Propaganda kolem Ukrajiny. Jeden konflikt, dvě pravdy

Martin Novák Martin Novák
18. 4. 2014 6:33
Ruská oficiální média prezentují bývalou ukrajinskou opozici jako nacisty neschopné vládnout. Změní to dohoda ze Ženevy?
"Fašismus neprojde". Mítink proruských aktivistů v Luhansku.
"Fašismus neprojde". Mítink proruských aktivistů v Luhansku. | Foto: Reuters

Praha – Ruština a ukrajinština si nejsou příliš vzdálené, ale Moskva a Kyjev jako by mluvily navzájem zcela nesrozumitelnými jazyky.

Častují se výroky o lžích a zkreslování fakt. Už od počátku listopadu se výklad toho, co se odehrává na Ukrajině, v ruských a ukrajinských médiích liší. Zcela odlišné vidění reality je patrné i z reakcí politiků.

Propast mezi oběma stranami je tak velká, že jen málokdo věří ve smír. Byť včera Ukrajinci i Rusové (za účasti Američanů a Evropanů) v Ženevě kývli na dohodu, která je první pozitivní zprávou z krizí zmítané oblasti po dlouhých týdnech. Je ale otázka, zda ústupky nezůstanou jen na papíře.

Zatím to totiž vypadá, jako by Rusko a Ukrajina nebyly různé země, ale různé planety. Naposledy to potvrdil ruský prezident Vladimir Putin, který ve čtvrtek v televizním vystoupení řekl, že  "hrozby vůči Rusům a ruskojazyčnému obyvatelstvu byly konkrétní a hmatatelné," proto musel Krymu pomoci.

Nabízíme příklady, jak moc se od sebe obě "pravdy" liší.

1) V ruské televizi a v ústech ruských politiků byli demonstranti na kyjevském Majdanu extremisté a násilníci, kteří se pokoušeli o převrat, a nakonec se jim podařil. Pro Ukrajince, kteří odmítají diktát Moskvy, šlo o revoluci proti zvůli režimu Viktora Janukovyče, ovládaného právě Kremlem.

2) Podle oficiálního ruského stanoviska byl Viktor Janukovyč v rozporu s ústavou vyhnán z Ukrajiny a jeho život byl v nebezpečí. Odpůrci sesazeného prezidenta tvrdí, že sám uprchl a opustil Ukrajinu, nikdo ho nenutil.

3) Ruský prezident Vladimir Putin naznačil na nedávné tiskové konferenci, že střelbu do civilistů v Kyjevě řídila opozice, aby zdiskreditovala Janukovyče. Nová vláda v Kyjevě to označuje za nesmysl. Naopak tvrdí, že za rozkazem střílet stál sám Janukovyč a bývalý ministr vnitra Vitalij Zacharčenko.

4) Ruská státní televize a další média vytrvale tvrdí, že Ukrajinu ovládli neonacisté a banderovci, kteří chtějí utiskovat a vyhnat, ne-li dokonce zabíjet etnické Rusy. Putin řekl, že moci v Kyjevě se chopili antisemité. Podle Kyjeva představují radikálové jen malou část sil, které se podílely na svržení prezidenta Janukovyče a jeho vlády.

5) Kreml označil připojení Krymu k Rusku za "přirozený návrat". Rusové na Krymu podle něj čelili hrozbám ze strany ukrajinských nacionalistů. Podle Kyjeva tam Rusům nic nehrozilo a pohlcení poloostrova Ruskem je porušením mezinárodního práva.

6) Ruskem se šíří informace, že revoluci na Majdanu vyvolaly Spojené státy a také ji platily. Aby oslabily Rusko. Do této verze se hodí fakt, že ředitel CIA John Brennan o víkendu navštívil Kyjev. Mnoho Ukrajinců je zase přesvědčeno, že kroky Janukovyčova režimu – včetně krvavého zásahu – řídil Kreml.

7) Ruský premiér Dmitrij Medveděv a ministr zahraničí Sergej Lavrov varují Kyjev před silovým zásahem na východní Ukrajině. Tamní ozbrojence označují za „profederalistické aktivisty“. Prozatímní ukrajinský prezident hovoří o protiteroristické operaci a obviňuje Moskvu z toho, že ozbrojení vzbouřenci jsou ve skutečnosti vojáci a agenti přijíždějící z Ruska.

8) Ukrajinská vláda není schopná zemi řídit a zajistit pořádek, tvrdí v Moskvě. Pořádek zajistíme, když nás Rusko nebude destabilizovat a posílat provokatéry, odpovídá Kyjev.

Putin ve čtvrtek prohlásil, že na východě Ukrajiny žádní ruští vojáci nejsou. Totéž říkal dříve o Krymu, až nyní přiznal, že během referenda tam příslušníci ruských jednotek byli.

9) Ruské televize v březnu ukazovaly záběry exodu etnických Rusů z Ukrajiny. To považují v Kyjevě za nesmysl, záběry prý byly pořízeny na ukrajinsko-polské hranici, kde je velký provoz.

10) Případ naprosto odlišného informování v Rusku a na Ukrajině se odehrál v úterý. Ruská televize Rossija 24 odvysílala zprávu, že v Kramatorsku "žoldáci a krajně pravicoví nacionalisté" zabili nejméně "čtyři nenásilné stoupence federalizace".  V Kyjevě o tom nic nevědí, při střetech na letišti v Kramatorsku prý jen několik lidí utrpělo lehká zranění.

11) A ještě jednou Kramatorsk: Městem ve středu projížděly ukrajinské obrněné transportéry s ruskými vlajkami, podle Moskvy ukrajinští vojáci, kteří zběhli. Kyjev to ale dementoval: podle něj šlo o záměrně "maskované ukrajinské vojáky", kteří se tímto způsobem snažili proniknout do jednotek pod kontrolou separatistů.

 

Právě se děje

Další zprávy