Prokurátor žádá pro útočníka z Istanbulu 40 doživotních trestů a 1555 let vězení

ČTK ČTK
10. 5. 2017 8:36
Čtyřicet doživotních trestů a více než 1500 let vězení žádá prokurátor pro pachatele teroristického útoku. Čtyřiatřicetiletý Abdulgadir Mašaripov podle obžaloby 1. ledna zavraždil v nočním klubu Reina 39 lidí a zranil 79 osob. K atentátu se přihlásila organizace Islámský stát (IS).
Abdulgadir Mašaripov.
Abdulgadir Mašaripov. | Foto: ČTK

Ankara - Turecký prokurátor žádá pro pachatele novoročního teroristického útoku v istanbulském klubu 40 doživotních trestů a dalších nejméně 1555 let vězení. Podle turecké agentury Dogan prokuratura dokončila práci na obžalobě a devadesátistránkový spis předala istanbulskému trestnímu soudu.

Čtyřiatřicetiletý Abdulgadir Mašaripov podle obžaloby 1. ledna zavraždil v nočním klubu Reina 39 lidí a zranil 79 osob. K atentátu se přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Mašaripov, který je původem Uzbek, je obžalován z pokusu narušit ústavní pořádek, z vraždy 39 osob, z pokusu o vraždu 79 osob, z členství v teroristické organizaci a z nelegálního nákupu a držení zbraní.

Kromě Mašaripova je do obžaloby zahrnuto 57 dalších osob, z nichž 56 bylo zatčeno. Mašaripov byl 15 dní na útěku, než byl zadržen.

Obžalovací spis poskytuje i popis událostí po útoku a okolností, které k němu vedly. Pode spisu natočil pachatel 27. prosince video, v němž se loučí a vyzývá svého syna, aby se stal sebevražedným atentátníkem. Z vyšetřování také vyplynulo, že klub Reina nebyl původně zamýšleným cílem útoku. Střelec musel kvůli bezpečnostním opatřením upustit od původního záměru střílet na istanbulském náměstí Taksim.

 

Právě se děje

Další zprávy