Hongkong není Čína. Poslanci nemohli složit přísahu, zabránili jim v tom stoupenci Pekingu

ČTK ČTK
19. 10. 2016 11:19
Dva noví zákonodárci bojující za nezávislost Hongkongu, kteří vzešli z důležitých zářijových parlamentních voleb, nemohli ve středu složit přísahu v hongkongském parlamentu. Znemožnili jim to propekingští poslanci. Ti ze zasedání zákonodárného sboru odešli chvíli předtím, než měli poslanci začít svůj projev. sbor neměl potřebných 35 přítomných členů, aby byl usnášeníschopný. Přísaha dvou politiků přitom nebyla přijata již minulý týden.
Propekignští poslanci z hongkonského parlamentu.
Propekignští poslanci z hongkonského parlamentu. | Foto: Reuters

Hongkong – Propekingští poslanci v hongkongském parlamentu zabránili složit přísahu dvěma novým zákonodárcům, kteří prosazují nezávislost Hongkongu.

Informují o tom zahraniční média.

Poslanec Sixtus Leung a jeho kolegyně Yau Wai-ching vzešli z parlamentních voleb, které se konaly v Hongkongu začátkem září. Hlasování bylo nejdůležitější od roku 1997, kdy správu nad někdejší britskou kolonií převzala čínská vláda.

Sixtus Leung a Yau Wai-ching z radikální strany Youngspiration měli složit přísahu společně s ostatními členy parlamentu již minulý týden, na slavnostní ceremoniál ale přišli s modrými vlajkami s nápisem Hongkong není Čína.

Při odříkávání přísahy v angličtině pak záměrně nesprávně vyslovovali slovo Čína tak, že připomínalo starý japonský název pro tuto zemi, který bývá považován za hanlivý. Yau podle všeho proložila přísahu dokonce vulgarismem. Za své jednání byli oba napomenuti a jejich přísaha nebyla přijata.

Ve středu si měli přísahu zopakovat, v tom jim ale zabránili poslanci, kteří jsou nakloněni vládě v Pekingu. Zasedání zákonodárného sboru opustili krátce předtím, než měli Leung a Yau začít mluvit. Zasedání tak bylo odročeno na příští týden, protože 70členný sbor neměl potřebných 35 přítomných členů, aby byl usnášeníschopný.

V rozhovoru s novináři propekingští poslanci kritizovali Leunga a Yau za to, že se vůči Číně chovali neuctivě a urážlivě, a žádali, aby se omluvili. Pak se dostali do hlasité hádky s dlouhodobým prodemokratickým aktivistickým poslancem Leung Kwok-hungem. "Dlouhovlasý Leung", jak se poslanci přezdívá, na ně podle agentury AP rozhořčeně házel kusy lančmítu.

Yau řekla, že omluvit by se měli propekingští poslanci, "protože to jsou oni, kdo zrazuje obyvatele Hongkongu".

Zářijové parlamentní volby byly prvním hlasováním od předloňských demonstrací, které v době svého vrcholu přitáhly do ulic na 100.000 lidí. Někteří studentští vůdci protestů, kteří podporují právo Hongkongu na sebeurčení, nyní zasedli v parlamentu.

Ve středu se naopak před budovou parlamentu shromáždily stovky propekingských demonstrantů, kteří odsuzovali Leunga a Yau jako "zrádce" a "psy". Další požadovali jejich odstoupení s odkazem na nutnost chránit důstojnost Číny.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun.  Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Archeologové nedaleko Říma objevili ostatky devíti neandertálců

Archeologové objevili nedaleko Říma ostatky devíti neandertálců, oznámilo italské ministerstvo kultury. Nejstarší nález pochází z doby před 100 tisící lety, stáří kostí zbývajících osmi neandertálců se odhaduje na 50 až 68 tisíc let. V jeskyni Guattari, kde byly kosti nalezeny, panovaly podle archeologů výborné podmínky pro jejich konzervaci.

"Všichni byli dospělí, jen snad jeden byl v mladistvém věku," uvedl vedoucí archeologů Francesco Di Mario. Ve stejných jeskyní se už dříve našly ostatky dvou neandertálců. Vysoký počet nálezů podle Di Maria ukazuje na to, že v okolí žila relativně velká populace. Archeologové v současnosti provádějí další průzkum jeskynního komplexu, při kterém narazili hlavně na kosti zvířat a některých vyhynulých druhů.

Italský ministr kultury označil nález za mimořádný. Podle něj "obohatí vědecký výzkum o neandertálských mužích".

Zdroj: ČTK
Další zprávy