Prokurátor žádá pro útočníka z Istanbulu 40 doživotních trestů a 1555 let vězení

ČTK ČTK
10. 5. 2017 8:36
Čtyřicet doživotních trestů a více než 1500 let vězení žádá prokurátor pro pachatele teroristického útoku. Čtyřiatřicetiletý Abdulgadir Mašaripov podle obžaloby 1. ledna zavraždil v nočním klubu Reina 39 lidí a zranil 79 osob. K atentátu se přihlásila organizace Islámský stát (IS).
Abdulgadir Mašaripov.
Abdulgadir Mašaripov. | Foto: ČTK

Ankara - Turecký prokurátor žádá pro pachatele novoročního teroristického útoku v istanbulském klubu 40 doživotních trestů a dalších nejméně 1555 let vězení. Podle turecké agentury Dogan prokuratura dokončila práci na obžalobě a devadesátistránkový spis předala istanbulskému trestnímu soudu.

Čtyřiatřicetiletý Abdulgadir Mašaripov podle obžaloby 1. ledna zavraždil v nočním klubu Reina 39 lidí a zranil 79 osob. K atentátu se přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Mašaripov, který je původem Uzbek, je obžalován z pokusu narušit ústavní pořádek, z vraždy 39 osob, z pokusu o vraždu 79 osob, z členství v teroristické organizaci a z nelegálního nákupu a držení zbraní.

Kromě Mašaripova je do obžaloby zahrnuto 57 dalších osob, z nichž 56 bylo zatčeno. Mašaripov byl 15 dní na útěku, než byl zadržen.

Obžalovací spis poskytuje i popis událostí po útoku a okolností, které k němu vedly. Pode spisu natočil pachatel 27. prosince video, v němž se loučí a vyzývá svého syna, aby se stal sebevražedným atentátníkem. Z vyšetřování také vyplynulo, že klub Reina nebyl původně zamýšleným cílem útoku. Střelec musel kvůli bezpečnostním opatřením upustit od původního záměru střílet na istanbulském náměstí Taksim.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Fanoušci Baníku vybrali 330 tisíc korun pro rodiny obětí střelby

Finanční sbírka ostravských fotbalových fanoušků na sobotním ligovém utkání Baníku proti Spartě vynesla přibližně 330 tisíc korun. Obnos bude poukázán pozůstalým sedmi obětí tragické střelby ve Fakultní nemocnici v Ostravě-Porubě.

Ve sbírce, kterou organizoval spolek Baník Baníku, podle webu sdružení bylo vybráno 326.968 korun i drobné sumy v cizích měnách. Dohromady se jedná přibližně o 330 tisíc korun.

Vedle ostravských fanoušků se do charity zapojil i samotný Baník, který z výtěžku věnoval na stejný účel 150 tisíc korun. Další peníze mezi sebou vybírají hráči a zaměstnanci klubu.

Další zprávy