Viděl jsem zlaté záchody. Ruský inženýr tvrdí, že pracoval v Putinově luxusním paláci

Julia Makhinchuk Julia Makhinchuk
7. 12. 2022 6:38
Loni v červenci ruský investigativní server MBCH-Media odhalil tajemství nejstřeženějšího komplexu v zemi. Popsal, že v luxusním sídle prezidenta Vladimira Putina v Novo-Ogaryovu nedaleko Moskvy se nachází zlaté záchody nebo gauč za téměř čtyři miliony korun. Nyní se objevil muž, který tvrdí, že v areálu pracoval.
Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Stanislav Čekaljov na záběrech prohlašuje, že na vlastní oči viděl luxusní vybavení sídla ruského prezidenta včetně zlatých záchodů. Stále se rozrůstající vládní komplex v Moskevské oblasti, který Putin využívá přes dvacet let, má údajně rozlohu šedesáti hektarů a je obehnaný šestimetrovým plotem. Média o něm hovoří jako o "nejtajnějším ruském městě".

Novo-Ogaryovo je vedle Kremlu jednou z oficiálních rezidencí ruského prezidenta, Putin zde přijímá zahraniční návštěvy a během pandemie koronoviru tu pobýval v izolaci. Součástí komplexu je podle ruského investigativního serveru MBCH-Media například pětipatrový sportovní areál s ledovou plochou, čtyřpatrový dům pro hosty, soukromé lázně, ledový palác nebo nemocnice. Nechybí zde ani tajný tunel, který vede do Putinovy soukromé rezidence.

Podívejte se do jiného Putinova paláce u Černého moře:

Čekaljov, který z Ruska utekl po začátku invaze na Ukrajinu, dříve pracoval jako inženýr a zahradní architekt a podle jeho vlastních slov jeho služeb využívala řada vlivných zákazníků. Loni v prosinci ho oslovil Dmitrij Tambocev, generální ředitel a majitel společnosti Water Engineer, která spolupracuje s ruskými politiky. Nabídl mu, aby se podílel na instalaci automatického zavlažovacího systému na pozemku, který střeží tajná služba FSB.

Tehdy ještě netušil, že jde o práci na v areálu v Novo-Ogaryovu. Redakce ruského nezávislého serveru Vjorstka sídlícího v Praze získala Čekaljovovu pracovní smlouvu a další dokumenty dokládající jeho tvrzení.

Uprchlý ruský inženýr ve videu z Gruzie také oznámil, že vydá počítačovou hru, pro kterou využije nákresy prezidentova sídla. "Nejspíš se zeptáte, kde jsou snímky gauče, nákresy tajných tunelů, nemocnice nebo kde je informace o systému bezpečnosti a počtu strážců? Na všechny dotazy odpovím prostřednictvím hry, která bude na sto procent napodobovat Putinovu rezidenci," dodává.

Nepovedená cesta na Ukrajinu

Devětadvacetiletý Čekaljov tvrdí, že v Putinově komplexu pracoval do letošního ledna. Na konci února vystoupil proti invazi na Ukrajinu a o měsíc později z Ruska utekl do Černé Hory.

Čekaljov se odtud rozhodl vydat na ukrajinskou hranici, aby vyhledal představitele ukrajinských bezpečnostních složek s nabídkou, že jim pomůže do Putinova komplexu proniknout v převleku za dělníky. Obstaral si tranzitní vízum a přes Srbsko zamířil do rumunského hlavního města Bukurešť, kde ho zadrželi pohraničníci. "Strávil jsem den na letišti. Důstojníkovi jsem řekl, že mířím na Ukrajinu, protože mám utajované informace, které musím předat," popisuje Čekaljov serveru Vjorstka.

Rumunské úřady ho ale deportovaly zpět do Srbska, kde si alespoň sjednal schůzku na ukrajinské ambasádě v Bělehradu. Tam dostal kontakt na nejmenovaného muže, kterému prý poslal nejen dokumenty a nákresy týkající se rezidence v Novo-Ogaryovu, ale také dvanáctihodinovou zvukovou nahrávku rozhovorů s kolegy, jejichž úryvky zveřejnil ve videu.

Další palác u Černého moře

Čekaljov nakonec ze Srbska zamířil nejprve do Turecka a poté do Gruzie, kde počítačovou hru vyvíjí. Rus v upoutávce slibuje, že v ní bude možné bojovat proti agentům FSB, Putinovi nebo čečenskému vůdci Ramzanu Kadyrovovi, a žádá fanoušky o peníze.

Dmitrij Tambocev, který mu práci v luxusním komplexu nabídl, prohlásil, že doufá, že se Čekaljovovým chováním budou zabývat odpovědné ruské orgány. "Už se pohřbil," dodal výhružně.

Vladimir Putin kromě paláce v Novo-Ogaryovu údajně využívá luxusní soukromou rezidenci u města Gelendžik na pobřeží Černého moře. Podle investigativní reportáže opozičníka Alexeje Navalného se jedná o největší soukromou obytnou budovu v Rusku, kde kromě přístavu pro jachty nechybí ani koncertní sál, kasino, rozlehlé vinice nebo tři heliporty. K vlastnictví opulentního komplexu se loni v lednu přihlásil oligarcha Arkadij Rotenberg blízký ruskému prezidentovi.

Video: Podívejte se, jak vypadá údajný Putinův palác u Černého moře (6. 12. 2022)

Údajný Putinův palác na záběrech Alexeje Navalného. | Video: Aktuálně.cz/Youtube/ Алексей Навальный
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Útočník v bruselském metru pobodal tři lidi, policisté podezřelého zadrželi

Útočník v pondělí večer na stanici bruselského metra Schuman poblíž sídel institucí Evropské unie pobodal tři lidi. Jeden zraněný je ve vážném stavu, uvedla policie. Policie podezřelého zadržela, na místě zasahují dvě sanitky. Metro je mimo provoz, píše belgický list La Libre. Podle agentury AFP měl zadržený v minulosti psychické obtíže.

Několik svědků uvedlo, že muž ozbrojený nožem se pohyboval ve vlaku metra jedoucím směrem do centra. "Lidé utíkali všema směry, hodně se křičelo," uvedl jeden ze svědků a dodal, že útočník napadl ženu, která se chystala vystoupit. Na sociálních sítích se objevili záběry, na nichž je vidět několik policistů v neprůstřelných vestách, kteří obklíčili mladého muže v džínách a tričku. Ten si po výzvě lehl na zem a dal ruce za hlavu.

První informace hovořily o jednom raněném, policie později uvedla, že zranění jsou tři, z toho jeden vážně. Podle svědků útočník kromě ženy s kočárkem napadl také malého chlapce, píše La Libre. Útok se odehrál kolem 18. hodiny na stanici Schuman, desítky metrů od sídel Evropské rady a Evropské komise. Podle AFP do stanice metra bezprostředně po napadení přiběhlo několik policistů v civilu.

První poznatky z vyšetřování nenaznačují, že by se mohlo jednat o teroristický čin, uvedla belgická veřejnoprávní stanice RTBF s odkazem na bruselskou prokuraturu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy