Propadlé tváře i ostré rysy jsou pryč. Video zachycuje razantní Putinovu proměnu

pru ČTK pru, ČTK
5. 10. 2022 9:04
Ruský prezident Vladimir Putin v pátek oslaví sedmdesáté narozeniny. Od jeho nástupu do kremelské vrcholné politiky před 23 lety se jeho vizáž výrazně proměnila. Ostré rysy a vrásky na obličeji zmizely a nahradily je plnější kontury. Podívejte se na video dokumentující jeho proměnu od roku 1999.
Jak stárnul Vladimir Putin (1999-2022) | Video: Jakub Zuzánek, Reuters

Tvář ruského prezidenta nese podle mnohých plastických chirurgů jasné známky kosmetických úprav, které mu měly pomoci skrýt stopy stárnutí a zbavit ho podivínského vzhledu z mládí. "Putinův obličej se v průběhu let zjevně změnil. Zatímco běžně se tvar obličeje s věkem spíše ztenčuje, jeho je naopak znatelně širší a plnější," komentoval před dvěma lety pro bulvární deník The Sun přední britský plastický chirurg Gerard Lambe.

Právě Putinovy plnější kontury by podle něj mohly poukazovat na to, že si v posledních letech nechal aplikovat botoxové výplně tváří. "Řekl bych, že má ve svém týmu zjevně oddaného estetického chirurga," dodal Lambe a připomněl například situaci z roku 2010, kdy se Putin ukázal na veřejnosti s modřinami pod očima a vrstvou make-upu, což spekulace o jeho možných kosmetických úpravách ještě povzbudilo.

Kanadská plastická chiruržka Michelle Villettová v této souvislosti poukazuje také na to, že Putin se v posledních letech usmívá jinak než dřív - jeho úsměv je plochý, napjatý a bez ukázání zubů. To by podle ní mohlo značit nejen opakované aplikace botoxu kolem nosu a úst, ale i plastiku krku. "Jeho kůže v této oblasti totiž bývala mnohem povadlejší," podotkla před několika lety pro server Vanity Fair.

Putinovy snahy o mladistvější vzhled by podle některých odborníků také korespondovaly s tím, jakou image si u ruské veřejnosti dlouhodobě buduje. V tamních médiích se opakovaně prezentuje fotografiemi z dobrodružných akcí, které mají zvýšit jeho popularitu u tamních obyvatel a dokazovat jeho vitalitu a sílu.

Spekulace o dvojnících

Kvůli proměnám vizáže se také v médiích objevují spekulace o tom, že Putin využívá několik dvojníků. Letos na jaře tyto teorie ještě zesílily, když se začaly množit zprávy o tom, že dlouholetý ruský prezident je vážně nemocný. Média tehdy psala, že podle zdrojů britské tajné služby MI6 je Putin možná už mrtvý a nahrazuje ho právě dvojník.

Před několika dny toto téma opět otevřel i šéf ukrajinské vojenské zpravodajské služby Kyrylo Budanov, který tvrdil, že v rozvědce jsou lidé, kteří se přímo na Putinovy dvojníky specializují. "Já osobně nejsem na Putina specialista. Ale podle mě jsou určitě aspoň tři dvojníci, které hned poznám," řekl Budanov v rozhovoru s ukrajinskou novinářkou Natalijou Mocejčukovou.

O tom, že Putin využívá služeb dvojníků, je přesvědčen například také ruský advokát Mark Fejgin, který je znám díky tomu, že obhajoval mnoho opozičních osobností. "Není to tajemství. Jezdí v autech, aby odlákali pozornost. V jednom z aut s vlajkou jede dvojník, který je pracovník tajné služby FSO," citovala Fejgina dříve agentura Unian. Advokát ale zpochybnil, že by dvojníci za Putina zaskakovali na veřejných akcích, a doplnil, že se mu nemusí ani podobat.

Tajné služby si o Putinově zdraví protiřečí. Šéf CIA o něm žertoval a vyvolal smích

William Burns reagoval na nepotvrzené spekulace, které se měsíce objevovaly v médiích, že brzy sedmdesátiletý Putin mohl vážně onemocnět. | Video: Aktuálně.cz, Aktuálně.cz/Youtube/The Aspen Institute
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy