reklama
 
 

Hongkong není Čína. Poslanci nemohli složit přísahu, zabránili jim v tom stoupenci Pekingu

19. 10. 2016
Dva noví zákonodárci bojující za nezávislost Hongkongu, kteří vzešli z důležitých zářijových parlamentních voleb, nemohli ve středu složit přísahu v hongkongském parlamentu. Znemožnili jim to propekingští poslanci. Ti ze zasedání zákonodárného sboru odešli chvíli předtím, než měli poslanci začít svůj projev. sbor neměl potřebných 35 přítomných členů, aby byl usnášeníschopný. Přísaha dvou politiků přitom nebyla přijata již minulý týden.

Hongkong – Propekingští poslanci v hongkongském parlamentu zabránili složit přísahu dvěma novým zákonodárcům, kteří prosazují nezávislost Hongkongu.

Informují o tom zahraniční média.

Poslanec Sixtus Leung a jeho kolegyně Yau Wai-ching vzešli z parlamentních voleb, které se konaly v Hongkongu začátkem září. Hlasování bylo nejdůležitější od roku 1997, kdy správu nad někdejší britskou kolonií převzala čínská vláda.

Sixtus Leung a Yau Wai-ching z radikální strany Youngspiration měli složit přísahu společně s ostatními členy parlamentu již minulý týden, na slavnostní ceremoniál ale přišli s modrými vlajkami s nápisem Hongkong není Čína.

Při odříkávání přísahy v angličtině pak záměrně nesprávně vyslovovali slovo Čína tak, že připomínalo starý japonský název pro tuto zemi, který bývá považován za hanlivý. Yau podle všeho proložila přísahu dokonce vulgarismem. Za své jednání byli oba napomenuti a jejich přísaha nebyla přijata.

Ve středu si měli přísahu zopakovat, v tom jim ale zabránili poslanci, kteří jsou nakloněni vládě v Pekingu. Zasedání zákonodárného sboru opustili krátce předtím, než měli Leung a Yau začít mluvit. Zasedání tak bylo odročeno na příští týden, protože 70členný sbor neměl potřebných 35 přítomných členů, aby byl usnášeníschopný.

V rozhovoru s novináři propekingští poslanci kritizovali Leunga a Yau za to, že se vůči Číně chovali neuctivě a urážlivě, a žádali, aby se omluvili. Pak se dostali do hlasité hádky s dlouhodobým prodemokratickým aktivistickým poslancem Leung Kwok-hungem. "Dlouhovlasý Leung", jak se poslanci přezdívá, na ně podle agentury AP rozhořčeně házel kusy lančmítu.

Yau řekla, že omluvit by se měli propekingští poslanci, "protože to jsou oni, kdo zrazuje obyvatele Hongkongu".

Zářijové parlamentní volby byly prvním hlasováním od předloňských demonstrací, které v době svého vrcholu přitáhly do ulic na 100.000 lidí. Někteří studentští vůdci protestů, kteří podporují právo Hongkongu na sebeurčení, nyní zasedli v parlamentu.

Ve středu se naopak před budovou parlamentu shromáždily stovky propekingských demonstrantů, kteří odsuzovali Leunga a Yau jako "zrádce" a "psy". Další požadovali jejich odstoupení s odkazem na nutnost chránit důstojnost Číny.

autor: ČTK | 19. 10. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama