghánistánu se Javier Espinosa dostal na svobodu loni v březnu.

Skupina syrských mladíků se rozhodla bojovat proti Islámskému státu zevnitř. Více než rok natáčeli video, na kterém zaznamenali život v hlavním městě ISIS Rakka.
2:48
Skupina syrských mladíků se rozhodla bojovat proti Islámskému státu zevnitř. Více než rok natáčeli video, na kterém zaznamenali život v hlavním městě ISIS Rakka.

Podrobnosti svého zajetí popsal v nedělním vydání španělského listu El Mundo a britského deníku The Sunday Times.

Ve vile v Halabu byl španělský novinář vězněn spolu s dalšími 22 lidmi - Evropany, Američany a jednou ženou z Latinské Ameriky. Šlo prý o humanitární pracovníky nebo novináře, které bojovníci IS shromáždili na jednom místě. Během svého zajetí poznal Espinosa i Alana Henninga, Jamese Foleye a Petera Kassiga, kteří byli mezitím už zavražděni.

Na vlastní kůži se seznámil i s jejich údajným vrahem, identifikovaným jako Brit Mohammed Emwazi. Muž známý pod přezdívkou džihádistický John mu prý přejížděl nožem po krku, zatímco mu líčil bolesti uřezávání hlavy.

"Cítíš to? Chladné, že? Dovedeš si představit tu bolest, když se to ostří zařízne. Nepředstavitelnou bolest."

"Beatles - jak jsme říkali třem britským bojovníkům, kteří nás hlídali - měli rádi takové divadýlko," píše Espinosa o simulovaných popravách a jejich líčení ostatním zajatcům.

Zajatcům tito strážci, které Espinosa označuje za psychopaty, s oblibou ukazovali fotografie už zabitých rukojmích, skrz zdi svých cel pak celé noci slyšeli křik a rány i jednotlivé výstřely. Museli se prý dívat jmenovitě na fotografie z popravy ruského zajatce, inženýra Sergeje Gorbunova. Ten byl unesen v říjnu 2013 a zavražděn podle Espinosy v březnu 2014.

"Šajch (šéf strážců) mu (Gorbunovovi) vpálil explozivní náboj do hlavy," chlubil se prý jeden z hlídačů. "Možná skončíte stejně jako on! Nebo vás donutíme ho vyhrabat ze země a vykopat nový hrob, kam vás pošleme spát spolu s ním."

Z 23 vězňů bylo podle Espinosy patnáct propuštěno, šest zavražděno a Američanka Kayla Muellerová v únoru zemřela - podle tvrzení IS při americkém náletu. Osud britského fotoreportéra Johna Cantliea, vězněného společně s nimi, je nejasný. IS nedávno zveřejnil video, na němž je Cantlie naživu.

Espinosa řekl, že nemohl o době strávené jako zajatec IS promluvit dřív, protože islamisté hrozili, že jinak zabijí další zajatce.

 

Právě se děje

Další zprávy