Vrchní propagandistka kritizuje odvody. Vzpomeňte na křižník Potěmkin, varovala Kreml

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
4. 10. 2022 6:07
V Rusku se díky mobilizaci zrodila nová občanská společnost, tvrdí přední kremelská propagandistka a ředitelka televizní stanice RT Margarita Simonjanová. Kritizuje fungování vojenských správ, které se snaží na pokyn Kremlu povolat do zbraně na 300 tisíc Rusů. Způsob, jakým to dělají, vyvolává odpor i mezi obyvatelstvem, které je jinak vůči Kremlu loajální.
„Nemohli bychom odpovědné osoby zastřelit?“ Ruští propagandisti se rozčilují nad zpackanou mobilizací. | Video: Aktuálně.cz/Rossija1

"Fakt nemám slov. Nějaký podplukovník z nějakého města Nazarovo prostě zvysoka kašle na všechno řečené náčelníkem a ministrem (obrany Sergejem) Šojguem. On nebude mobilizovat ty, kdo spáchali těžké zločiny. Všechny ostatní ano. Tečka," rozčilovala se Simonjanová u videa, na kterém šéf vojenské správy města Nazarovo v Krasnojarském kraji na Sibiři vysvětluje místní televizi, že neexistuje žádné omezení pro mobilizaci.

Margarita Simonjanová v červnu 2021.
Margarita Simonjanová v červnu 2021. | Foto: Reuters

Původně přitom ruský prezident Vladimir Putin hovořil jinak. Když před necelými dvěma týdny vyhlašoval tzv. částečnou mobilizaci, jasně řekl, že všichni branci musí splňovat tři kritéria: být mladší 35 let, mít za sebou základní vojenskou službu a získanou specializaci a také mít bojové zkušenosti.

Komentátoři ale od počátku upozorňovali, že takových lidí v Rusku 300 tisíc není, zejména pokud by Kreml trval na skutečných bojových zkušenostech například z Čečenska nebo Sýrie. Stejně tak si všímali, že v samotném dekretu o mobilizaci není žádný zákaz odvodu lidí, kteří tato kritéria nesplňují.

Výsledek byl očekávaný. Vojenské správy, které dlouhodobě patří mezi nejméně efektivní a nejvíce zkorumpované části ruské armády, se ve snaze naplnit plán odvodů rozhodly mobilizovat každého, kdo se jim dostal do rukou. Bylo jedno, jestli mají za sebou základní službu, získali nějakou specializaci nebo jestli mají zdravotní problémy. "Proč mě odvedli, když nemám nohu? Protože je to částečná mobilizace," koluje po ruském internetu hořký vtip.

Mobilizují i poloslepé penzisty

Margarita Simonjanová ještě před invazí tvrdila, že Rusko žádnou válku nezačne, a naopak ukončí občanskou válku, která už na Ukrajině údajně je. Kreml prý podle ní nemohl čekat, až na Ukrajině vzniknou koncentrační tábory a budou se v nich vraždit lidé plynem.

Žena, která je šéfredaktorkou státní televize RT (dříve Russia Today) od roku 2005, kdy jí bylo pětadvacet let, dlouhodobě hájí Putina a kroky vlády. Nyní na svém účtu na sociální síti Telegram vyzývá lidi, aby jí posílali popisy těch nejkřiklavějších případů "špatných odvodů" s tím, že se bude snažit rozhodnutí odvodových komisí zvrátit.

"V Moskvě poslali povolávací rozkaz 58letému penzistovi Valeriji Syrovatskému. Kvůli onkologickému onemocnění mu bylo odoperováno pravé oko. Píše, že na druhém oku má 3,5 dioptrie. Chtěl by sloužit, protože je vlastenec, ale říká, že v temnotě prakticky nic nevidí a nechtěl by být přítěží pro ostatní. Na vojenskou správu přišel dobrovolně se všemi zdravotnickými dokumenty, ale bylo mu řečeno, že se má stejně sbalit a za dva dny narukovat," popisuje Simonjanová jeden typický případ.

Šéfredaktorka stanice RT už dosáhla toho, že třeba moskevská radnice vytvořila operativní štáb, který podobné případy řeší.

Vlna nespokojenosti, která zasáhla velkou část ruské společnosti, se projevila i obrovskými frontami na hranicích s Gruzií, Kazachstánem nebo Mongolskem. Prchají tam mladí muži, kteří se mobilizaci snaží vyhnout.

Nyní už reagují i gubernátoři. Například v Chabarovském kraji na ruském Dálném východě byl v pondělí propuštěn šéf místní vojenské správy Jurij Lajko. "V uplynulém týdnu dostalo povolávací rozkaz několik tisíc našich lidí. Po mnou nařízené prověrce jsme polovinu z nich poslali domů, protože nesplňovali kritéria, která určil prezident. Proto Lajko už není vojenským komisařem Chabarovského kraje. Na naplnění plánu mobilizace se nic nemění," prohlásil podle ruskojazyčného opozičního serveru Meduza chabarovský gubernátor Michail Děgťarjov.

Ten není prvním ruským gubernátorem, který informuje o odstranění "chyb", ale nikdo jiný zatím neohlásil, že se vrátilo domů 50 procent odvedených, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Sloužím lidu

Podle Simonjanové je to projev fungování občanské společnosti. "Já jsem také společnost. To je jedno, že mě ukazují v televizi. Je fuk, že vedu jednu televizní stanici. Já miluji svůj lid a sloužím mu. A proto chci mít právo říkat pravdu v zájmu tohoto lidu a společnosti, které sloužím," napsala.

Její slova se začala šířit na ruských sociálních sítích. Značná část komentátorů připomíná, že to byla právě televize RT, která vysílala zprávy o rychlém pádu Kyjeva, o údajných pokusech na lidech v ukrajinských biologických laboratořích nebo o satanistických rituálech v ukrajinské armádě.

Jiní škodolibě upozorňují, že Simonjanová má co ztratit, takže se hlavně snaží zachránit vlastní kůži.

"Vzpomeňte si na křižník Potěmkin, který se vzbouřil, protože námořníky nakrmili červivým masem. Pohráváte si s lidmi se zbraněmi. To není žádná liberální svoloč, kterou přikrmoval Západ. Tohle je náš lid a naše země, kterou celé ty roky bráníme," píše také Simonjanová.

Video: Protesty proti mobilizaci v Irkutské oblasti

Rusové se bouří proti mobilizaci. Muž v Irkutské oblasti postřelil šéfa vojenského komisariátu. | Video: Reuters, Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy