Propadlý tunel metra v Číně pohltil lidi i kus ulice

Reuters Hana Pražáková, Reuters
16. 11. 2008 8:20
V kráteru zmizel i autobus

Peking - V čínském městě Hangzhou na východě země se propadla půda nad rozestavěným tunelem, kterým se mělo prohánět metro. Nejméně tři lidé zemřeli a dalších sedmnáct je uvězněno pod zničenou ocelovou konstrukcí.

Ohromný kráter pohltil jedenáct automobilů, informovala v neděli místní média. K neštěstí došlo už v sobotu. Rozšiřující se kráter si vynutil také evakuaci přilehlých domů, dělníci se snažili místo co nejrychleji opustit.

"Spousta dělníků se najednou hnala k výtahu, aby je vyvezl na povrch," řekl 56letý dělník, podle něhož se do výtahu dostalo zhruba 30 jeho kolegů.

"Ti, kteří se pohybovali pomaleji, byli zasypáni," cituje muže čínská oficiální tisková agentura Xinhua. On sám viděl, jak jeho tři kolegové ve spěchu upadli a nestihli se dostat ven.

Jiní dělníci popisují, jak jejich kolegové šplhali po ocelových lanech, poté co jim výtah zmizel z dohledu.

V díře zmizel i autobus

Foto: Reuters

Zával po sobě zanechal díru hlubokou 15 metrů a 75 metrů dlouhou, uvádí agentura. Do průrvy spadlo jedenáct vozidel včetně několika taxíků a městského autobusu.

Místní média původně hovořila o více než padesáti pohřešovaných. Po zachránění třiceti lidí z paluby autobusu se nyní mluví o sedmnácti pohřešovaných.

Záchranné práce komplikuje také přilehlá řeka, z níž do zničeného tunelu začala prosakovat voda a kráter z velké části zaplavila. Šance, že zasypaní přežijí, jsou tak mizivé.

Nejedná se o první případ, kdy čínskou dopravní síť postihla podobná tragédie. V březnu minulého roku se třeba v Pekingu zhroutil tunel metra, který se stavěl kvůli olympiádě. Uhořelo v něm šest dělníků.


 

Právě se děje

před 11 minutami

Chorý se za Waregem trefil potřetí ve čtyřech zápasech

Fotbalista Tomáš Chorý vstřelil v belgické lize třetí gól v posledních čtyřech zápasech. V utkání 14. kola pomohl český útočník Waregemu k výhře 3:0 na hřišti Gentu, čtvrtečního soupeře Liberce v základní skupině Evropské ligy.

Chorý je s třemi brankami druhým nejlepším střelcem 14. týmu tabulky. Jeho moment přišel v 37. minutě, kdy zvýšil na 2:0. Utkání ale nedohrál, v 71. minutě byl střídán.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalisté podlehli Dánsku a potřetí za sebou neuspěli

Čeští basketbalisté podlehli v kvalifikaci mistrovství Evropy ve Vilniusu Dánsku 90:91 a připsali si třetí porážku za sebou. Dánové oplatili výběru trenéra Ronena Ginzburga únorovou prohru z Pardubic 71:75 a po úvodních dvou neúspěších zvítězili podruhé za sebou. Radovali se především díky výkonu Gabriela Lundberga, který nastřílel 38 bodů.

Nejlepší střelcem českého týmu byl s 24 body pivot Martin Peterka, který si připsal i osm doskoků a dvě asistence. Sekundu před koncem měl možnost dát vítězný koš, ale trojkový pokus neproměnil.

Zbývající zápasy kvalifikace o šampionát v roce 2022, na kterém mají čeští reprezentanti díky pořádání jedné ze skupin v Praze účast jistou, čekají Ginzburgův výběr v únoru proti Litvě a Belgii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy