Proměníme Jižní Koreu v moře plamenů, hrozí KLDR. Na protiraketový štít je připravena odpovědět

ČTK ČTK
11. 7. 2016 8:24
V případě, že Spojené státy a Jižní Korea postaví na Korejském poloostrově ochranný protiraketový štít, severokorejská armáda je připravena reagovat. Ochranný systém THAAD zničí raketu nepřítele těsně před dopadem, jen asi minutu před zasažením předpokládaného cíle. Tento systém chtějí USA a Soul použít kvůli rostoucím hrozbám ze strany komunistické země. Záměr rozmístit systém THAAD v Jižní Koreji přišel krátce poté, co Spojené státy minulou středu poprvé vyhlásily individuální sankce proti severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi a dalším deseti činitelům jeho represivního režimu.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Soul - Severokorejská armáda pohrozila, že bude fyzicky reagovat na záměr Washingtonu a Soulu rozmístit na Korejském poloostrově vyspělý americký protiraketový štít THAAD, který má vyvažovat ohrožení ze strany KLDR. Severokorejská armáda to podle agentury Reuters uvedla v pondělním sdělení.

Moderní systém THAAD ničí nepřátelské rakety v poslední fázi jejich letu, jen asi minutu před zasažením předpokládaného cíle. Spojené státy a Jižní Korea v pátek oznámily, že tento systém bude použit na obranu proti rostoucímu potenciálu KLDR v oblasti jaderných zbraní a balistických raket.

"Neochvějnou vůlí naší armády je provést nemilosrdný odvetný úder a proměnit (Jižní Koreu) v moře plamenů a hromadu popela, jakmile dostaneme příkaz jej uskutečnit," uvedla rovněž severokorejská armáda v prohlášení, které přinesla oficiální tisková agentura KCNA.

Totalitní severokorejský režim často hrozí útoky na zájmy Spojených států a svého jižní souseda v Asii a v Tichomoří.

KLDR letos podnikla čtvrtý jaderný test a odpálila raketu dlouhého doletu, což vyústilo v nové, přísnější sankce Rady bezpečnosti OSN proti komunistické Severní Koreji. Následovala též série bilaterálních sankcí vůči KLDR.

Záměr rozmístit systém THAAD v Jižní Koreji přišel krátce poté, co Spojené státy minulou středu poprvé vyhlásily individuální sankce proti severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi a dalším deseti činitelům jeho represivního režimu. Důvodem je podle amerického ministerstva zahraničí fakt, že Pchjongjang páchá krutosti na milionech lidí a uplatňuje mimosoudní popravy, mučení či nucené práce. KLDR označila americké sankce za "vyhlášení války".

Podle činitele jihokorejského ministerstva obrany je výběr lokality pro systém THAAD otázkou několika týdnů. Spojenci usilují o to, aby byl tento systém akceschopný do konce roku 2017.

Proti rozmístění systému se kromě KLDR vyjádřila rovněž Čína.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Ministři a zástupci bezpečnostních složek státu jednají na úřadu vlády o připravenosti na případné rozšíření nákazy koronavirem z Číny

Proberou dosavadní opatření i plán pro případné šíření onemocnění. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) předloží rozbor připravenosti státních hmotných rezerv. "Pan premiér chce mít informace ze všech úhlů pohledu," řekl novinářům před začátkem jednání.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zopakoval, že na letišti v Ruzyni začali cíleně vyhledávat pasažéry, kteří vykazují symptomy podobné koronaviru. Cestujícím je určena také informační kampaň. A pro lety z Číny byly vyčleněny dva speciální vchody, které se budou pravidelně dezinfikovat. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy