Prokletí. Rakovina zabíjí v rodině Angeliny Jolie dál

Jana Černá
27. 5. 2013 13:07
Na rakovinu prsu zemřela v neděli teta oscarové herečky, bylo jí 61 let
Angelina Jolie.
Angelina Jolie. | Foto: Reuters

Escondido (USA) - Teta oscarové herečky Angeliny Jolie zemřela v neděli na rakovinu prsu. Došlo k tomu necelé dva týdny poté, co Jolie veřejně oznámila, že si v prevenci před touto nemocí nechala oba prsy odstranit.

Stejně jako sedmatřicetiletá Jolie měla i její teta Debbie Martinová defektní gen BRCA1, uvedl podle tiskové agentury Reuters její manžel Ron.

Hollywoodská hvězda, která vychovává celkem šest dětí s hercem Bradem Pittem, podstoupila oboustrannou mastektomii poté, co jí lékaři vypočítali 87% pravděpodobnost rakoviny.

Ze stejných důvodů se Jolie v dohledné době chystá i na vyjmutí vaječníků.

Rakovině podlehla i její matka

Rakovinu prsu má tato ikona filmového plátna v rodině, nemoci v roce 2007 podlehla i její matka Marcheline Bertrandová. Bylo jí tehdy 56 let a s onemocněním bojovala po celé dlouhé desetiletí.

Teta Angeliny Jolie, mladší sestra její matky, zemřela v nemocnici Palomar Medical Center v kalifornském Escondidu ve věku 61 let.

S Pittem vychovávají šest dětí.
S Pittem vychovávají šest dětí. | Foto: Reuters

S tím, že prošla mastektomií, seznámila herečka veřejnost 14. května. V rozsáhlém příspěvku pro deník The New York Times to odůvodňovala zejména svou zodpovědností k dětem.

"Často se bavíme o 'mámě mámy' a já se dostávám do situace, kdy musím popisovat nemoc, která nám ji vzala. Ptaly se, jestli se to samé může stát mně. Vždy jsem jim říkala, aby se nebály, ale pravda je taková, že mám ten vadný gen," napsala Jolie.

Herečka podstoupila takzvanou podkožní mastektomii, při které je ženě sice odstraněna prsní tkáň (mléčná žláza), bradavka ale zůstává nedotčena.

Lékařské zákroky, které na závěr zahrnovaly rekonstrukci prsou pomocí implantátů, trvaly dva měsíce. Během nich jí kleslo riziko rakoviny prsu z 87 na 5 procent.

Riziko rakoviny vaječníků, kterou způsobuje defekt ve stejném genu, ale zůstalo na 50 procentech. Proto se Jolie nechala slyšet, že s další operací nebude otálet.

Svými nekompromisními rozhodnutími vzbudila Jolie pozornost celosvětových médií. Ve svých vyjádřeních se především snaží dodat odvahu ženám, které stojí před stejnou volbou.

V Česku využila zvýšeného zájmu o prevenci rakoviny prsu Všeobecná zdravotní pojišťovna. Až do konce listopadu bude všem svým klientkám preventivní vyšetření prsou proplácet.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku, řekl Fiala

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

"Museli jsme si pro to připravit evropské rozhodnutí, abychom to mohli udělat. To se nám podařilo. Dnes je tedy možné provést i zastropování pro velké firmy, což dříve možné nebylo," uvedl premiér.

Možnost zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy se dostala ve Sněmovně do již přijaté novely energetického zákona, která zejména zavedla výrobcům elektřiny povinnost platit odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Podobu zastropování cen by měl kabinet stanovil svým nařízením. Také Síkela v neděli na ČT hovořil o tom, že by nařízení mohla vláda vydat do konce roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy