Je to konec Roberta Fica v přímém přenosu, píší slovenská média. Nechápe podle nich vážnost situace

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 5. 3. 2018 9:54
Prezident Andrej Kiska ve vystoupení uvedl, že jediným východiskem z krize je obměna vlády, nebo předčasné volby. Premiér Robert Fico jeho návrh ostře odsoudil.
Prezident Kiska se na Slovensku pokouší s opozicí o převrat, tvrdí premiér Fico. Krize vládnutí nastala po vraždě novináře Kuciaka a jeho přítelkyně. | Video: Reuters

Bratislava - Slovenský prezident Andrej Kiska v mimořádném televizním projevu řekl, že se neshodl s premiérem země Robertem Ficem na tom, jak by se měla vláda postavit k politické krizi, která vznikla po vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. 

"Mluvil jsem s premiérem o možných východiscích z krize," oznámil Kiska. "Bohužel se ukázalo, že naše vnímání a názory na východisko z krize jsou rozdílné," dodal Kiska s tím, že vidí jen dvě možnosti, a to rozsáhlou rekonstrukci vlády, nebo předčasné volby.

Předčasné volby by podle Kisky byly v mnoha demokratických státech nejpřirozenějším řešením. "Je možné je rychle a efektivně uspořádat spolu s komunálními volbami. O tom ale musí rozhodnout parlament devadesáti hlasy," prohlásil slovenský prezident. Komunální volby na Slovensku se uskuteční letos v listopadu. 

"Něco špatného je pod povrchem i v samých základech našeho státu," varoval Andrej Kiska s tím, že nedůvěra Slováků ve stát je podle něj obrovská.

Fico: Prezident mě šokoval

Na prezidentovo vystoupení krátce v televizním vystoupení reagoval premiér Robert Fico. "Ten projev má rukopis lidí, kteří sledují úplně jiné cíle, než je stabilita naší země," zaútočil. Fico označil autory projevu za lidi, kteří neznají ústavněprávní pravidla země a kterým nejde o stabilitu Slovenska.

"Šokovala mě prezidentova slova. Projev zjevně nevznikl na Slovensku," upozornil.

Co řekl Kiska, Fico a Danko
Autor fotografie: Jakub Plíhal

Co řekl Kiska, Fico a Danko

Kompletní přepisy tří klíčových projevů nejvyšších ústavních činitelů k politické krizi na Slovensku čtěte ZDE.

Kiskův návrh na obměnu vlády, nebo konání předčasných voleb Fico považuje za popření demokratických voleb. "Prezident se tímto prohlášením hlásí k opozici, která hovoří o potřebě převratu na Slovensku," řekl evidentně rozladěný slovenský premiér.

"Nebudeme tancovat na hrobě dvou mladých lidí, jak to dělá opozice, média a teď i pan prezident," uvedl Fico.

Kiska hodlá o budoucnosti vlády jednat v příštích dnech s politickými stranami, oznámil v prohlášení, které televize přenášely v přímém přenosu z prezidentského paláce v Bratislavě. Prezident podle svých slov čekal týden na to, jaké kroky podnikne vládní koalice, aby obnovila důvěru lidí v stát. Podle něj se ale žádné řešení ani plán nerýsují. 

O rekonstrukci vlády je ochotný debatovat nejmenší člen v koalici, strana Most-Híd. Uvedl to server Aktuality.sk. Strana ale neupřesnila, zda se spokojí s případným odstoupením ministra vnitra Roberta Kaliňáka. Předseda strany Béla Bugár se již dříve nechal slyšet, že se 12. března sejde republiková rada, která může rozhodnout o odchodu z koalice. Tehdy to prohlásil v reakci na Kaliňákův postoj, který odmítá kvůli tragické vraždě novináře odstoupit.

VIDEO: Apel slovenského novináře Eugena Kordy.

Celé roky, my, slovenští a čeští novináři, trpíme sprosté urážky politiků, říká Eugen Korda v dalším díle DVTV Apel. | Video: DVTV

Předseda národní rady Andrej Danko se mezitím vyjádřil pro podporu policie, jež má vyšetřování vraždy na starost. Také uvedl, že je připravený vést dialog s prezidentem i vládou a svolat sjezd Slovenské národní strany (SNS), které předsedá. Dále zdůraznil, že si nepřeje, aby vyšetřování vraždy sklouzávalo k očerňování nevinných lidí. Je podle něj třeba počkat na výsledky vyšetřování.

"V situaci, kterou dnes prožíváme, je nejdůležitější rozvaha," řekl Danko s tím, že se nemá podléhat emocím. 

"Jako předseda národní rady udělám vše pro to, aby nikdo neoznačoval náš stát za mafiánský," řekl také Danko. Pachateli dvojnásobné vraždy přeje, aby skončil v pekle. "Ukamenujme spolu ty netvory, ale až budeme vědět, kdo to spáchal," dodal.

Opozice je pro předčasné volby

V reakci na Kiskův projev se k variantě předčasných voleb přiklonila většina slovenských opozičních politiků, mezi nimi i nejsilnější opoziční strana Sloboda a Solidarita (SaS). Dále pak hnutí Jsme rodina-Boris Kollár a strana Spolu.

"Konečně se prezident zapojil do politické krize, která lomcuje Slovenskem. Samozřejmě se s ním rád sejdu a na otázku, jak vidíme budoucnost Slovenska, odpovím, že řešení vidíme v předčasných volbách," uvedl pro slovenský zpravodajský web Denník N předseda SaS Richard Sulík. 

Sulík později reagoval i na Ficovo vystoupení. "Slovensko a jeho státnost neohrožuje někdo zvenku, ale zevnitř. Doslova z centra výkonné moci, která se přetvořila na základě chamtivosti a korupce na kriminální strukturu, která se nachází na úřadě vlády," nezdráhal se kritiky Sulík.

K celé situaci se vyjádřil také místopředseda opozičního hnutí Jsme rodina-Boris Kollár Milan Krajniak. "Kosmetické změny na jednotlivých postech ve vládě nedokážou obnovit důvěru lidí ve spravedlivé fungování státu," uvedl Krajniak.

Další opoziční strana Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO) je přímo pro odvolání Fica.

Podobně se k pozici premiéra staví i pondělní vydání některých slovenských deníků. Fica vyzvaly k demisi například Hospodárske noviny nebo list Sme.

"Vidíme konec Roberta Fica v přímém přenosu. Zdá se, že na Slovensku jsou již jen dva lidé, kterým to nedochází - premiér Fico a jeho ministr vnitra Robert Kaliňák. Stali se symbolem mafie ve vládě, korupce, která je silnější než oni a která končí vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové," napsal Denník N. Podle něj by dalším řešením mohla být i vláda úředníků, byť prezident Kiska tuto možnost nezmínil.

Rozsáhlé vyšetřování

Sedmadvacetiletý Ján Kuciak pracoval jako investigativní novinář pro slovenský zpravodajský portál Aktuality.sk. Ve svém nedokončeném článku psal o podnikání a možných dotačních podvodech italských podnikatelů na východním Slovensku, kteří jsou spojováni s mafií a kteří měli v minulosti podnikatelské vazby na blízké spolupracovníky premiéra Fica. Tito podnikatelé již složili své funkce na úřadu vlády.

V sobotu slovenská policie propustila sedm Italů, které zadržela v souvislosti s vyšetřováním Kuciakovy vraždy. Generální prokuratura také řeší, zda nezřídit mezinárodní vyšetřovací tým, v němž by byla minimálně slovenská a italská strana. Uvedl to tamní generální prokurátor Jaromír Čižnár. 

Podle policie došlo k vraždě Kuciaka a jeho přítelkyně minulý týden zřejmě mezi čtvrtkem a nedělí. Vražda se stala v jejich domě nedaleko Trnavy. Vražda investigativního reportéra vzbudila obrovskou pozornost na Slovensku i v řadě dalších zemí. Případu se věnují různá významná zahraniční média. 

Video: Lidé se rozloučili se zavražděným Kuciakem

Lidé se rozloučili se zavražděným Kuciakem | Video: TV Markíza/TVnoviny.sk
 

Právě se děje

Další zprávy