Propadlý tunel metra v Číně pohltil lidi i kus ulice

Reuters Hana Pražáková, Reuters
16. 11. 2008 8:20
V kráteru zmizel i autobus

Peking - V čínském městě Hangzhou na východě země se propadla půda nad rozestavěným tunelem, kterým se mělo prohánět metro. Nejméně tři lidé zemřeli a dalších sedmnáct je uvězněno pod zničenou ocelovou konstrukcí.

Ohromný kráter pohltil jedenáct automobilů, informovala v neděli místní média. K neštěstí došlo už v sobotu. Rozšiřující se kráter si vynutil také evakuaci přilehlých domů, dělníci se snažili místo co nejrychleji opustit.

"Spousta dělníků se najednou hnala k výtahu, aby je vyvezl na povrch," řekl 56letý dělník, podle něhož se do výtahu dostalo zhruba 30 jeho kolegů.

"Ti, kteří se pohybovali pomaleji, byli zasypáni," cituje muže čínská oficiální tisková agentura Xinhua. On sám viděl, jak jeho tři kolegové ve spěchu upadli a nestihli se dostat ven.

Jiní dělníci popisují, jak jejich kolegové šplhali po ocelových lanech, poté co jim výtah zmizel z dohledu.

V díře zmizel i autobus

Foto: Reuters

Zával po sobě zanechal díru hlubokou 15 metrů a 75 metrů dlouhou, uvádí agentura. Do průrvy spadlo jedenáct vozidel včetně několika taxíků a městského autobusu.

Místní média původně hovořila o více než padesáti pohřešovaných. Po zachránění třiceti lidí z paluby autobusu se nyní mluví o sedmnácti pohřešovaných.

Záchranné práce komplikuje také přilehlá řeka, z níž do zničeného tunelu začala prosakovat voda a kráter z velké části zaplavila. Šance, že zasypaní přežijí, jsou tak mizivé.

Nejedná se o první případ, kdy čínskou dopravní síť postihla podobná tragédie. V březnu minulého roku se třeba v Pekingu zhroutil tunel metra, který se stavěl kvůli olympiádě. Uhořelo v něm šest dělníků.


 

Právě se děje

před 14 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 42 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 47 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy